Film Günlükleri Bölüm 1: Delik | Le trou (1960)

Sizi en baba hapisten kaçış temalı bir filme götürüyorum. 1960 yılına… Senaryosuyla, alt metinleriyle, mesajlarıyla gelmiş geçmiş en iyi hapisten kaçış konulu filmlerden biri olan Le Trou’nun yayınlanmasının üstünden tam 60 yıl geçti ve hala -bana göre- en iyi filmler arasında yerini alıyor.

Film, Jose Giovanni’nin 1947 yılında hapisten kaçış hikayesini yazdığı kitaptan esinlenildi. Yönetmen Jacques Becker’in ölmeden 2 hafta önce tamamladığı Le Trou gerek konu bütünlüğüyle gerekse anlamlı mesajlarıyla bütünlüğünü koruyarak günümüze kadar gelmeyi başardı. “Alt tarafı hapisten kaçış filmi, ne olabilir ki?” Dediğinizi duyar gibiyim, gelin filme birlikte bakalım:

Öncelikle filmin siyah-beyaz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Siyah-beyaz oluşuyla filmin kalitesi ve yaşanan dram daha anlamlı bir şekilde işleniyor. Film ile ilgili diğer bir önemli detay ise yapımda müziğin neredeyse olmaması. Bu sayede kişilere daha çok odaklanıyor ve gerçekten o dört duvar arasında kendinizin olduğunu hissediyorsunuz. Küçücük alanda kaçmaya çalışan 5 kişinin azmine, heyecanına dahil olmakla kalmayıp; oturduğunuz yerden kalkıp yardıma koşasınız geliyor.

Le trou (1960) Film Konusu Yorumu:

Filmin konusu şöyle şekilleniyor: başka bir koğuşta hapis hayatını sürdüren Gaspard, değişiklik sonucu 4 kişinin yer aldığı bir hücreye geçer. Uzun süredir bir arada yaşayan bu dörtlü Gaspard’a karşı olumlu yaklaşsa da içten içe güven sıkıntısı yaşamaktadırlar. Dışarıdaki günlük hayatta yaşanan güven ve çıkar ilişkisi probleminin hapishane ortamında daha da fazla olacağı bir aşikardır. Nedir bu güven problemi? Eşya çalmak değil, cinsel taciz değil, şiddet değil… Hapisten kaçış planlarını meydana çıkarmamak.

Sadece hapisten kaçışa odaklanan ve bunu konuyu, çeşitli saçma yollara saptırmadan yapan ender filmlerden birisi Le trou. Anlatılmak istenen konu doğrultusunda taşları bir bir doğru yerlere oturtan yönetmen, şaşırtıcı fakat hayatta görmeye alışık olduğumuz bir sonla da filme nokta koymayı başarıyor. Mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Merak edenler için filmde yer alan oyunculardan birkaçını aşağıya bırakıyorum.

  • Marc Michel – Claude Gaspard
  • Michel Constantin – Geo Cassine
  • Jean Keraudy – Roland Darban
  • Philippe Leroy – Manu Borelli
  • Raymond Meunier – Monseigneur
angora_7
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KRİPTOGRAFİ
Sonraki
Sokak Hayvanları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.