Denizler Renk Değiştiriyor

KİMYASAL DENİZLER:

Ülkemizin git gide bir sanayi Ülkesine doğru dönmesinden dolayı, Bu fabrikaların atıkları Denizlerimizin rengini değiştirmeye başladı.

MAVİ YERİNE KAHVERENGİ:

Çoğu insan neden denize gitmek ister? cevabı Çok basit Masmavi deniz suyunun dalgalanmasını saatlerce oturup seyredebilmek için, huzur bulabilmek için, evdeki sorunlarını kısa bir süreliğine de olsa unutabilmek için ve rahatlayıp evlerine dönmek için, fakat bu Liman sanayisi dediğimiz deniz kenarı fabrikalarının, kimyasal malzeme atıklarını suyun içine boşaltmasından dolayı denizimizin rengi git gide Mavi’den Kahverengi ye dönmeye başladı ve bu da; huzur bulmak için gittiğimiz denizin, içimizdeki huzuru da almasına sebep oluyor.

GİRMEYE UTANIYOR İNSAN:

Bir yaz günü çıkıyorsunuz evden, gidiyorsunuz sahile, Bol temiz hava alıp, üstüne bir de denize Atlamak gibi şahane bir fikriniz var, fakat denize bir bakıyorsunuz leş gibi, her taraf kahverengi olmuş ve mideniz bulanıyor, kasıla kasıla çıkarttığınız Tişörtünüzü, utana utana geri giymek zorunda kalıyorsunuz, aldığınız hava ile kalıp “Ulan şu deniz de ne yüzülürdü be, çöpü boşaltacak başka yer mi yok?” diye söylene söylene evin yolunu tutuyorsunuz.

BÜYÜKLER ANLATIR:

Dedelerimiz, babalarımız bir cümleye girerken “Buralar önceden hep dutluktu evladım, nerede o eski bayramlar be, Ah ah biz bu denizi masmavi iken gördük tam bir okyanus mübarek” şeklinde sürekli konuşurlar ki bu konuşmalardan, deniz ve hava ile ilgili olan kesinlikle dosdoğru, eski topraklar yaşadı asıl Marmara Denizinin güzelliğini, ya da Karadeniz’in gerçek Fırtınasını.

BENİM DÜŞÜNCEM:

Mis gibi denizlerimizi bu şekilde gördüğümde içim acıyor, bir şekilde bu büyük liman sanayilerinin sahiplerine, ya da önde gelen müdürlerine ulaşıp, en azından 1-2 fabrikanın atıklarını dökmemesini sağlamak istiyorum, fakat maalesef bu çok sorunlu bir uğraş çünkü; genelde bu fabrika sahiplerinin dünya kadar paralar kazandığını biliyoruz ve benim düşünceme sahip bir ton gencin bu şekilde kapılarını çaldığından, ya da çalmayı düşündüğünden eminim.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.