in

Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

Robotlar ve Mizah

Bilim insanları, yakın bir gelecekte robotların mizah anlayışının üst düzeyde olabileceğini ve ironik şakaları anlayıp karşılık verebileceklerini açıkladı. Günümüzde yapay zekaya sahip robotların mizah anlayışını geliştirmeye çalışan bilim insanlarının başında Amerika’da Oregon Eyalet Üniversitesi bilgisayar uzmanı Heather Knight geliyor. Knight komedi şovlarına benzer içerikte espriler yapan robot Ginger’ı yarattı. Robot, insan yardımı olmadan esprilere karşılık verebiliyor.  

Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

Yapay zekada mizah anlayışını da kapsayan yaratıcı dil alanı, bilim dünyasının geliştirmekte en zorlandığı alan. Yaşamsal tecrübeleri yorumlayamayan robotlar sadece kendisine verilen komutu ve cümleleri kullanabiliyor. Bu yeteneği geliştirmeye çalışanların başında Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi’nden Tristan Miller ve Amerika’da Teksas A&M Üniversitesi’nden Kiki Hempelman geliyor. Çalışmaların sonucunda Miller ve Hempelman, robotların karmaşık bir espriyi yorumlayabileceğini belirtiyor.

Önerilen İçerik: Ev Rahatlığında Dil Öğrenme Deneyimi: Akıllı Hoparlör Lily

Robotlar Komik Geldiği için İnsan Öldürmeye Başlayabilir

Yapay zekayı geliştirme konusunda her ne kadar çalışma sürdürseler de Miller ve Hempelman,  robotların mizah yeteneğine sahip olmasının “tehlikeli” olabileceğini de düşünüyor. Hempelmann, “Bir robot, espriyi uygunsuz bir hareketin nedeni olarak görebilir. Hatta bir şaka nedeniyle bir insanı öldürebilir. Daha da kötüsü sadece kendisine komik geldiği için insanları öldürmeye başlayabilir. Bu konuda çekincelerimiz var” dedi.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

Rapor Et

Yazar: İrem Surel

1992 İstanbul Göztepe doğumlu… Üniversite yıllarında ismini bulduğu Meşale dergisi sayesinde yazmak bir tutku haline geldi. Festivalleri & İngiliz edebiyatını takip etti, sanat galerilerini ve müzeleri gezdi, seyahat etti. Mezuniyet sonrasında içindeki yazma tutkusunu durduramayan İrem, sonrasında bulmuş olduğu özgün konular ile ilgili içerikleri Kooplog’da sizler ile buluşturmaya devam ediyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

0 puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Facebook Yorumları