Yerli ve Yabancı Yazarların Bilinmeyen Özellikleri

Türk ve Dünya edebiyatında ünlü yazarların isimleri ve kitapları kadar bilinmeyen yönlerinin de var olduğunu biliyor muydunuz?

Gelin hep beraber inceleyelim…

Diksiyon takıntısına sahip Sabahattin Ali

Bazen bazı insanların en olması güç şeylere dahi takıntıları vardır. Buna Sabahattin Ali’nin diksiyon takıntısını gösterebiliriz.

Sabahattin Ali’nin eşi bu durumdan rahatsız olur ve bunu bildirir. Sabahattin Ali ise olayı arkadaşlarına şöyle ifade etmektedir.

Aliye hanım bana bu yüzden fena içerliyor. Karı koca ağız tadı ile kavga edemiyoruz. Kavganın ortasında tutup diksiyon yanlışlarını düzeltiyorum.

Disgrafi Mağduru Agatha Christie

Polisiye alanında oldukça başarılı eserler sunan, adını dünyaya duyuran bir yazar olmasına rağmen yazılarını kendisi hiç bir zaman yazamadı. Sebebi disgrafi adı verilen öğrenme bozukluğu yaşıyordu. Bu öğrenme bozukluğu sadece yazı yazmayı etkiliyordu. Yaşamını değil.

Beyaz pantolon ve Nazım Hikmet 

Nazım Hikmet’in en değişik özelliği sürekli beyaz pantolon giymesidir. Sebebi ilham aldığında aklındaki sözlerini hemen beyaz pantolonuna yazmasıymış.

Görmekte zorlansa da okumaktan vazgeçmeyen Cemal Meriç

Edebiyatımızda okumaya en düşkün olan yazarlarımızdan Cemal Meriç gözlerinde oluşan bir rahatsızlık sebebiyle görme yetisi aza düşüyor yine de pes etmeyip okumaya devam ediyor ancak bir süre sonra temelli görme yetisini kaybeden Cemal Meriç dostlarının yardımıyla yazmaya başlıyor yazıyor ve yazıyor hatta en verimli yazılarını bu dönemde yazdığı bahsedilmektedir.

Yaşlanma telaşesi içersinde olan Victor Hugo

Fransız edebiyatının en büyük yazarlarından olan Victor Hugo, vücudunun diri kalması için her sabah buzlu su ile duş alır ve hatta sesini güzelleştirmek için çiğ yumurta içerdi.

Çirkinlik hissi ile yaşayan Cahit Sıtkı Tarancı

Türk şiirinin güçlü kalemi Cahit Sıtkı Tarancı kendini hiç beğenmezmiş. Hatta lise yıllarında arkadaşlarına mektuplar geldiğinde içerler kendi kendine mektuplar yazar kendine gönderir ve  sonra bir başkası yazmış gibi sevinirmiş. Kendini her zaman çirkin bulmasına karşın her zaman şık ve bakımlı biriymiş.

Örgülü Reçelli Hüseyin Rahmi Gürpınar

Hüseyin Rahmi Gürpınar oldukça titiz ve temizliğe çok önem veren biriymiş. Bu yüzden hayatı boyunca dengini bulamayıp kendini evlere kapamış. Hâliyle evde örgü örmeyi ve evinin mutfağında el yapımı reçeller yapmayı çok severmiş.

Kahve bağımlısı Honore De Balzac

Honore De Balzac kahveye kahveyi seven normal bir insandan daha fazla düşkündü Günde 50 bardak kahve tüketebilen biriydi

Öldükten sonra ünlenen Franz Kafka

Franz Kafka’nın tüm eserleri ölümünden sonra yayınlanmış ve şöhrete öldükten sonra sahip olmuştur.

Şevval
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ABDÜRRAHİM KARAKOÇ KİMDİR?
Sonraki
DOLAR

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.