Seth Godin’den Dünyayı Değiştirecek İnsan Olabilmek için İpuçları

seth godin mor inek
seth godin mor inek

Eğer siz de dünyayı değiştiren insanlardan biri olmak istiyorsanız, kendi marketinizi oluşturmak, kitleleri etkilemek istiyorsanız; sizden önce bunu başarmış insanlara kulak vermenizde yarar var. Bir de içlerinden biri var ki dünyayı değiştiren adam olarak anılmasının yanında insanlara bunu nasıl yapacağını da anlatan bir adam. Huzurlarınızda: Seth Godin!

Tüm Zamanların En İyi Pazarlamacısı: Seth Godin

Seth Godin bir pazarlama dehası, hatta milyonlarca Amerikalıya göre ‘’Tüm zamanların en iyi pazarlamacısı’’ da diyebiliriz. Tüm dünyada en çok satanlar arasında da pek çok kitabı bulunan bir yazar da aynı zamanda.  Genellikle pazarlama, büyüme ve gelişim alanlarında yazılar yazan Godin, bugün birçok lider kuruluşun da büyümesinde gelişmesinde büyük katkıları bulunmaktadır.

14 Yaşında Başlayan ”Pazarlama” Serüveni

Godin’in çocukluğundan yetişkinliğine baktığımız zaman onun bu pazarlama yeteneğinin doğuştan geldiğini söylemek yanlış olmaz. Hayatında merak ettiği, ‘’büyülü’’ bulduğu ilk şey dedesinin ona hediye aldığı radyo olmuştur. Ona göre kablolardan insanlara bir iletişim ağı kurulmasının olağanüstü olduğunu düşünmüştür.

Kendisinin ilk pazarlama teşebbüsü ise henüz 14 yaşındayken gerçekleşmiştir. Daha o yaşındayken üniversite öğrencilerine bioritm basıp 30 dolara satmıştır. 16 yaşına geldiğinde ise kendi lisesinde Kayak Sporu Kulübü kurmuş ve 50-60 kadar arkadaşını her hafta Buffola’da bulunan kendi evlerine kayağa getirmiştir ve bundan daha p yaşlarda ciddi paralar kazanmıştır. Aynı zamanda henüz daha 16 yaşındayken hem gıda hem de medya alanlarında çalışmaya başlamıştır.

Bilgisayar Mühendisliği & Felsefe Bölümlerinden Mezun

1982’de Tufts Üniversitesi’nden hem bilgisayar mühendisliği hem de felsefe bölümünden mezun olmuştur. Daha üniversite yıllarındayken girdiği önemli pazarlama teşebbüslerine üniversiteden sonra sürekli olarak yönelmiş ve bir süre sonra da kitaplar yazarak bu alanda insanları yüreklendirmiştir.

Son yıllarda liderlik, pazarlama ve girişimcilikle ilgili fikirleri hakkında yazdığı kitaplar 30’dan fazla dile çevrilmiş ve kendi alanının en iyisi olduğunu ispatlamıştır. Godin’in tam 11 tane ‘’En Çok Satanlar’’ listesinde 1 numaraya ulaşan kitabı bulunmaktadır. Kitaplarının çoğundan da çeşitli başarılar elde etmiştir.

‘’Go! Make something happen!’’

Kendisi dünyayı değiştirmek isteyen bir pazarlamacı ve girişimci olarak kitaplar çıkarmak ve insanlarında girişimci olmasını sağlamak amacı gütmektedir. Seth Godin, her insanın bu dünyaya pek çok şey katabileceğini ve herkesin bu potansiyele sahip olduğu kanaatindedir. Bu sebeple kendi fikirlerini de sık sık paylaştığı bir site kurarak daha çok insana ulaşmayı amaçlamaktadır. Kendi hayat felsefesini ‘’Go! Make something happen!’’ yani ‘’Hadi, bir şeyler gerçekleştir!’’ olarak tanımlamaktadır.

Fikirleri Gerçekleştirme Arzusu: Neden Olmasın?

Godin’e göre yapmadığınız hemen hemen her şey, korkunun, çekingenliğin veya “Neden olmasın?” sorusunu sormayışınızdan kaynaklanır.  Çoğu insanın aklına parlak fikirler gelmesine rağmen bunu hayata geçirmek için herhangi bir arzusunun olmadığından yakınır. Ona göre, bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur. Eğer o fikirler gizli kalırlarsa ölür. Fikirlerin ışığa ve havaya ihtiyacı vardır. Aksi halde açlıktan ölürler.

İnandığını Yapmak, Yaparken Sevmek

Seth Godin’in liderlik ve girişimci olmak ile vurguladığı en önemli nokta inandığını yapmak ve yaparken sevmek. One göre, Geleceği düşünmediğiniz bir işte kalmayı sürdürdüğünüz her gün sizin kariyeriniz için kötü bir karardır. Çünkü her gün çok da faydalı olmayan bir şeyde daha iyi hale gelirsiniz. Ve bir gün gelir daha faydalı şeyler öğrenerek vaktini geçirmiş başkalarının gerisinde kalırsınız. Orada kalmayı sürdürmenizin tek sebebi, bırakmanın getireceği kısa vadedeki acıdır.

Kazananlar ise şu anda bu acıyı çekmenin, daha sonra çekilecek çok daha büyük bir acıyı önleyeceğini anlarlar. Bu yüzden en önemli şey insanın bulunduğu yeri ve yaptığı şeyi sevmesi gerekir. Bir sonraki tatilin ne zaman olduğunu merak etmek yerine, kaçmanı gerektirmeyen bir hayat kurmalısın belki de.

Liderliğin Sırrı

Liderliğin sırrı basittir: İnandığınız şeyi yapın. Geleceğin resmini çizin. Oraya gidin. İnsanlar takip edecektir. Ayrıca lider vazgeçebilendir de. Vazgeçmek, başa çıkmaktan daha iyidir, çünkü vazgeçmek sizi başka bir şeye yönelmek üzere özgür bırakacaktır. Ki zaten Seth Godin’e göre, başarılı insanlar kuralları çiğneyenlerdir. Başarılı insanlar kuralları çiğneyenlerdir.

Başarılı bir girişimciliğin anahtarı ise iyi bir pazarlamacı olmaktan geçmektedir. İyi bir fikir, iyi bir ürün eğer iyi bir pazarlamaya sahip değilse kötü nitelenmeye mahkûmdur. Bir şirket başarısız oluyorsa, bu en tepedeki yönetimin hatasıdır ve sorun muhtemelen, onların yalnızca şirket yönetmeleri, ürün pazarlamamalarıdır.

”İnsanlar ürün ve hizmet almazlar, ilişki ve büyü satın alırlar.”

Bir girişimci olarak ‘’Ürünüm çok iyi, bu yüzden çok iyi satacağım’’ düşüncesi ilk büyük yanlışlardandır. Seth Godin’e göre, insanlar ürün ve hizmet almazlar. Hikâye, ilişki ve büyü satın alırlar. İşte burada devreye kuvvetli bir hikâyesi olan reklam devreye giriyor. Bütün büyük kurumlar bu büyülü hikâyenin peşindedir. Bu yüzden Seth Godin der ki, pazarlama, insanların ilgisini çekmek için yapılan bir yarışmadır.

2004’ün En İyi İş Kitabı: Ödülü İçinde

Bu pazarlama dehası, girişimciliğin ve liderliğin yol haritasını çizmiş adam dediğimiz gibi insanlara yol göstermek amacıyla birçok kitap yazmıştır. Godin’in Ödülü İçinde isimli kitabı Forbes tarafından 2004 yılının en iyi iş kitabı seçilmiştir. Yazarın en ünlü kitabı Mor İnek ise 200,000’den fazla satış elde ederek 23’ten fazla basım sayısına ulaşmıştır. Ayrıca Seth Godin’in Unleashing the Ideavırus adlı ücretsiz e-kitabı, tüm zamanların internette en çok indirilen e-kitabı seçilmiştir.

Tek Renk İneklerin Arasında Mor İnek Olabilmek

Seth Godin’in şüphesiz en ilham verici ve en meşhur kitabı Mor İnek’tir. Bu kitabında yeni başlayan girişimcilerin, anlattığı mor yolları takip ederek nasıl büyük başlar arasına katılabileceğini ve nasıl onları sollayabileceğini eğlenceli bir üslupla anlatmıştır. Mor İnek meteforunu kullanarak işinizde nasıl diğerlerinden farklılaşarak başarıya ulaşabileceğiniz ile ilgili ipuçları vermektedir.  Seth Godin kitap boyunca başarının anahtarının göze çarparak farklı yollar keşfederek tek renk ineklerin arasında Mor İnek olmak olduğunu söylemektedir.

Pazarlama’nın En Önemli P’si: Purple Cow (Mor İnek)

Pazarlamadaki önemli P’ler ile başlamıştır söze. Price(Fiyat), Place(Dağıtım), Promotion(Promosyon), Production(Ürün) olarak adlandırılan 4 P’nin üstüne kimi zaman Positioning(Konumlandırma), Publicity(Bilinirlik), Packaging(Ambalaj) gibi diğer P’lerde eklenir. Fakat Seth Godin’in kendi eklediği ve en önemli bulduğu P ise Purple Cow ’dur.

Düşünün ki bir yolda arabayla gidiyorsunuz ve yol kenarlarında bir sürü inekler var. İlk başlarda eğer şehirliyseniz dikkatinizi çekerler. Fakat zamanla o inekleri görmekten sıkılır ve başınızı yola geri çevirirsiniz. İşte tam bu noktada göreceğiniz bir ‘’Mor İnek’’ tüm dikkatinizi üzerine çekecek ve yeniden ilgi ve alakanızı kazanacaktır.

İşte Seth Godin’e göre kurumların, işletmelerin diğer rakipleri arasından sıyrılmak için risk almaları ve mor inek olmaya gayret göstermeleri gerekmektedir.

Artık TV ve gazete reklamlarının hiçbir şey ifade etmediğini de açıkça ifade etmiştir. Starbucks, amazon.com, Linux gibi Mor İnek olmayı başarmış kurumlardan örnekler vererek açıklayan Seth Godin, aynı zamanda bir zamanlar sektörde lider olmuş ancak şu an alt sıralara düşen ve belki yol olmuş markaların neden böyle bir düşüş yaşadığını da analiz etmiştir.

Pazarlama’nın Eski ve Yeni Kuralı

Ayrıca kitabında pazarlamanın altın kurallarından bahsetmektedir. Eski tekniklerin günümüz için hükümsüz olduğundan söz etmektedir.

Eski Kural: Güvenli, sıradan ürünler yarat, onları ustalıkla pazarla.

Yeni Kural: Farklı ürünler yarat, doğru insanlar arar bulur.

Bir ürünü pazarlamak için o ürünü arkadaş sohbetlerine malzeme etmenin öneminden ve o ürünün kimler tarafından alınacağına karar verdikten sonra reklam vermenin öneminden bahsetmiştir.

‘’Ürünleri ilk alanlar yenilikçiler, bunlar piyasaya yeni ne çıkarsa almak isteyenler. İlk benimseyenler, üründen gerçek anlamda yararlanacak kişilerdir. Yeni ürün ve hizmetler peşinden koşarlar. Bu kitle hem büyüktür hem de para harcamaya hazırdır. Erken ve Geç çoğunluk, tanıdıklarından ürün hakkında yorumları dinlerler ve kendileri de denemeye karar verirler. Bu büyük ve kar getirici kesimin sizi dinlemeye zamanı yoktur. Yenilikçilere kulak asmazlar.

Geriden gelenler, bu kesime uyum sağlayanlar da denebilir. Kullandıkları eşya ömrünü tamamlamadan yeni ürün almazlar. Tek şansınız, değişimden, yeni ürünlerden hoşlanan, piyasaya çıkaracağınız ürünleri merakla bekleyen kesime satış yapmak. Sonra ürününüz ile alakalı haberlerin yayılmasını beklersiniz. Ürününüz ilk benimseyecek kesime cazip gelecek bir tasarıma sahip olmalı. Ayrıca sohbetlerde konu edilecek kadar basit olmalı.’’

Herkese Reklam Yapmak Faydasızdır

Seth Godin’e göre, herkese reklam yapmak faydasızdır. İlgi duyan birine reklam yapmak tabi ki faydalıdır ama sizi dinleyen kişi, dostlarına sizden bahsetme ihtimali olan biriyse işte o zaman gerçek manada fayda sağlarsınız. Çünkü artık dünya dostunun yaptığını yapan insanlarla dolu bir yerdir.

İyi Bir Ürün

İyi bir ürünün arkasında muhteşem bir ambalaj vardır. İyi bir ürün dikkat çekici, sohbet konusu olmaya layık ve birçok insanın gözünde para verip satın alınmaya değerdir. Mümkün olan en küçük pazarı düşünün ve sıra dışılığıyla o pazarı alt üst edecek bir ürün tanımlayın. Bu ilk adım olacak.

Ürününüzü Pazarlamayın, Tasarlayın

Son olarak Seth Godin ekler, sektörünüzde henüz yapılmamış ne var, araştırın, bulun ve onları yapın. Ürününüzü pazarlamayın, ürününüzü tasarlayın. Çünkü artık insanlar için ürünün nasıl göründüğü ve onunla nasıl göründüğü önemlidir. İşte bunlar sizi ‘’Mor İnek’’ yapacaktır.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Karmaşık Bir Aşk Hikayesi:One Day(Bir Gün)

Karmaşık Bir Aşk Hikayesi:One Day(Bir Gün)

Sonraki
EN DEĞERLİ HAZİNE: ZAMAN

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.