Norveç’te Çılgın Talep: Sommarøy Adası Zamanı Hayatlarından Çıkarmak İstiyor!

Norveç’te Çılgın Talep: Sommarøy Adası Zamanı Hayatlarından Çıkarmak İstiyor!

Pek çok kez farklı araştırmalarda dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkesi seçilen Norveç’in kuzeyinde yer alan Sommarøy Adası halkı, ilginç bir istekle dünya gündemine oturdu. Konumu nedeniyle her yaz birkaç hafta güneşin batmamasına dikkat çeken halk, Sommarøy adasının zaten normal zaman standartlarına uymadığını vurgulayarak adada saat kullanımının kaldırılmasını talep etti.  

300 kişinin yaşadığı adada öneriyi sunan Kjell Ove Hveding, NRK televizyonuna şöyle dedi: “Dünyanın her yerinde insanlar stres ve depresyonla boğuşuyor. Bu durumun ortaya çıkmasında ise saatler büyük bir rol oynuyor. Zamanın olmadığı bir sistemle herkes hayatlarını tam anlamıyla yaşayabilecek. Amacımız 7/24 zaman esnekliği sağlamak. Gece 4’te çimleri mi biçmek istiyorsunuz, yapın gitsin.”

Norveç’te Çılgın Talep: Sommarøy Adası Zamanı Hayatlarından Çıkarmak İstiyor!

Dünyanın İlk Zamansız Bölgesi Olabilir

Zamansız yaşamı savunanlar, düzenledikleri bir halk toplantısının ardından dünyanın ilk ‘zamansız’ bölgesini oluşturmak üzere yetkililere bir çağrı hazırladı. Öneriyi Norveç’in tek parlamentolu ulusal meclisi olan Storting’e götürmeyi planlayan halk,  bu kararın diğer bölgeler tarafından da desteklenerek başka yerlerde de uygulanacağı görüşünde. Bazı ada sakinleri ise karar resmileşmeden saatsiz yaşamı şimdiden benimsemeye başladı.

Ada sakinleri, adada saatsiz yaşamı sembolize etmek için, kol saatlerini adanın girişindeki köprüye asıyor. Zamansız yaşama geçtiklerinde adanın bir yeryüzü cennetine dönüşeceğini savunanlar olsa da pek çok kişi de bunun pratik açıdan imkânsız olduğunu düşünüyor. Adada bir otelde resepsiyonist olan Malin Nordheim, “Bunun heyecanlı olduğunu düşünüyorum ancak bazı şüphelerim var. Bu durum oteldeki kayıt saatlerini ve bar ile restoranın açılıp kapanması konusunda zorluklar çıkaracak” diyerek endişelerini dile getirdi.

Zamansız yaşam fikriyle ikiye bölünen adada, okula başlangıç vakitlerinin belirsiz olacağına veya bir mağazanın açık olup olmadığını saat olmadığı için bilemeyeceklerine ve gidip kontrol etmek zorunda kalacaklarına dair endişelerini sunan kişiler de var. Kararın ne zaman resmileşeceği ise henüz bilinmiyor.

Önerilen İçerik: Hollanda’da Selfie Vandallığına Karşı Lale Bariyeri

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
5 Dakikada Hazırlayabileceğiniz 4 Kolay Tarif
Sonraki
İran İslam Devrimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.