Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Alışveriş yapmak neredeyse bütün kadınların en sevdiği ve en çok mutlu olduğu aktivitelerden biridir. Ancak eğer vücut tipinizi bilmiyorsanız bu sizin için bir kabusa dönebilir. Aslında her bedene ve her vücut tipine uygun bir kıyafet seçimi yapmak mümkündür. Ancak çoğu kadın kıyafet seçimi yaparken vücut tipine dikkat etmek yerine sadece moda olan parçalarını seçip giymeyi tercih ediyor. 

Peki, vücut tipimize uygun kıyafet seçimini nasıl yapacağız? Herkes için doğru kıyafet seçimi yapmak mümkün mü? Gelin, hep birlikte bakalım!

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Vücuda Göre Kot Pantolon

Artık kot pantolon modelleri eskiye oranlar çok daha fazla. Her tarza uygun, her tipe uygun kotları her yerde bulabilirsiniz. Skinny Jean adı verilen dar kot pantolonları toparlayıcı özelliğiyle kadınların haklı olarak en çok tercih ettiği kotların başında gelmektedir. Eğer bacak bölgeniz genişse mutlaka toparlayıcı özelliği olan skinny kotları tercih etmelisiniz. Bu sayede bacaklarınız ince ve uzun görünecektir.

Eğer göbek bölgenizde fazlalıklar varsa yüksek bel pantolonlar en büyük yardımcınız olacaktır. Büyük arka ceplerde kalça bölgesini kapatmanız için idealdirler.

Vücuda Göre Sütyen

Sütyen için ilk dikkat edilmesi gereken şey sütyen kubunun göğüse tam oturmasıdır. Eğer taşmalar oluyorsa küçük demektir. Sırt bölgenizde de taşmalar olmamalıdır.

Vücuda uygun sütyen seçimi gibi ayrıca her kıyafet için de ayrı bir sütyen seçimi şarttır. Mesela göğüs ucunun belli olmaması, askının kıyafetten görünmemesi ya da düşmemesi gibi önemli detaylar vardır.

Vücuda Göre Ceket

Sadece ceket almak için değil bütün kıyafetlerinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken temel bir kural vardır. Eğer bir kıyafet alacaksanız bu kıyafeti en geniş bölgenize göre alın. Mesela omuzun genişse omuzunuza göre ceket alın, ardından bel bölgesi için ya terzide daralttırın ya da kemer kullanır. Bu elbette pantolon için de geçerlidir. Eğer klasik bir Türk kadını tipiyseniz geniş kalçalarınıza göre kot pantolon seçmelisiniz ve gerekirse belini ona göre daralttırmalısınız.

Ceket için ise boyunu vücudunuza göre ayarlamalısınız. Eğer kalçalıysanız ceket kalçalarınızı mutlaka örtmelidir. Eğer omuzlarınız darsa vatkalı ceketler sizin hayatınızı kurtarabilir.

Vücuda Göre Mayo ve Bikini

Mayolarda önemli olan renk ve desen seçimidir. Fazlalıkların olduğu yerler koyu renkli ve daha küçük desenli olmalıdır ki kusurları kapatması daha kolay olsun. Tabi ki bunun aksi de oldukça önemlidir. Vurgulamak istediğiniz bölgelerinizde canlı renkler, parlak desenler kullanabilirsiniz. Eğer küçğk göğüslü birisiyseniz destekli mayolar tercih edebilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Elbise

Elbiseler bütün kadınların en sevdikleri kurtarıcılarıdır. Kısa sürede hazırlanıp evden çıkmayı sağlarken aynı zamanda sizi oldukça şık da gösterebilen adeta süper kahramanlarımızdır. Yaz aylarında da sıcak havalardan dolayı daha salaş salaş, uçuş uçuş modelli elbiseler tercih etsek de aslında ne olursa olsun vücudumuzu vurgulayan detaylardan da uzaklaşmamak gerekmektedir. Tam göğüs altında büzülen tipteki elbiseler bel bölgesini gizleyip bacak boyunu çok fazla uzun gösterdiği için pek sağlıklı modeller değillerdir. Bunun yerine düz uzun elbiseleri kemerle kullanmayı tavsiye ederiz.

Vücut Tipine Göre Kazak

En moda kazalarla mı mükemmel görünürsünüz yoksa vücudunuza en yakışan kazakla mı? Aslında doğru kesim, doğru yaka ya da doğru kazak boyuyla hem modayı yakından takip edebilir hem de vücudunuza uygun giyindiğiniz için çok güzel görünebilirsiniz. Fakat kazakta en önemli detay kilodur. Eğer biraz fazla kilonuz varsa kazak bunu çok daha fazlaymış gibi gösterecektir. Dikkat etmekte yarar vardır.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yalnızlık Temalı 5 Muhteşem Film
Sonraki
Yorgun Düşünceler #denedim

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.