_Mucize Doktor_ Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

“Mucize Doktor” Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

Televizyonlara her doktor dizisi gibi hızla giriş yapan ve verdiği mesajlarla zirveye kolaylıkla yerleşen Mucize Doktor dizisi hatalarına tam gaz devam ediyor. Bilmeyenleriniz için başroldeki Ali Vefa adlı doktorumuz otizimli ve savant sendromuna sahip.

_Mucize Doktor_ Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

Edit: arkadaşlar dün yayınlanan karantina bölümüyle diziyi seyretmeyi bırakmış bulunuyorum. Son hataları direkt başa yerleştiriyorum. Bu rezilliğe daha fazla katlanamayacağım. İstediğiniz kadar küfür edebilirsiniz artık buyurun yorumlara.

Edit 2: dayanamadım 21. bölümü de izledim ve sonuç yine hüsran. tek bölümde 300 ameliyat ile rekor kırdı Ali doktor. Ferman bey kırk fırın ekmek yemesi lazım bunu geçmesi için.

Mucize Doktor 21. Bölüm Hataları

 • ali vefa tek başına ameliyat rekoru kırdı.
 • ilk yardım bilen herkesin bileceği 2 parmakla bebeğe yapılan müdahaleyi, kadın doğumcu doktor üst üste “2 parmak” diye belirtti. Yahu bu adam bir eliyle doğum yaptırırken bir eliyle sudoku çözüyor. sen kime 2 parmak diyorsun?
 • oyuncak bebeği unuttum sanmayın. insan utanır yahu kaç kişi izleyecek şu sahneleri.
 • orada o kadar hemşire var o sahneye gelince hepsi ortadan kayboluyor amcayı getiriyorlar 2 parmak için.
 • virüs neymiş, nasıl bulaşmış, nasıl çözüldü? ali vefanın içine dünya sağlık örgütü kaçmış. bu savant falan değil.
 • ferman öldü dediler, adamı sakladılar ali görmesin diye. 2 saniye geçmedi ferman yatakta. sonra uyanıp el sallıyor bir de. yahu o zaman ambulans görevlisi ve diğerlerinin suçu neydi, niye öldüler?
 • nazlı ambulans görevlisini ceset torbasına fermuarlarken maskede delik fark ediyor. virüs burdan bulaşmış olabilir diyor, bak sen. o sahnede ölen adamın boynunun bembeyaz sıkıntısız durması da ayrı bir hata. kıpkırmızıydı yahu adamın boynu, hatta ali vefa oradan anlamıştı? nerede o kırmızı noktalar? 
 • virüsün tedavisini bulundu bize söylenmedi sonra karantinadakilere test yapıldı sonuçlarda sıkıntı yok dendi. Ee pardon hastalık neydi?
 • Testler neden doktorlara hemşirelere yapılmadı? fermana bulaşan şey diğer doktorlara bulaşmamış mı yani? herkesin maskeler gıdıdaydı be.
 • kısacası ölenler bok yoluna gitti yani. yakışıklı olanlar kurtulabilirmiş bu amansız hastalıktan 🙂
 • ilik bağışı yapan babanın ölmesi de ayrı bir olay. millet orada baba-oğul ilişkisine fokuslanmış ne güzel, sen neden bağışçıyı öldürüp izleyiciyi korkutuyorsun?
 • bağışçı babaya müdahale ederken emekli veteriner teyzemizin kan görünce dayanamamasına da puanım 10/10.
 • dizi ekibi de ekmeğinde ne yapsın adamlar. 2 saat 17 dakikalık çocuk müsameresi yapıyorsun ne diye hataları önemsesinler ki.
 • sonuç olarak dizi hastanede geçmese çok güzel olacak. tek sorun hastanedeki olaylar.

Mucize Doktorun 20. Bölümde Yaptığı Hatalar

 • 2 kişi enfeksiyondan ölmüş bizim ekip komple maskeler gıdıda poz veriyor. Dizi ekibi milletle billur geçiyor heralde. Hastalara bari maske verseydiniz?
 • Karantina açıklamasından sonra çıldıran adama “the Ferman” reisin yaptığı enjeksiyon hele beni aldı götürdü amerikaya.
 • EKG’si düz çizgi veren hastaya şoklar falan vermeler. 129 dakikalık dizinin 80 dakikası bakışma ve müzik.
 • Demir dışarıda 40 hasta var hala fanfinifon peşinde.
 • Dizide karantina demek cam kapıyı kapatıp sarı bant çekmek demek.
 • Karısı hamile adam yangın tüpüyle camı kırmaya gittikten 10 saniye sonra adamı bir anda bırakıp cama gitmesine izin veriyorlar.
 • Hastanenin sahibinin içeride ne olduğundan haberi yok, paso çıldırıyor.
 • Başhemşire hasta kızı karantinanın dibine getiriyor.
 • Herkes normal ölürken the Ferman zombi gibi gidiyor.
 • Bu bölümde tavandaki ışığı başrollerden fazla gördük kurgu ekibi sağolsun.

Görselleri de koyuyorum. Bir daha farkındalık var, olur böyle hatalar diyeni yorumlarda yok ederim. Şimdi gelin yorumlara.

sanki maske moda olmuş doktorlar arasında
e hastalar neden bu yeni maske trendinden mahrum ediliyor?
hop tıppıs, ben senin böyle olacağını hissettim bi tane sakinleştirici attım cebe
bu sarı bant her derde deva dimi hocam?
buyurun çılgın beyefendi karantina sizindir
herkes düz öldü ben şovlu öleyim. aah ölemiyorum, bağırsaklarım

Dizi sonunda aynen böyleydim. Ne izledim lan ben az önce.

Mucize Doktor Farkındalığı

Senaryoya göre otizmli doktorumuz sosyal hayatında* insanlara dokunamıyor. Otizmli olduğu için sosyal becerileri de bir hayli zayıf; özellikle ilk bölümlerde bunu gözlemleyebilirsiniz. Fakat bölümler ilerledikçe reytingi tavana vurdurucağız diye hatalar sıkça görülmeye başlandı. Çok uzağa gitmeyeceğim, geçen haftaki bölümden örnekler vereceğim ve Ali Vefa’nın böyle giderse 2.sezonda nasıl gözükeceğine dair bir görsel paylaşacağım. Merak etmeyin aşk meşk konularına değinmeyeceğim. Orası zaten türk dizilerinde ana yemek olmazsa kimse para kazanamaz 🙂

Kızların sürekli öbür tarafa gidip gelmesine tıbbi bilgim olmadığı için yorum yapmak istemiyorum ama bana komik geliyor. Kızları ilk önce ayırıyorlar sonra olmadı bunlar diyip birinin kalbini ötekine takalım diyorlar. Onu takıcaz derken diğeri canlanıyor, sonra bacaktan kızları birleştiriyorlar. Duyduğuma göre bu ayrılan ikizler türk efsanesi “Doktorlar” dizisinde de ayrılmış eskiden 🙂

Asıl hatalara gelelim. Bilin bakalım ikizlerin ameliyatında ne oluyor? “Doktorlar” dizisinden hatırladığımız Kutsi yumruğunu ikizlerden birine patlatıyor. Herkes şok. Hastalara dokunabiliyor fakat yumruk atmak biraz şov değil mi? Buyrun izleyelim. (arkadaşlar medyapım engellemiş embed yapmayı. videoda 4:22’de görebilirsiniz sahneyi)

Yumruğun türk televizyonlarındaki fikir babası Kutsi’nin müthiş sağ yumruğu sayesinde Haldun müthiş bir comeback atıyor. Tabi o zamanlar ağıza ve gözleri zoom en az 2 dakika sürüyor. Ne de olsa tecrübe 😀 hastanın geri dönmesi tek yumruğa bakar.

mucize doktor

İlk bölümlerde de yaşlı bir hasta amcanın yanına oturup hüzünleniyor. Onun öncesinde amca sürekli kaçtığı için onu arıyor ve bulduğunda kaldırmak için hiç tereddüt etmeden tutup kaldırıyor. İlk bölümde açılış sahnesinde çocuğa müdahale ettikten sonra halka sevgi yumağı oluyor. Hadi buna bir anlık dalgınlık dedik. Bu amcaya nasıl dokunuyor. Ali daha çocukluğundan beri tanıdığı hocasına dokunamıyor yahu? Bu da mı gol değil?

"Mucize Doktor" Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

En çok bilinen sahneye geçelim. Polis aracında ciğer sote. E bu da hata değil mi? Good Doctor’da bagajın üzerinde yapıyorlar. Bizde ise motorun üstünde kesip biçiyorlar. Bana kalsa ikisi de mantıksız ama yabancı versiyon bir nebze daha sağlıklı duruyor.

Yerli malı ciğer sote

"Mucize Doktor" Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

Yabancı uyruklu ciğer tava

"Mucize Doktor" Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

Son olarak genelkurmay başbakanı Ferman bey hakkında birkaç yorum yapmak istiyorum. Hoca durmak bilmiyor, her ameliyatı kendi yapıyor. Her alanda yetkin bir kişilik belli ki. Tek başına bir orda bir burda. Lafı uzatmadan bu konu hakkında en iyi yorumu yapan forrestgump adlı ekşisözlük yazarının yazdıklarını aynen koyuyorum.

"Mucize Doktor" Mucize Hatalarla Yoluna Devam Ediyor

Kaynak: ekşi

Evet gelelim en civcivli bölüme. Herkesin merakla beklediği “Mucize Doktor Ali Vefa vol.2”. Yeni sezonda Ali’yi aşk oyunlarıyla izleyeceğiz belli ki.

*Güncelleme: Arkadaşlar ben sevdiğim bir dizide abartı ve yanlış yapıldığını düşündüğüm şeylerden bahsediyorum. Siz gelip, “hata illa ki olur, prim kasma, sen kimsin” vs. gibi şeyler yazıyorsunuz. Kimse kimseyi eleştirmesin kendimiz çalıp oynayalım mı yani? Dizide gerçekleştirilen farkındalık temalı çalışmaları destekliyorum onu da belirteyim.


23. Bölüm hataları ve daha fazla komedi için diğer mucize doktor yazıma bakabilirsiniz 🙂

Mucize Doktor Seyirciyle Dalga Geçmeye Devam Ediyor

yazar

Yazar: Yürüyen Johnnie

Serçeciler okumasın.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 Yorum

 1. Yorumlara aynen katılıyorum. Öncelikle hatalar sağlık sektörünün içinde olmayan seyircinin anlayabileceği hatalar değil .
  Dizi veya film sektörü seyirci kitlesini etkilemek maksatlı mucizevi olayları sık sık kullanır. Zaten dizinin adı da Mucize Doktor.
  Diziyi yurtdışından ithal ederken en azından ülkemiz koşullarına ve tıp dünyasına biraz uyarlamak gerçeklik seviyesini arttırabilirdi.. Anı anda hem genel cerrah hem plastik cerrah hem ortopedist, hem kalp damar cerrahı olabilen doktorlar ekibini ben hiç görmedim. Dizinin ismi JOKER DOKTORLAR da olsa olurmuş.

 2. Yazdığın eleştiriden, Otizm ile ilgili bir bilgin olmadığı belli ancak yine de sormak isterim… Bu rahatsızlık ile ilgili araştırma yaptın mı hiç? Otizmli insanlar hiç kimseye dokunamaz gibi bir durum yoktur. Hiper veya Hipo duyarlılığa sahip olan Otizmli bireyler, içinde bulundukları duruma göre dokunmadan kaçınırlar. Ayrıca her hafta 2.5 saatlik dizi çekmeye çalışan insanların bazı durumlarda hata yapıyor olmaları neden sizi bu kadar rahatsız etti anlamış değilim. Sizleri ancak 15 sene boyunca kurşun yemeyen, bütün Türkiyeyi ve hatta dünyayı dize getiren polat alemdar veya bir mahallede 3 sene boyunca her türlü cinayetin işlendiği ama bir kez bile polisin gelmediği diziler tatmin eder. Eleştirmek kolaydır ancak eleştiri yaparken birazcık mantıklı olmaya davet ediyorum.

 3. Şahsen diziyi çok büyük ön yargılarla izlemiş olmalısınız. Dizi sadece Türkiyede değil kore versiyonu ve ingilizce olarak yayınlanan The Good Doctor senaryosuyla birebir aynı. Türkiyedeki oyuncular benim şahsi fikrim çok iyiler. Bence toplumun ahlak yapısını ve kültürünü bozan diziler varken böyle toplumsal mesajlar veren bir dizide bu kadar hata araman çok yanlış.

 4. Diziyi severek izliyorum. Oyuncuları da beğeniyorum. Ama dün akşamki bölümde benimde takıldığım noktalar vardı. Bu konuda haklı olabilirsiniz. Çok uzatıldığını düşündüğüm ışıklar, Demirin hasta bakmak yerine sinir krizi geçirmesi, tüm doktorların ağızlarını kapatmamasına rağmen sadece Fermanın hastalık kapması gibi. Ama tek izlediğim ve beğendiğim dizi diyebilirim. Tabiki eleştirinizi de hoş karşılıyorum.

 5. Bence saçma ve gereksiz bir eleştiri olmuş. Siz dizideki hata olarak gördüğünüz şeyleri yazmışsınız bende eleştirideki hatalarınızı söylemek istiyorum. Öncelikle yumruktan başlamak istiyorum. Yumruk sanılanın aksine işe yarayabilen bir yöntemdir her zaman değil ama nadiren olabilecek şeylerdir. Bir anestezi teknikeri olarak daha önce işe yaradığı bizzat gözlerimle gördüm. İkincisi Otizmli bireyler tamamen dokunamaz değil yeri geldiğinde hisleri ve iç güdüleri doğrultusunda kendini savunma mekanizmaları olan bu huylarını kapatmış olurlar ve bu sayede karşıdaki kişiyle daha içten ve samimi bir şekide iletişime geçerler. Doktor Fermanın her ameliyatı yapmasından bahsediyosunuz. Hikayenin geçtiği servis Cerrahi servisi yani her türlü cerrahi vaka var. Zaten farkındaysanız genel olarak batın ve göğüs bölgesi operasyonlarına giriyor. Tabi ki eleştirinin her türlüsü makbuldür ama bu eleştiri yersiz olmuş zannımca.

 6. Oldukça kararında bir eleştiriyi, diziyi çok seviyorsunuz diye hiçe sayamazsınız. Ben de çok seviyorum fakat bahsettiği noktalar oldukça doğru. Dizinin akışı açısından, bu gibi küçük trickler(hata demeyelim) olabiliyor. Dokunamıyor olsa da bunu aşabileceğinden emin olduğumuz için Ali Vefa hayatımıza girebildi zaten. Yazının sonuna koyduğun notu keşke hiç koymak zorunda kalmasaydın. İyi yazmalar…

 7. Öncelikle adı üzerinde dizi ve bu dizide bizlere otizimli birinin hayatta rol alabileceğini ve zorluklarla baş edebileceğini anlatıyor.Düşüncelerin yanlış.Hee birde sadece otizmli kişi anlatılmıyor savant sendromlu bir kişide anlatılıyor.

 8. böyle yazarlar daha cok beğenilen şeyleri kötüleyerek pirim yapmaya çalışan aslına konu hakkına bi fikri olmayan gerizekalılara başkaları değiler. film insanları cesaretlendirmeye calışıyor ama bi gurup gerizekalı yok gercekte böyle olmaz nasıl film gibi yorumlar yapıyolar. bu sadece bir film hatalarıda olacak ama filmin amacı ilham kaynağı olmak kanayan yaralara parmak basmak

 9. Tabii yaa ..ne büyük hatalar..yaa adam doktorrr..insana temas etmeden bunu yapabilirim…pirim yapmayı bilmem ama…gereksiz bir yazı…yazdıklarınız anlamsız bence…..adı üstünde film….olmazlar olur…hayal gücü konuşur filmlerde..sever seyreder ,yada sevmez seyretmessin….yazı için harçadıpınız emeğe üzüldüm….

 10. THE GOOD DOCTOR dizisinin senaryosunun Türkiye uyarlaması olan dizimizde senaryonun orjinaline bağlı kalındığını, sosyal ilişkilerinde dokunulmaktan hoşlanmadığını ancak hastalarıyla sorun yaşamadığını ilk bölümde açıklıyorlar. Türk motiflerinin serpiştirilmesi kontrolsüz olmuş kabul edilebilir.

 11. sanırım 2.bölümdeydi. hasta yakınına sarılıyor ellerini tutuyor. başlarda böle bişey yoktu sonradan çıkardı bu dokunmama işini . saçmalık arıyorsan o bölümlerle ilgili yorum yapkii insanlar ciddi hata olduğunu anlasın

 12. Sayın yürüyen johnniy kardeşim diğer yorumcu arkadaşlarımın dediği gibi olaya neden ters yönden bakıyorsunuz.Hipodrumda yapılan at yarışlarında sağındaki solundaki atlardan rahatsız olmasın diye bazı yarış atlarına gözlük takıyor sahipleri sizden ricam eleştirilerinizi hangi yandaş kanal adına yapıyorsanız o gözlükleri çıkarıp olaylara olumsuz luk katmayın.SAYGILARIMLA.

 13. Şimdi şöyle bir olay var hatırlıyoruz ki direk tene değmedikten sonra bir şey üzerinden dokunabiliyordu insanlara. Bunu da rahatça yapamıyor normal şartlarda. Ayrıca normal şartlarda strese girince kendini de kaybediyor ve abisinin verdiği neşter sayesinde sakinleşiyor. Şimdi bu mantıkla zaten kendisini doktor olmaya adamış bir otizmli kendisi. Acil durumlarda her şeyi bir kenara bırakıp insanlara dokunabiliyor demek ki. Mesela fermana da sarılmıştı. O anki duygusal durumdan ötürü her şeyi bir kenara bırakıp sarılmıştı. Demem o ki, dizide tabi ki mantıksal hatalar var ancak ben anlattıklarınızı bir hata olarak görmüyorum. Belirtmeliyim ki, bu benim şahsi görüşümdür 🙂

 14. çok şaçma bir yorum olmus,altı üstü dizi çok gerceklik aramamak lazım.diğer dizilerde hasta bakıcı doktor.gömlegi giyen catır,çatır adam bogum adam vururken baba bu nedir demiyo takıldıgı ayrıntılara bak komik olmuş

 15. Ergün bey ben diziyi severek izlemesem neden eleştireyim. Sevdiğim bir işte yapılan hataları dile getiriyorum. Tabii ki hatalar olacak dediğim gibi. Düzeltilse kötü mü olur yani? Verdiği mesajlar sayesinde bu kadar sevildi zaten. Benim onlara bir şey deme ufak bir niyetim bile yok. Diğer silahlı saçma dizileri seyretmiyorum bile. onları kimse övemez ve yayında olmasını isteyemez.

 16. ali eğer bir hastalık söz konusu ise hastayı hasta yapan şeyi bulmak için dokunmak zorunda zaten bi hastaya dokunamasa nasıl bi cerrah olabilir ki ali zaten çevresindeki insanların yardımıyla dokunmakta kendini daha rahat hissediyordu.herşeye bir anlam yüklemeniz çok saçma eğer böyle izleyecekseniz izlemyiniz
  ,

 17. Saçma sapan bir eleştiri.Birde eleştirirken tiye alarak,araya emojiler yerleştirmiş.Ben dizideki yanlışlara değil ama sizin bu basit hataları göklere çıkarmanıza şaşıyorum.Ne var yani?Dizi Oscar ödülü mü alıyor da hatalarını ortaya dökmek için binbir gayret gösteriyorsunuz.
  Asıl siz dizinin verdiği mesajlara baksanıza.Diğer diziler gibi ellerinde silahlarla dolaşan adamlar mı olsaydı?Tavuk boğazlar gibi insan öldüren, her saniyesinde şiddetin tavan yaptığı dizilerden mi olsaydı,daha iyi olacaktı?Onun için ülkede canilerin sayısı ve cinayetlerin sayısı artıyor. Bırakta insani mesajlar veren,şu anda televizyonlardaki en duygusal dizi olan Mucize Doktorlarda da bazı hatalar olsun.Hiç değilse verdiği mesajlar canavarca değil.Çok masum ve insani mesajlar veren izlenebilecek bir dizide bazı hatalar da olsun.

 18. Hocam sen olayı çok yanlış anlamışsın :)) , bu adam doktor ameliyat yapıyor , hastayı dikiyor , kesiyor , vs bire birde temastan kaçınıyor ancak bir doktor olarak görevini yapabiliyor yani özel hayatında dokunamıyor biraz düşün hastasına dokunmadan nasıl doktorluk yapabilir ? hastaya dokunmadan onu nasıl ameliyat etsin 🙂 en iyisi mi sen bir daha izle diziyi.

 19. Ben gereksiz buldum. Sinema tarihine bakıldığında hatasız bir tek film bile yok. milyon dolarlarla yapılan hollywood yapımları bile hatalardan nasiplenmiştir. 11 oskarlık Titanik filminin bile hatası varsa, kısa sürede çekilen ve sinema kadar uzun olan bu dizilerde hata olması doğaldır. Prim yapmış bir dizinin üzerinden, prim yapma çabası gibi görünen bir yazı.