Yönetmenlere İlham Kaynağı Olup Sinemaya Uyarlanan 9 Sanat Eseri

Sinema filmleri pek çok farklı sanattan ve sanat akımından faydalanmaktadırlar. Heykel ve resim sanatı da sinemada sık sık başvurulan sanatlardandır. Bilinen bazı sanat tabloları ve heykeller film sahnelerinde ilham alınarak kullanılmıştır.

Filmlerinde bu yönteme başvuran yönetmenler, aktarmak istedikleri mesajı seyircinin zihninde daha net bir şekilde yer alabilmesi için tabloları kendi bakış açıları ile yeniden şekillendirmektedir.

Dünyaca ünlü tablo ve sanat eserlerinin sinema diliyle yeniden yorumlandığı o filmlere bir göz atalım.

Resim-Heykel ve Sinema İşbirliğine Başvurulan Film Sahneleri

1- Gustav Klimt The Kiss / Shutter Island

The Kiss tablosu Avusturyalı Sembolist ressam Gustav Klimt tarafından altın varak, gümüş ve platin içeren bir tuval üzerine yapılmış bir yağlı boya çalışmasıdır. Bu ünlü tablo akademisyenlerin “Altın Dönem” dediği dönem olan 1907-1908 döneminde yapılmıştır. Shutter Island filmin de Teddy’nin Michelle ile olduğu sahnede bu tablodan izler görebiliriz.

2- Gustav Vigeland Man and Woman / Marriage Story

Gustav Vigeland’ın 1900’lerin başında yapmış olduğu yapıtı ve 2019 yapımı Marriage Story filmi.

3- Thomas Gainsborough The Blue Boy / Django: Unchained

Gainsborough, en ünlü eseri The Blue Boy, adlı tabloyu 18. yüzyılın sonlarına doğru yapmıştır. Rokoko dönemini yansıtan tablo yapımından iki asırdan daha fazla bir süre sonra 2012 yılında vizyona giren Django filminde aynı isimli Django’nun vücudunda hayat bulmuştur.

4- Andrew Wyeth Christina’s World / Forrest Gump

Christina’s World Amerikalı realist ressam Andrew Wyeth’e ait bir tablodur. Bu tablo 20. yüzyılın popüler tabloları arasında da yer almaktadır. 1948 yılında yapılan tablodan esintileri Forrest Gump filminde de görebilirsiniz.

5- Giovanni Bellini Pietà Donà dalle Rose / Children of Men

Bellini’nin İsa ve Meryem’i çizdiği ünlü eseri Pieata Dona dalle Rose 1500’lü yıllarda çizilmiştir. Children of Men filmi 1992 yılında çekilmiş bir bilim kurgu filmidir. Ve İtalyan Bellini’nin ünlü eserinin bir tezahürünü film de görmek mümkündür.

6- Vincent van Gogh, Self-Portrait with Bandaged Ear / At Eternity’s Gate

Hollandalı, Post-Empresyonist sanatçı Vincent van Gogh kendi kulağını kesmiş olmasıyla meşhurdur. Kulağı kesin bir şekilde kendi otoportresini çizmiş olduğu tablosu da yine aynı şöhrete sahiptir. Sanatçının hayatının konu alındığı biyografi filminde kulağı kesik olduğu tablosu kullanılmıştır. Zaten Van Gogh’un hayatını konu alan bir filmde başka bir tablodan alıntı yapılamazdı.

7- René Magritte, Architettura au Clair de Lune / Truman Show

Rene Magritte’nin ünlü eserine Truman Show’da rastlayabilirsiniz. Hemen hemen aynısı denebilecek kadar bir benzerlik söz konusudur.

8- Edward Hopper, House by the Rail Road / Psycho

Alfred Hitchcock’un baş yapıtı Psycho filminde olayların geçtiği otelin House by the Rail Road tablosuyla benzerliği yadsınamaz. Edward Hopper imzalı tablo 1925 yılında yapılmıştır.

9- Vincent van Gogh, Prisoners Exercising / A Clockwork Orange

Hollandalı ressam Vincent van Gogh, bu tablosunu 1890 yılında çizmiştir. Van Gogh bu resmini yaparken, Fransız ressam Gustave Doré’nin bir gravüründen esinlemiştir. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’te Van Gogh’tan esinlenerek bu tabloyu filminde kullanmıştır.

arthurbenjamin
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilinç
Sonraki
Ayasofya'nın kalabalığı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.