Yalnızlık Temalı 5 Muhteşem Film

Yalnızlık Temalı 5 Muhteşem Film

Bazı filmler yalnızlık duygusunu melankoliyle harmanlayıp iliklerinize kadar hissetmenize neden olur. Bu filmler, gerek sinematografik yönleriyle gerekse başarılı senaryolarıyla yalnızlığın bin bir farklı yüzünü karşınıza çıkarır. Bazı yönleriyle kendinizden pek çok şey bulabileceğiniz, yalnızlık temalı 5 filmi sizin için sıraladım…

1. Amelie 

2001 yapımı bir film olan Amelie, Fransız sinemasının kült haline gelen yapımları arasında yer alıyor. Yalnızlık temalı filmlerin en başında gelen Amelie, hikaye bağlamı ve eşsiz soundtrack’i sayesinde diğer filmlerden daha “canlı” bir yalnızlığı izleyiciye sunuyor. Yalnızlığını bilen ancak diğer insanlara yardım ederek bu tecritten kurtulmak için elinden geleni yapan utangaç bir garsonun hikayesini anlatan Amelie, izleyicinin ruhuna dokunmayı başarıyor. Yönetmen koltuğunda Jean-Pierre Jeunet’in oturduğu, başrolünde ise Audrey Tauto’nun yer aldığı Amelie, mutlaka izlemeniz gereken bir film.

2. Uzak

Nuri Bilge Ceylan‘ın 2002 yapımı filmi Uzak, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanarak da kalitesini ispatlamış bir yapım. Uzak, ideallerinden uzaklaşmaya başladıkça yaşamının anlamını yitiren ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen bir gencin hikayesini anlatıyor. Karlı İstanbul manzarasını arka fonda tutan film, yalnızlığı ve melankoliyi çok iyi bir şekilde izleyiciye hissettiriyor.

3. Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Martin Scorsese’nin başyapıtı olan Taxi Driver, kuşkusuz ki sinema tarihine damga vurmuş bir film. 1976 yapımı filmin başrolündeki Robert De Niro, Travis Bickle adlı bir taksi şoförünü canlandırıyor. Travis, kendi rızasıyla kendini yalnızlaştıran, yaşadığı dünyayı cehennem olarak kabul eden ve kendini toplumdan soyutlamış biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir kişinin kendini toplumdan soyutlayarak ne hale dönüşebileceğini gösteren film, mutlaka izlenmesi gereken bir başka yapım.

4. Bir Konuşabilse (Lost In Translation) 

Sofia Coppola imzalı 2003 yapımı film, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alarak dönemin önemli yapımları arasında girmişti. Japonya’da yolları kesişmiş iki karakterin iç dünyasını etkileyici bir şekilde anlatan film, melankolik havasıyla da en iyi yalnızlık temalı filmler arasına rahatlıkla girebiliyor.

5. Arkadaşım Canavar (Where The Wild Things Are)

Spike Jonze‘nin yönettiği 2009 yapımı Arkadaşım Canavar, Maurice Sendak’ın 1963 tarihli çocuk kitabından aynı isimle beyaz perdeye uyarlanmış bir film. Fantastik dram türündeki film, çocuklukta yaşanan yalnızlığı, kimsenin sizi anlamadığını düşündüğünüz o dönemleri çok iyi anlatıyor. Yetişkinlikte bile çocukluk travması olarak düşünülen pek çok olayı tekrar hatırlamanızı ve yalnızlığı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak Arkadaşım Canavar, kuşkusuz ki 2000’lerin en iyi filmleri arasında yer alıyor.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ODTÜ Rektörlüğü, Ülkücülerin Yapacağı Saldırıya Son Noktayı Koydu!
ODTÜ Rektörlüğü, Ülkücülerin Yapacağı Saldırıya Son Noktayı Koydu!

ODTÜ Rektörlüğü, Ülkücülerin Yapacağı Saldırıya Son Noktayı Koydu!

Sonraki
Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.