Robotlar İşleri Kapmaya Başlayınca İnsanlık Panikledi: OECD’den Korkutucu Rapor

20 Yılda İşlerin Yarısını Robotlar Yapacak

Dünya genelinde 36 ülkeden oluşan bir koalisyon olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD)  yayınladığı rapora göre; önümüzdeki 20 yılda tüm işlerin yarısı büyük ölçüde teknolojiye dönüştürülecek ya da sadece robotlar tarafından yapılabilen işlere dönüşerek yok olacak. OECD, gelecek yirmi yılda işlerin yüzde 14’ünün tamamen otomatik olacağını tahmin ederken, işlerin yüzde 32’sinin şu anda göründüklerinden çok farklı olacaklarını tahmin ediyor. OECD, işsiz bir geleceği öngörmüyor. Ancak OECD Genel Sekreteri Angel Gurría yaptığı açıklamada, işin geleceği için büyük zorluklar öngördüğünü belirtti. Çünkü, yeni ve gelişmiş teknoloji ile bir işi yapabilmek için aynı zamanda yetenek ve özel bir eğitim gerekecek.

Örgüt, bu sorun nedeniyle mevcut işçilerin bu işleri şimdi ve gelecekte yapabilmesi için donatılması gerektiğini söylüyor. Bu eğitim dalgasının gerekliliği, ABD’de 1980 ve 2018 yılları arasında teknolojinin insan gücünün yerine geçmesiyle 7,5 milyon işçinin işsiz kaldığı imalat sanayi gibi sektörlerdeki kayıplarla daha da anlaşıldı.

 

10 Yetişkinden 6’sının Bilgi ve İletişim Teknolojisi Deneyimi Yok

20 yılda dünya genelinde iş kollarının yüzde 14’ü iş gücü gerektirmeyecek şekilde tamamen otomatik olacak ve bu otomatikleşme sanayinin yüzde 32’sini etkileyecek. Büyük şirketler, tam zamanlı çalışan yerine yarım zamanlı ya da kiralık işçiyle çalışmaya başlayacak. Yüksek vasıflı işlerin payı son 20 yılda yüzde 25 oranında artarken, günümüzde dünya genelinde 10 yetişkinden 6’sının bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) deneyimi yok hatta çoğunun bilgisayar kullanım bilgisi bile çok düşük seviyede.  Bu nedenle OECD, robotlar ve diğer teknolojiler tarafından değişime zorlanan işçilerin yeni bir iş alanı ve kariyere adapte olmalarını sağlamak için sağlam bir yetişkin eğitimi programının çok önemli olduğu konusunda çağrıda bulundu.

Önerilen İçerik: Ev Rahatlığında Dil Öğrenme Deneyimi: Akıllı Hoparlör Lily

Günümüzde robotların kullanımının artmasıyla insanlık tarihinin bir geçiş döneminde olduğunu belirten OECD, bu döneme yardım etmek için hükümetlerin acil olarak işçiler için bir plan oluşturması gerektiğini açıkladı. Aksi halde bu süreçte işsizlik korkutucu boyutlara ulaşabilir. Uzmanlar, eğitim ve finansmanın çözümün bir parçası olabileceğini söylüyor. Bu çözüm süreci, sadece yaşlı işçilere eğitim vermekle kalmayıp, sübvansiyonlarla çabalarının mali yükünü ortadan kaldırmayı da içerebilir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği için son tahminleri Şunlar:

2018 raporunda 20 ekonomide 15 milyon çalışanı temsil eden yöneticiler araştırıldı. Buna araştırmaya göre; kar amacı gütmeyen robotlar, yapay zeka ve diğer teknolojik biçimlerinin gelecek dört yıl içinde işyerini büyük ölçüde değiştirmesi bekleniyor.

2022’ye kadar;

Yerinden edilmesi öngörülen işler: 75 milyon

Yaratılması öngörülen işler: 133 milyon

Yeniden yükselme / yeni beceriler kazandırmayı gerektiren işgücünün payı: Yüzde 54

Kalıcı işgücünü bitirmesi beklenen şirketler: Yüzde 50

Uzman müteahhit kiralamayı beklenen şirketler: Yüzde 48

İş gücünü büyütmeyi beklenen şirketler: Yüzde 38

Otomatikleşme ve robot işgücünü büyütmesi beklenen şirketler: Yüzde 28

Önerilen İçerik: Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kahvaltı Yapmayanlar Dikkat! Kahvaltı Yapmanın Beş Hayati Önemi

Kahvaltı Yapmayanlar Dikkat! Kahvaltı Yapmanın Beş Hayati Önemi

Sonraki
Evcil Hayvanınıza Eş Ararken Bakabileceğiniz 3 İnternet Sitesi

Evcil Hayvanınıza Eş Ararken Bakabileceğiniz 3 İnternet Sitesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.