GÜCÜNÜ GÖSTERİYORSAN ZAYIFSIN

Kadına karşı güç gösteriyorsan adamlık yönünden zayıfsındır. Doğada gücünü kullanan canlılar hayvanlardır, onlar da avlanmak ve nesillerini sürdürebilmek için kendilerini korumak ve karınlarını doyurmak amacıyla güç kullanırlar. İnsan dışında gücünü zarar vermek için kullanan canlı yok doğada. Zaten insan olabilen de kadına güç göstermez. İletişim, diye bir şey var. Bazıları “iletişim” denince telefonlaşmak, ziyaret etmek, görüşmek filan sanıyor galiba? Hayvanların koklaşa koklaşa, insanların konuşa konuşa anlaştığı duruma iletişim dendiğini düşünebilsek ya.

İletişim; karşındakine bir şeyleri aktarabilmek, anlatabilmek adına hareketlerle desteklenebilen kelime öbeğidir. Konuşmaktır. Karşılıklı olarak duyguların, olayların, ifadelerin anlatım ve paylaşımıdır.

Kadın ne kadar güçlü olursa olsun fizik olarak erkekten zayıftır. Zayıf olanı yenmek, zayıf olana güç uygulamak ne kahramanlıktır, ne güç gösterisidir. Sadece iletişim engelli, aciz, zayıf karakterli birey olduğunuzu gösterirsiniz. Bu çok mu iyi? Bedence güçlü ama ruhen zayıf, aciz, güçsüz olmak daha mı iyi?

Konuşamıyorsunuz demek. Kelimeleriniz yok mu sizin? Demek istediklerinizi sözlerle anlatmayı denediniz mi? Kadını tehdit etmekle, dövmekle mi güçlü oluyorsunuz? Onu korkutmak, üzmek, canını yakmak mı sizin gücünüzün ispatı?

“Söylüyorum, anlamıyor.”, “Uyardığım halde yine aynı yanlışı yapıyor.” dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Anlamıyorsa ya siz anlatmayı beceremiyorsunuzdur ya da karşınızdaki kadın,  sizin anlamınızı istediği bir nedenden dolayı anlamaz görünüyordur. Hiçbir kadın bir erkekten daha aptal değildir. Ayrıca kadınların annelik içgüdülerinden dolayı 6.  hisleri de güçlüdür. Hele ki son zamanlarda IQ testlerinde erkeklerden daha yüksek sonuçlar alan kadınlar hem evde hem de dışarıda çalışarak, sosyal yaşam sürdürebildikleri için erkeklerden daha zeki çıkabilmelerine şaşmamak lazım.  Kadını erkekten aşağı görmek için,  güç gösterisi ve tehditlerle kadını susturmaya, evlere kapatmaya kalkanlar aslında kadından korkan, korkak, aciz insanlardır.

Siz konuşmuyorsanız, kadınlar konuşsun. Susmasınlar. Onlar size ve yetiştirdikleri erkek evlatlara anlatsınlar kadınlığı ve kadının yaşamını, duygularını. Erkek olmak, insanlıktan çıkmak değildir. Erkek olmak sadece çirkin sözler ve bağırışlarla kadını susturmak demek değildir. Canını yakmak, elinden parasını almak, tenini kendi zevklerin için kullanmak insanlık dışı suçken, sen nasıl ortada ‘erkeğim’ diye kasılarak gezebilirsin? Güç mu bu yaptığın? Korkutmak, ezmek, acı çektirmek, zora sokmak, tehdit etmek… Neden? Kadın ne yaptı sana? O nasıl da senden sabırlı ve dayanıklı, görüyor musun? Aynı davranışları o sana karşı yapıyor mu? Kadın ruhen senden güçlü de ondan. Erkek değil de adam ol da gücünü adam olarak belli et!

Kadınlar! Anlatın çocuklarınıza! Oğullarınızla konuşun. Doğurup da ortalığa salmayın. Anlatın onlara kadınların aslında aciz olmadığını, akıllı olduklarını ama saygılarından dolayı ailelerine ve eşlerine ses çıkarmadıklarını ve idareci davranmaya çalıştıklarını anlatın. Çocuklarınız babaları gibi olmasın. Oğullarınıza kadınları anlatın. Konuşun. İletişim diye bir şey var. Bizde şiddet değil, kelimeler var. Susmayın! Akıllı kadınlarsınız. Bunun farkına varın. Ne olduğunuzu bilin. İsteklerinizi, hayallerinizi yok saymayın. Yetiştirdiğiniz çocuklarınıza anlatın.

Kaba güç gösteren erkek insanlık yönünden zayıf ve aciz; kadın konuşup, iletişim kurabildiği kadar güçlü ve üstün olacaktır. Akıllı insanlar kelimelerini ve beyinlerini, cahil ve basit insanlar –işin kolayına kaçarak- silahı ve şiddeti kullanırlar. Tarafınızı seçin ve ne olduğunuzu belirleyin.

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile eşi Editör, kitap yazarı Ayşegül Toker Odabaşı olarak yaşadıklarımızı, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.(Böyle diyerek başladık ama maalesef ben Ayşegül, tek başıma sürdürmek zorundayım. Eşim artık bu boyutta değil.)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KÜÇÜK DÜNYAMIZ
Sonraki
Onlar da buradan geçti

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.