Fauda | Dizi Önerisi | İzlemeden Önce

Fauda

İsrail ve Filistin meselesinin içeride ki durumuna değişik bir bakış.

fauda

Fauda. Arapça bir kelime ve anlamı kaos,kargaşa. 2 sezondan oluşan 2017 yapımı bir Netflix dizisi. Dizisinin dili orjinal olarak İbranice fakat Arapça’nın daha fazla konuşulduğunu söyleyebiliriz zira İsrailli karakterlerin çoğu zaten dizi boyunca Arapça konuşuyorlar çünkü bu onlarının işlerinin en önemli yükümlülüklerinden birisi diyebiliriz.

fauda

Öncelikle, dizi İsrail ve Filistin’de geçiyor. Aslında bu cümle diziyi gayet iyi tanımlayan bir cümle çünkü Mossad ajanlarının aksine biz dizi boyunca İsrail’in iç güvenlik teşkilatı olan bir birimin HAMAS ile olan gerilimli ilişkisine şahit oluyoruz. Mossad sanılanın aksine bütün İsrail istihbarat örgütüne denmiyor. Tıpkı CIA ve FBI ayrımı gibi. Mossad ajanları dış saha görevlerinde yer alırken dizide adı hiç verilmese bile kendi araştırdığım kadarıyla Şin Bet isimli İsrail iç güvenlik teşkilatının karakterleri baş karakterlerimiz. En azından bu teşkilatı tanımlarken bu ismi kullanacağım.

fauda

Dizinin başrol oyuncusu Doron isimli bu teşkilata uzun yıllar hizmet eden bir ajan ve artık elini ayağını operasyon işlerinden çekip emeklilik parasıyla aldığı çiftlikte şarap yapıp satarken eski patronu gelip yıllar önce Doron’un öldürdüğü sanılan HAMAS lideri Abu Ahmad’ın yaşadığını öğrendiklerini ve artık Doron’un tehdit altında olduğunu söylüyor ve Doron’un tekrar ekibe dönmesiyle maceralar başlıyor.

Dizi İsrail ve Filistin ile ilgili olan birçok farklı kavramı ve örgütleri araştırma gereği duymama sebep oldu çünkü bu iki millet arasında ki ilişki gerçekten çok girift bir yapıya sahip. Filistinliler’in dizide gördüğümüz kadarıyla Nablus,Ramallah gibi çoğunlukta oldukları bölgeler var ve buralara West Bank deniyor. Diğer bölgeler ise İsrail’e ait. Dizi ile ilgili, dizinin taraflı bir yapıya sahip olduğunu düşünenler ve bunun tam aksini düşünenler şeklinde iki farklı kesim mevcut. Ben bu ikisinin tam ortasındayım çünkü sürekli İsrail’in Filistinlileri bastırıp her operasyonda başarılı olduklarını söyleyemem.

Propaganda tabi ki var neticede bu bir İsrail yapımı dizi fakat bunun özellikle ilk sezonda fazlaca olduğunu ve rahatsızlık verecek derecede olmadığını söyleyebilirim. Onun haricinde, bölgede ki aktif gruplar, örgütler ve ilişkiler çok iyi işlenmiş. Mesela, İsrail Hükümeti ile Şin Bet arasında sürekli bir gerilim ve ihtilafın hakim olduğunu görüyoruz. Aslında sanıldığının aksine, İsrail hakkında genel kanı olan tek vücut algısı pekte öyle işlenmemiş.

Başrol oyuncusu Lior Raz  gerçekte bir  İsrail komandosu olduğu için süper bir performans göstermiş. Dizide yapılan operasyonların çoğunu adam zaten asıl hayatında uyguladığı için oralarda ki performansının aslında rol olmadığını söyleyebiliriz.  Eğer İsrail’in Filistinlilerle ilişkisi hakkında hiçbir fikriniz yoksa farklı bir bakış açısı olarak bu diziyi izlemenizi önerebilirim. Eğer, operasyon ve gizlilik temalı film ve dizilerden hoşlanıyorsanız mutlaka Fauda dizisine bir şans vermelisiniz.

www.tunahanince.com

Tunahan İnce
www.tunince.com Okuyorum sonra yazıyorum.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Edep İle Sevmek 🙏😉
Sonraki
Neden OZ En İyi Dizilerden Biridir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.