Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

Robotlar ve Mizah

Bilim insanları, yakın bir gelecekte robotların mizah anlayışının üst düzeyde olabileceğini ve ironik şakaları anlayıp karşılık verebileceklerini açıkladı. Günümüzde yapay zekaya sahip robotların mizah anlayışını geliştirmeye çalışan bilim insanlarının başında Amerika’da Oregon Eyalet Üniversitesi bilgisayar uzmanı Heather Knight geliyor. Knight komedi şovlarına benzer içerikte espriler yapan robot Ginger’ı yarattı. Robot, insan yardımı olmadan esprilere karşılık verebiliyor.  

Bilim İnsanları Uyardı: Şakacı Robotlar Sonumuz Olabilir

Yapay zekada mizah anlayışını da kapsayan yaratıcı dil alanı, bilim dünyasının geliştirmekte en zorlandığı alan. Yaşamsal tecrübeleri yorumlayamayan robotlar sadece kendisine verilen komutu ve cümleleri kullanabiliyor. Bu yeteneği geliştirmeye çalışanların başında Almanya’da Darmstadt Teknik Üniversitesi’nden Tristan Miller ve Amerika’da Teksas A&M Üniversitesi’nden Kiki Hempelman geliyor. Çalışmaların sonucunda Miller ve Hempelman, robotların karmaşık bir espriyi yorumlayabileceğini belirtiyor.

Önerilen İçerik: Ev Rahatlığında Dil Öğrenme Deneyimi: Akıllı Hoparlör Lily

Robotlar Komik Geldiği için İnsan Öldürmeye Başlayabilir

Yapay zekayı geliştirme konusunda her ne kadar çalışma sürdürseler de Miller ve Hempelman,  robotların mizah yeteneğine sahip olmasının “tehlikeli” olabileceğini de düşünüyor. Hempelmann, “Bir robot, espriyi uygunsuz bir hareketin nedeni olarak görebilir. Hatta bir şaka nedeniyle bir insanı öldürebilir. Daha da kötüsü sadece kendisine komik geldiği için insanları öldürmeye başlayabilir. Bu konuda çekincelerimiz var” dedi.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratın: Sirkenin Bilinmeyen Kullanım Alanları
Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratmak Mümkün Mü

Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratın: Sirkenin Bilinmeyen Kullanım Alanları

Sonraki
Erteleme Hastalığı: Tembellik mi, Hastalık mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.