Sigarayı Bırakma Serüveninizde Takip Edebileceğiniz En Etkili 6 Yol

Sigarayı Bırakma Serüveninizde Takip Edebileceğiniz En Etkili 6 Yol

Sigara ABD’de her yıl 480 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Pek çok hastalığa neden olan sigara kullanımı küresel bir sorun haline geldi. Dünyada milyonlarca kişi sigarayı bırakmak için uğraşıyor ancak bu bağımlılıktan vazgeçmek hiç de kolay değil. Sizin için korkulu rüya olan sigarayı bırakmanın en etkili 6 yolunu derledik:

1. Sigarayı Bırakma Günü Seçin

Birkaç hafta içinde bir tarih seçin, arkadaşlarınızla ve ailenizle bu tarihi paylaşın ve takviminizde işaretleyin. Sigarayı bırakma tarihinde sigarayı tamamen bırakmayı planlayın. Durmanın neyi zorlaştıracağını düşünün. Herhangi bir vazgeçme semptomuyla nasıl başa çıkacağınıza karşı hazırlıklı olun. Sigarayı özleminizi neyin tetiklediğini belirleyin ve bu tetikleyicilerden kaçınmak veya bunlarla ilgilenmek için bir stratejiniz olsun. Sigarayı bıraktığınızda kilo almayı en aza indirmek için, bırakma tarihinden önce egzersiz yapmaya başlayın. Zihninizi ve ellerinizi meşgul etmek için sağlıklı dikkat dağıtıcılar bulun. İlk 3 ay sigara bırakmaktan vazgeçmek için önemli bir zaman dilimi. Eğer ilk 3 ay sigara içmezseniz büyük bir yol kat etmişsiniz demektir.

2. Sigarayı Tamamıyla Bırakmak Daha İyi

Sigarayı bırakma tarihinizden önce kademeli olarak azaltmayı deneyebilir ya da sigarayı bırakma tarihine kadar normal şekilde sigara içebilirsiniz. Her ikisi de olabilir ancak araştırmalara göre sigarayı azaltmak yerine aniden bırakmak vücutta daha iyi bir etki yaratıyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada yaklaşık 700 katılımcı iki gruba ayrıldı. Bir grup iki hafta boyunca sigarayı yavaş yavaş kesti, diğeri ise belirlenmiş bırakma tarihinde aniden sigarayı bıraktı. Her iki gruba da danışmanlık desteği, nikotin bantları ve diğer kısa etkili nikotin bırakma desteği verildi. Sigarayı birden bırakan grup, hem 4 haftalık süreçte (% 49 -% 39) hem de 6 aylık süreçte (% 22 ve% 15) sigarayı bırakma konusunda daha başarılı oldu.

3. Gevşeme Teknikleri Uygulayın

Sigara içmek stresle baş etme yolunuz olabilir. Sigara içme arzusunun canlanmasına karşı koymak stresli olabilir. Derin nefes alma egzersizleri, kas gevşeme, yoga, görselleştirme veya sakinleştirici müzik dinleme gibi rahatlama tekniklerini uygulayarak stresi ortadan kaldırın.

4. Kendinize Faydalarını Hatırlatın

Sigarayı bırakmanın faydalarını ve sigarayı neden bırakmak istediğinizi bir yere yazın veya kendinize söyleyin. Bu nedenler şunlar olabilir:

•Daha iyi hissetmek

•Sağlıklı olmak

•Sevdiklerinizi ikinci el dumandan uzak tutmak

•Para biriktirmek

5. Çiğneme Yöntemi

Ağzınıza tütün arzusuyla savaşacak bir şeyler verin. Bu, şekersiz sakız, sert şeker, çiğ havuç, kereviz, kuruyemiş veya ayçiçeği çekirdeği gibi tatmin edici bir şey olabilir.

6. Alternatif Tedavi Yöntemlerine Başvurma

Kendi başınıza sigaradan vazgeçemiyorsanız ücretsiz sigara bırakma hattını arayıp danışabilirsiniz. Psikologlardan yardım alabilirsiniz. Nikotin bandı, nikotin sakızı gibi sigarayı bıraktırmaya yönelik unsurlara başvurabilirsiniz. Ayrıca, akupunktur ve hipnoz gibi başka alternatif tedaviler de sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yeşil Bursa
Sonraki
Erkek ve Kadın Arkadaş Olabilir Mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.