Gelmiş Geçmiş En Çok Sevilen 5 Yerli Film Karakteri

Gelmiş Geçmiş En Çok Sevilen 5 Yerli Film Karakteri

Gelmiş Geçmiş En Çok Sevilen 5 Yerli Film Karakteri

Bir filmin başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri baş kahramanının da halk tarafından sevilmesidir. Türk halkı da tarih boyunca beğendiği karakterleri baş tacı yapıp, kendi kültürünün vazgeçilmez parçası haline getirmiştir. Bu karakterler sayesinde Türk sinemasında unutulmaz değerler ortaya çıkmış, filmler kült haline gelmiştir. İşte karşınızda filmleri kült haline getiren, gelmiş geçmiş en çok sevilen 5 yerli film karakteri…

İnek Şaban

İnek Şaban, Rıfat Ilgaz’ın “Hababam Sınıfı” adlı romanında yarattığı bir karakterdir. Ancak yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstendiği, romandan beyazperdeye uyarlanan aynı adlı film serisinde İnek Şaban’ı Kemal Sunal’ın canlandırmasıyla karakter Türk sinemasının en sevilenleri arasına girmiştir. Komik, sakar ve saf bir karakter olan İnek Şaban, “Hababam Sınıfı” serisinin 1975 yapımı ilk filminde karşımıza çıktı. Ancak seri boyunca o kadar çok sevildi ki “Hababam Sınıfı” serisinden ayrı olarak 1978 yılında “İnek Şaban” adlı bir film daha çekildi. Karakter, Türk halkı tarafından öyle çok benimsendi ki Kemal Sunal ile ayrılmaz bir bütün oldu. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırdı.

Turist Ömer

Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer, 1963 ile 1973 yılları arasında çekilen bir seri komedi filminin karakteridir. Dönemin en önemli filmleri arasında yer alan “Turist Ömer” serisi, halk tarafından öyle çok sevilmiştir ki Turist Ömer’in kendine özgü selam verişi toplumda kendine yer bile bulmuştur. Bu dönemde ilginç selam verme stili moda olmuştur. Halk tarafından çok sevilen Turist Ömer’i usta bir oyunculukla canlandıran Sadri Alışık da bu seri sayesinde Yeşilçam’ın unutulmaz aktörleri arasına girmiştir.

Gelmiş Geçmiş En Çok Sevilen 5 Yerli Film Karakteri

 

Damat Ferit

Damat Ferit de “Hababam Sınıfı” serisinin ana karakterlerinden biridir. Dönemin yakışıklılığıyla bilinen ünlü aktörlerinden Tarık Akan’ın canlandırdığı Damat Ferit, çoğunlukla İnek Şaban ve Güdük Necmi ile birlikte dolaşır. Okuldaki en yakışıklı kişidir. Bu dönem Türk kızlarının beyaz atlı prensi olan Damat Ferit, Tarık Akan’ın ününe ün katmıştır. Karakter öyle çok sevildi ki, o dönemde Türkiye’de pek çok evin duvarında Damat Ferit’in posteriyle karşılaşmak gayet doğaldı. Toplum arasında yakışıklı olanlara da “Damat Ferit” lakabı takılırdı.

Asya

Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı, 1977 yapımı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin baş kahramanı Asya da gelmiş geçmiş en çok sevilen yerli film karakterlerinin başında gelir. Türk sinemasının kült yapımlarından olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde Asya’yı Türkan Şoray canlandırmıştır. Karakterin bu kadar çok sevilmesinin ana sebebi Asya’nın, Kadir İnanır’ın canlandırdığı kamyon şoförü İlyas ile olan aşkının etkileyiciliğidir. Asya bu aşk nedeniyle seçimler yapmak zorunda kalır, zorluklarla karşılaşır. Türkan Şoray’ın usta oyunculuğu da eklenince Asya, “sevgi emektir” repliği ile Türk halkının unutulmazları arasına girmiştir.

Malkoçoğlu

Cüneyt Arkın’ın “Malkoçoğlu Cüneyt” olarak anılmasını sağlayan film serisi olan “Malkoçoğlu” 1966-1973 yılları arasında beyazperdede yerini aldı. Ünlü Osmanlı akıncısı Malkoçoğlu ve onun görevlerini anlatan tarihi, dramatik bir film serisi olması da Türk halkı tarafından benimsenip sevilmesinde büyük rol oynadı. Özellikle filmde Cüneyt Arkın’ın aksiyon sahneleri büyük beğeni topladı. Gelmiş geçmiş en çok sevilen karakterlerden olan Malkoçoğlu, şüphesiz ki Cüneyt Arkın’ın toplumda bu kadar sevilmesini ve Yeşilçam efsanesi haline gelmesini sağlayan bir karakter olmuştur.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Black Friday İndirimlerinde En Verimli Alışveriş İçin 6 Taktik
Sonraki
Hangi Mağazalarda ve Alışveriş Sitelerinde Black Friday İndirimleri Olacak?
alışveriş merkezinde gezen insanlar

Hangi Mağazalarda ve Alışveriş Sitelerinde Black Friday İndirimleri Olacak?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.