Pazarlama Yolunda: Yeni Başlayanlara Küçük Öneriler

Bu içerik PazarlamaBulbulu.com adına kooplog'da yayınlanmak üzere Gülsüm Akşit tarafından hazırlanmıştır.

Pazarlama Yolunda: Yeni Başlayanlara Küçük Öneriler

Pazarlama yolunda ilerlemeye mi karar verdiniz? Gönlünüzü bu alana mı kaptırdınız? Artık entegre iletişim, strateji, planlama vazgeçilmezlerinizden mi? Sponsorlaştırdıklarımızdan mısınız yoksa etkinleştiremediklerimizden misiniz?
Pazarlamayı kariyerinde hem basamak hem de zirve olarak görenlerden misiniz?

Bu yolda ilerlerken başkalarının takıldığı taşlara takılmadan, bu sektöre bir taş eklemek mi hayaliniz?

Siz de “bizden”siniz.

İşte yolunuzu açmaya yarayacak küçük öneriler :

1) Ne yapın ne edin işinizi çok çok çok sevin. Masanıza otururken kalbinizi de mutlaka yanınıza alın. Bu iş “kalp” de sizinle gelmeden hiç olmuyor.

2) Önemseyin…. İşiniz, kurumunuz, pozisyonunun, ünvanınız ne olursa olsun önemseyin… Her bilgiyi, her gözlemi, her fikri aklınızın bir köşesinde saklı tutun.

3) Altı duyunuzla birden çalışın. 6. Duyunuza siz karar verin… Pazarı koklamak, hedef kitleye dokunmak, rekabeti görmek, bütçeyi işitmek, başarıyı tatmak artık hiç yetmiyor.

4) Bilgece fikir sahibi olun. Bilgi sahibi olmadan fikir ileri sürmek yerine araştırın, okuyun, arayın. Gelişime açık olun, gözlemleyin, paylaşın. Temsil ettiğiniz marka/ürün/hizmet ne ise onu yaşayın, anlayın, içselleştirin.

5) İçgörü, öngörü ve yöngörünüzü kullanın. Önyargılarınıza yenik düşmeyin! Şirketinizi, sektörünüzü, dünyayı iyi tanıyın. Yönlendirin, şekillendirin.

6) Tekrarlardan kaçının; tutarlılıktan asla! Ritüeller ve klişelerle dolu bir mesleğiniz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Torunlarınıza anlatacak farklı hikayeleriniz olmalı.

7) Basamaklara ve dönüşlere dikkat edin! Etiketli değil, “etik” yöneticilerden olun. Çalışma arkadaşlarınıza, iş ortaklarınıza, ajanslarınıza saygı ve sevgi gösterin. Basamakları çıkarken de inerken de; keskin virajlara girerken de düz yolda hızla giderken de herkese saygıyla yaklaşın ve içten sevgi gösterin.

8) Dengeyi kaçırmayın! 7/24 bir çalışma tarzı artık hayatınızda ama belli dönemlerde arınmak için kendinize fırsatlar yaratın. Tazelenmek, farklı bakış yakalayabilmek şişmiş kalp, dolu dimağ ve uğuldayan kulaklara birebir…


 

Gülsüm
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YouTube’dan Yeni Adım: YouTube Premium

YouTube’dan Yeni Adım: YouTube Premium

Sonraki
Distopya: Şiddet ve Korkuyla Özdeşleşen Bir Edebiyat
distopya nedir

Distopya: Şiddet ve Korkuyla Özdeşleşen Bir Edebiyat

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.