Türkiye’de Güzel Şeyler de Oluyor: Sürücülere Psikoteknik Test Zorunluluğu

otobüs şoförü telefon kullanıyor psikoteknik test

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Beşiktaş’ta otobüs durağına halk otobüsünün dalması ve şoförün cinnet geçirmesi, Avcılar’da bir servis minibüsünün öğrenciyi ezmesi ticari araç sürücülerinin denetlenmesi ve belli testlerden geçmesi gerektiği konusunu gündeme getirmişti. 

otobüs şoförü telefon kullanıyor psikoteknik test

İstanbul gibi trafiği meşhur ve halkın büyük bir kısmının toplu taşıma aracı kullandığı bir yerde sürücüler ne kadar trafiğine uygun bilinmiyordu. Neyse ki Türkiye’de bazı şeyler geç olsa da olumlu yönde değişebiliyor. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 1 Aralıktan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması mecburi hale getirildi. 

Riskli sürücüleri trafikten çekmek için uygulanan psikoteknik test, psikologlar eşliğinde 1-1.5 saat arasında sürüyor. Bu süreçte sürücüler dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici dikkat testi, hız mesafe tahmin testi, çarpışma tahmin testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, gibi testlerden geçiyor. Raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulanacak. Kısacası her önüne gelen, ticari araç kullanıp halkın can güvenliğinden sorumlu olamayacak. Türkiye’de pek çok önemli şeyde yasal açık var. En basitinden yere çöp atmanın bile cezası olsa emin olun kimse yere çöp atmaz. Bu değişiklik çok önemli umarım daha pek çok alanda devlet gerekli düzenlemeleri yapar.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Başka Fal; Doğduğunuz Aya Göre Seks Hayatınız!
yatan sütyenli kadın

Bir Başka Fal; Doğduğunuz Aya Göre Seks Hayatınız!

Sonraki
Kolay ve Hızlı Öğrenmenin 5 Bilimsel Yolu
hızlı öğrenme bilimsel teknikler

Kolay ve Hızlı Öğrenmenin 5 Bilimsel Yolu

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.