Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Pratik zekasıyla övünen bir millet olsak da, pratik zekanızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz 10 taktiği sizin için sıraladım. Eylemlerin bir bölümü zekanızı güçlendirmeye yardımcı olurken bir bölümü ise yeteneklerinizi geliştirmenize vesile oluyor.

Gizem Türündeki Yapımları Takip Edin

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Agatha Christie’nin kaleme aldığı eserleri hepimiz biliyoruz. Beyaz perdeye uyarlanan eserlerinden biri olan “Doğu Ekspresindeki Cinayet” her ne kadar 2018 yılına ait olsa da etkileyici hem müzikleri hem de kurgusu bakımında. Agatha Christie uyarlamalarında kurgunun sürekli bir merak ve gizem uyandırması sizin senaryodaki olası ihtimalleri düşünmenizi sağlıyor. Şüphesiz bu şekilde de pratik zekanızı geliştirmiş oluyorsunuz farkında olmadan. Agatha Christie uyarlaması filmleri izleyerek hem film keyfi yaşayabilir hem de Pratik zekanızı geliştirebilirsiniz.

Müzik Dinleyin

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Pop / Jazz / Rap /Rock / Arabesk / Klasik müzik türü ne olursa olsun kulaklığımızı takıp müzik dinlemek hepimizin eğlencesi. Müzik dinlemek eğlenceli olduğu kadar zekamızı da geliştiren bir aktivite. Müzik dinlerken şarkı sözlerini sesli olarak söylememiz ya da o esnada şarkı sözlerini okuyor oluşumuz hafızamızı güçlendiriyor. Müziğin sayısal derslere olan yeteneği de geliştirmeye etkisi var. İşte, metroda veya otobüste müzik dinlemek eğlenmemizi ve odaklanmamızı kolaylaştırıyor. Şayet bir sunum hazırlıyorsanız ya da bir çeviri yapıyorsanız işinizi yaparken Bach’dan Air parçasını dinlemeniz yaptığınız işe odaklanmanızı sağlıyor.

Suyu Sık Tüketin

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Su içmenin insan sağlığı için ne kadar yararlı olduğunun farkındayız. Bilim adamlarına göre; gün içinde su tüketmek vücudumuza yarar sağladığı gibi sıvı dengemizi de ayarlamış oluyor. 

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Uykunuzu her gün yeteri kadar aldığınızdan emin olun buna özen gösterin. Eğer ki ortalama 7 ya da 8 saat uyumuyor iseniz hafızanız etkileniyor ve nöronların daha az çalışmasına sebep oluyorsunuz. 7 saatlik bir uyku ile hafızanız da güçleniyor nöronlar da daha etkin çalışmış oluyor. Kendiniz için uygun olan uyku sürenizi bulmanız için uyumadan önce yemek yememeli, alkol ve kafein almaktan kaçınmalısınız. 

İkinci Yabancı Dil Öğrenin ya da Geliştirin

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Yapılan araştırmalara göre dil öğrenmenin genç yaştakiler için önemi büyük. Ama yaşınız kaç olursa olsun dil öğrenmek insan beyninin yeni nöron bağlantıları kurmasını sağlıyor ve bu da beynimizin daha aktif bir şekilde kullanmamızı sağlıyor. Beyni boş bırakmaya gelmez sürekli beslemek gerek.

Yoga Yapın

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Daha önce sizlerle “Yoga Hakkında Bilmeniz Gerekenler & Yoga’nın Faydaları “ başlıklı bir yazı paylaşmıştım hatırlarsanız. Yoga egzersizlerini yaparken meditasyon parçaları da dinleyebilirsiniz. Bu şekilde hem zihninizi rahatlatmış olacaksınız hem de zeka gelişiminize katkıda bulunacaksınız.

Görsel Hafızanızı Zorlayın

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Yurtdışında ya da Türkiye’de hiç fark etmez, bulunduğunuz yeri görsel hafızanıza kaydetmeye çalışın. Bunu yapmanın en iyi yolu ise elinizde bir şehir haritası olması ya da Google maps üzerinde gideceğiniz noktaya giderken tabelalara, sokak isimlerine dikkat etmenizdir. Geçtiğiniz yerleri gözlerinizi kapattığınızda gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın. Bu metot ile görsel hafızanızı hatrı sayılır seviyede geliştirmiş olacaksınız.

Mobil Zeka Oyunları Oynayın

Akıllı telefonunuz ile mobil oyunlarda geçireceğiniz süreyi zeka oyunlarına ayırarak zihninizi açık tutmanızı sağlayabilirsiniz. Bu bakımdan telefonunuzda yer alan App Store veya Play Store üzerinden indireceğiniz zeka oyunlarını oynayarak hem keyifli vakit geçirebilir hem de zihninizi açık tutmanızı sağlayabilirsiniz. Velev ki bu konuda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız basit olanlarından başlayın oynamaya sonrasında ise zora doğru gidin. Tavsiye ettiğim oyunlar şu şekilde: Flow, 2048, Candy Crush, Unblock Me, Kami 2. 

Satranç Oynayın

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Satranç şüphesiz ki zekayı geliştiren bir oyun türü. Şayet nasıl oynayacağınızı bilmiyorsanız bir an evvel öğrenseniz iyi olur. Satrançta hangi taşı oynayacağınızı ve yaptığınız hamlenin sonuçlarını düşünmeniz, oyun oynarken sizin problem çözme becerinizi geliştirmiş oluyor. Dilediğinizde online uygulamalar aracılığıyla veya bir kursa giderek satranç öğrenmeniz pratik zeka hanenize büyük bir artı olarak yansıyacaktır benden söylemesi.

Not Alın 

Pratik Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Taktik

Yazı yazmak şüphesiz ki hafızamızı güçlendiren en iyi metot. Seyahat ederken ya da işe giderken çantanızda mutlaka bir tane not alabileceğiniz defter olmalı. Sürekli çantanızda bulundurmanız da yazmış olduğunuz notlara bakmanızı sağlayacak bu da hafızanızı güçlendirmiş olacak. 

 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsan & Fotoğraf Makinesi
Sonraki
Arılar Neden Bu Kadar Önemli?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.