Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber

Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber

Türkiye dahil pek çok ülkede faaliyeti tartışmalara konu olan taşımacılık şirketi Uber, denizaltı taksisi ile büyük ses getiren bir hizmete imza attı. “scUber” adı verilen hizmet, Avustralya’nın Büyük Set Resifi’nde bulunan Heron Adası’nda önceki gün tanıtıldı.

Dünyanın ilk ortak kullanımlı denizaltı hizmeti olan scUber, klasik Uber uygulaması üzerinden çağrılıyor. Sabit bir fiyatı taban alan ve mesafeye göre ek ücret belirleyen UberX, UberXL veya UberBLACK’in aksine denizin altında yolculuk etmek sabit bir şekilde kişi başı bin dolar  (6 bin lira)  ve her dalış için iki kişi gerekiyor.

Bu ücretin karşılığında, Tesla marka bir Uber aracıyla kaldığınız yerden alınıp hizmet sonrası aynı yere bırakılıyor, helikopterle Heron’a yolculuk ediyor ya da Douglas Limanı’ndan Büyük Set Resifi’ne bot ile gidiyor ve scUba ile bir saat denizaltında seyahat ediyorsunuz.

Uber, projenin bir parçası olarak küresel iklim değişikliği nedeniyle zarar gören narin mercan ekosistemini korumak için yapılan araştırmalara da 100 bin dolar (600 bin lira) bağışta bulunacak. Her yolculukta resiften veri toplayacak olan scUber’ın bölgeye yılda ekstra 1,4 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Faaliyeti Tartışmalı Uber, İlk Ortak Kullanımlı Denizaltı Taksisini Sundu: scUber

Şimdilik Kısa Süreli

ScUber şimdilik yılın belli sürelerinde hizmet verecek. Heron Island’tan 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında, Douglas Limanı açıklarındaki Büyük Set Resifi’nden ise 9 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında denizaltı hizmeti almak mümkün olacak.

Uber’in Avustralya ve Yeni Zelanda Bölge Sorumlusu Susan Anderson yeni hizmetin tanıtımında yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Biz Uber olarak insanlar bir yerden bir yere gittiğinde iyi şeyler olduğuna inanıyoruz. Bu A noktasından B noktasına gitmek de olabilir, Büyük Set Resifi gibi bir doğa harikasına gitmek de olabilir.”

Dünyada bir ilk olan ScUber’in farklı bölgelerde de hizmete girip girmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

Önerilen İçerik: Robotlar İşleri Kapmaya Başlayınca İnsanlık Panikledi: OECD’den Korkutucu Rapor

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya
Ölümlü Dünya poster

Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya

Sonraki
Dünyaya Bir Kez Bakmak İstersen Tek Adresin: İstanbul

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.