Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya

Ölümlü Dünya poster

Ali Atay’ın yakın zamanda yönetmenliğe el atmış olduğu tatlı eserlerden biri ise şüphesiz Ölümlü Dünya. Ölümlü Dünya her ne kadar 2018 in Ocak ayında bizler ile buluşmuş olsa da Hababam Sınıfı gibi binlerce defa izleseniz bile emin olun bıkmayacağınız bir yapım. Çünkü o bir Ali Atay eseri, o yüzden de tam arşivlik bir yapım. Film anlatmış olduğu hikâyesi ile müzikleri ile sizi bir şekilde ekrana bağlıyor diyebilirim.

Peki, o kadar zaman geçti vizyondan kalkalı, bu filmi ne diye izleyelim der gibisiniz sesinizi duyuyorum.

Ölümlü Dünya kadrosu

Ölümlü Dünya’yı Niye İzleyelim?

 Ölümlü Dünya filminde tam bir aile birliği var. Hafif bir İtalyan filmi havası da yok değil. Neden derseniz görünürde restoran işleten bir aile var. akşamları beraber yenen ailecek yemekler. Restoranın adı ise en az içindekiler kadar ilgi çekici Anadolu Tat 1071.

Restoranı işleten ise tabi ki ilginç Mermer Ailesi. Film bu ilginç Mermer Ailesinin yapmış olduğu türlü türlü suç olaylarını beyazperdede bizimle buluşturuyor. Ölümlü dünya gerek hikâye örgüsü ile gerekse mizahi öğeleri ile 2018’e damga vurdu diyebilirim. Eğer film konusu ilginizi çekmezse o zaman oyunculuklara odaklanın derim. Özellikle Feyyaz Yiğit, Doğu Demirkol’un performansına gerçekten diyecek laf yok. Tabi ki usta Ahmet Mümtaz Taylan hocam ise gene ustalığını ispatlıyor filmde.

Filmde beğenmiş olduğum birçok sahne var. Filmi müzik bakımından da kesinlikle tuttuğumu söyleyebilirim. Bir şarkı var ki filmde başlama parçası olan ezgisini duyduğunuzda sizi eski Türk filmlerine götüren bir parça bu adı ise Gurbet .Filmde yer alan her bir karakter birer tiyatro karakteri gibi adeta. Doğu Demirkol’un, Sarp Apak’ın, Feyyaz Yiğit’in aralarında geçen diyaloglar o kadar samimi hiç diyemezsiniz bu film mi yahu diye.

Ölümlü Dünya aksiyon

Amerikan Filmi Tadında

Alper Kul’un Feyyaz Yiğit ile olan mermer sahnesi gülme krizi geçirmenize sebep olabilir. Hele de şifreyi şarkı şeklinde söylemesi bir muazzam adeta. Filmin ilk aksiyon sahnesi ise çok güzel, hiç demezsiniz Türk filmi diye çünkü yer yer bir Amerikan filmini andırmıyor değil. Ailecek garson olarak bir av partisinde görev almaları arka fonda çalan müzik sahneyle çok uyumlu. İlk aksiyon sahnesini ise Alper Kul’un “Hadi Başlayalım” demesi sonrasında silahların konuşması ile yaşıyoruz.

Önerilen İçerik: Zeki Demirkubuz’dan Bir Dostoyevski Esintisi: Yeraltı

Aksiyon filmlerini seviyorsanız bir de Türk yapım olsun diyorsanız Ölümlü Dünya sizler için yaratılmış bir kaftan diyebiliriz. Yönetmen koltuğunda Ali Atay’ın oturması ise gözlerinizi kapatıp yapıma güvenebileceğiniz anlamına geliyor. Ölümlü Dünya Türk komedi açısından çok güzel bir yapım çünkü Recep İvedik filminde görmüş olduğumuz bel altı espriler olmadan da seyirciyi güldürmeyi çok güzel başarıyor.

Ölümlü Dünya İrem Sak ve Sarp Apak

Devamlı Başka Bir İlginçliğe Evrilen Hikaye

Filmdeki geçişlerden kullanılan arka fon müziği ise çok duygusal Fikri Karayel’e ait olan Hayal Edemezsin parçası sizi gülümsetiyor. Aksiyon sahneleri hızla seyirciyi kendine çekerken arka planda da yavaştan Sarp Apak ve ailesinden gizlemiş olduğu aşkı İrem Sak‘ın oynadığı karakter ile tanışıyoruz. Ancak Mermer ailesine yapılan bir test ile film daha da aksiyonlu bir hal alıyor diyebiliriz. Özellikle Feyyaz Yiğit’in Mermer ailesine yapılan sorgu sahnesinde sergilemiş olduğu performans çok iyi.

Çete hakkında bilgiyi sızdıran kişiliğin Feyyaz Yiğit olduğu ortaya çıkması ile hikâye daha da ilginç hale geliyor. Ailecek Ukrayna’ya gitme telaşı içinde hikâyemiz çok farklı bir boyuta taşınıyor. Ukrayna’ya kaçış planı yapılırken Sarp Apak karakterinin “Benim hayatımda bir kadın var” deyip yakarışı ve sevdiği kadını da yanlarında götürüşleri hikâyeyi daha da aksiyonlu hale getiriyor. Sarp Apak‘ın ailesi ile ilgili olan tüm gerçekleri seyahat halinde İrem Sak’a arabada anlatışı ise hikayenin orta noktası yani kriz noktası diyebiliriz. Otel sahnesinde adamın, Feyyaz Yiğit’in odadaki her şeyi bulup bulup Feyyaz Yiğit ile birlikte duvara atması en sonunda Feyyaz’ın kan revan içinde kurtulması ve ailesine olan isyanı ve arkada çalan Türk filmi sahneleri bir hayli eğlenceli kılıyor, sizi güldürüyor.

Filmin sonlarına doğru gene bir aksiyon bizi bekliyor hatta finalinin birazcık havada kalıyor oluşu acaba Ölümlü Dünya 2 gelecek mi diye sorgulatıyor sizi. Film müzikle başladığı gibi gene müzikle bizi uğurluyor. Bu arada aldığım bir duyuma göre filmin devamının geleceğini söylemek isterim finalde de bu mesajı veriyor bize Ali Atay zaten. Ama zamanı konusunda size bir bilgi maalesef veremeyeceğim.

Sonuç olarak filmi bitirdiğinizde yüzünüzde bir gülümseme ve kulağınızda bir sürü hareketli müzik kalmış oluyor. Kendinizi Ölüm Dünya şarkılarını internetten indirirken buluyorsunuz. O zaman Ali ağabeyin eline sağlık diyelim!

Önerilen İçerik: Türk Sinemasının Fantastik Tek Örneği, Onur Ünlü İmzalı: Sen Aydınlatırsın Geceyi

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak
Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Sonraki
Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber
Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber

Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.