2021'de En İyi Film Oscar'ını Alabilecek 5 Film

Şu sıralar 2020 filmleri turu yaparken fark ettim ki 2020’de gerçekte çok iyi filmler izlemişiz. Bu yüzden listenin 3.sünü yapmaya karar verdim. Bu listedeki filmlerle birlikte toplamda 15 film önermiş olacağım.

1) Palm Springs

Max Barbakow’un yönettiği ilk filmlerden biri olan Palm Springs kesinlikle senenin en iyi komedi filmi. Bu yüzden Oscar adaylıklarında ismini sıklıkla duyacağımıza emin olduğum bir film. Film, bir düğün gününü tekrardan yaşadıkları bir döngüye hapsolan Nyles ve Sarah’nın hikayesini konu ediyor. Rahat bir insan olan Nyles ve nedime olmaya pek de istekli olmayan Sarah’nın yolu, Palm Springs’te bir düğünde kesişir. İkilinin arasında romantik anlar yaşanır. Ancak Sarah, Palm Springs’ten ne zaman ayrılmaya çalışsa kendini yeniden aynı yerde bulur. Sarah ve Nyles, birbirlerinden ve bulundukları yerden kurtulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

2) Da 5 Bloods

Oscar ödüllü ünlü yönetmen Spike Lee’nin bu filmi senenin en güçlü adaylarından biri. Film o kadar çarpıcı bir konuyu ele alıyor ki çoğu eleştirmenden tam not aldı. Netflix’te bulabileceğiniz film, Vinetman Savaşı’nda büyük kayıplar veren dört Afrika kökenli Amerikalı gazinin masumiyetlerini bulmak için vahşi hayata geri dönüşlerini konu ediyor. Otis, Eddie, Paul ve Melvin Afrika kökenli Amerikalı gazidir. Vinetman Savaşı’nda manga komutanlarını kaybeden dört gazi, hem onun cesedini ve hem de gömülü bir hazineyi bulmak amacıyla Vietnam’a geri döner. Paul’un oğlunun da aralarına katıldığı bu serüvende ekip bir yandan karşılarına çıkan insanlar ve doğayla mücadele ederken bir yandan da Vietnam Savaşı’nın neden olduğu yıkımla yüzleşir.

3) The Father

Florian Zeller’in yönettiği film iki usta oyuncuyu Olovia Colman ve Anthony Hopkins’i içeriyor. Film, eleştirmenlerden tam not aldı ve çoğu ödül töreninde adaylık aldı. Bu yüzden Oscar adaylığı alacağına kesin gözüyle baktığım ama ödülü alamayacağını düşündüğüm bir film. Film, yaşlılığı ile başa çıkmaya çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor. Yaşlılığın etkilerini gün geçtikçe daha çok hisseden bir adam, bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder. Hayatındaki değişen koşulları anlamaya çalışan adam bu süreçte sevdiklerinden, kendi zihninden hatta gerçekliğinden şüphe duymaya başlar.

4) Malcolm&Marie

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınlanan filmi Sam Levinson yönetiyor ve filmde sadece iki oyuncu var. Evet, sadece iki oyuncu. Zaten diyaloglar üzerine kurulu bir film olduğu için oldukça etkileniyorsunuz film bitince. Film, bir film galasından dönen film yapımcısı Malcolm ve kız arkadaşı Marie’yi takip ediyor. Galadan eve döndükten sonra Malcolm ve Marie arasında beklenmedik bir tartışma yaşanır. Geçmiş ilişkileri hakkında yaptıkları bu tartışma farklı boyutlara ulaşınca çift aşklarının gücünü sınamaya başlar.

5) Ammonite

Francis Lee’nin yönettiği filmin başrolünde Kate Winslet ve Saoirse Ronan var. Bu bile filmi izlemek için kocaman bir sebep. Senenin en iyi filmi olmasa da en iyi filmlerinden. Aşkı saf bir şekilde anlatması en göze çarpan özelliği diyebilirim. Filmin konusu ise şöyle: fosiller üzerinde çalışan bir bilim insanı olan Mary Anning, hasta olan annesi ile ilgilenmektedir. Annesinin bakımını sağlamak için turistlere fosil satmayı planlar. Bu sırada Mary, zengin bir ziyaretçisinden beklenmedik bir teklif alır. Adam, Mary’den karısı Charlotte Murchison’un bakımını üstlenmesini ister. Teklifi geri çevirmeyi göze alamayan Mary, başlarda istenmeyen misafiriyle çatışır. Sosyal sınıfları ve kişilik farklılıkları nedeniyle sorunlar yaşayan Mary ve Charlotte, birlikte zaman geçirdikte aralarında farklı bir bağ oluşmaya başlar.
Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım beğenmişsinizdir<3

OBF
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
UYGURLARDA HUKUK SİSTEMİ VE KAVRAMLARI
Sonraki
Hedeften Neden Kopar İnsan?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.