Beyin Yakan Kurgusuyla, Efsane Film: Coherence

Beyin Yakan Kurgusuyla, Efsane Film: Coherence

Beyin Yakan Kurgusuyla, Efsane Film: Coherence

Coherence filmini ilk izlediğimde ne hissedeceğimi ne düşüneceğimi bilememiştim. Bu filmin son derece karışık olay örgüsünden de kaynaklanıyor olabilir, kendimi filmin içine çok kaptırıp daha sonra gerçek hayata adapte olamama sorunumdan da kaynaklanıyor olabilir. Ama her koşulda bu filmin beni oldukça etkilediğini söylemeden geçemeyeceğim.

Bana anlamadığım bir şeyler olduğunu hissettiren ve finale kadar sürprizini çok iyi taşıyan bir film. Afişini görmeden a ilk birkaç dakikasında türünün normalde olduğundan bambaşka bir şey olduğunu bile zannedebilirsiniz. Film kurulum esnasında size harika bir atmosfer sağlıyor ve kendinizi adeta filmin karakterleri arasında bir sandalye çekmiş oturuyor gibi hissediyorsunuz. Coherence, kelime anlamı itibarıyla bütünleşme birleşme anlamına geliyor. Fakat film izlediğinin zaman gerçekten parçaları birleştirmekte ve tüm bütünlüğü bir olarak algılamakta çok zorlanıyorsunuz. Ama bence bu durum bir filmin başarılı olduğu ve amacına ulaştığı anlamına geliyor.

Birazcık spoiler içerecek bu yazıda, gelin Coherence’ı inceleyelim!

Beyin Yakan Kurgusuyla, Efsane Film: Coherence

Coherence: Tüm Gerçeklikler Bir Arada

Elbette ilk önce biraz filmin konusundan bahsetmek gerekecektir. Bir grup arkadaş, birinin evinde keyifli bir akşam yemeği yemek üzerine buluşur. Bu arkadaş grubunun pek de sağlıklı olmayan bir geçmişi vardır. Ama bu geçmişe rağmen dostlukları da hala devam etmektedir. Bazıları daha önce birbirleriyle ilişkiler yaşamış, bazıları kimsenin öğrenmesini istemeyeceği sırlar saklamıştır. Film izlemeye başladığınızda, ilk başta filmin konusunun geçmişte yaşanmış olan tüm bu olaylar temelinden ilerleyeceğini zannediyorsunuz. Ama filmin girişinden çıkıp hızını almaya başladığında aslında konunun hiçbir insani drama ile alakası olmadığını görüyorsunuz.

Bu ekip aralarındaki gerginliği Bir şekilde gözardı etmeyi başarıp keyifli bir yemeğe otururlar. Ama başlarına geleceklerden habersizdirler. Toplanmaya karar verdikleri gece olağanüstü bir gök olayı gerçekleşecektir. Bir kuyruklu yıldız on yıllardır ilk defa dünyaya çok yakın şekilde kayacaktır. Ama arkadaş grubunun bu olayı ciddiye alacak veya günlerini bunun üzerine planlayacak kadar olay hakkında bir bilgileri yoktur. Kuyruklu yıldızın kayması esnasında bir anda elektrikler kesilir ve adeta evin dış dünyayla ilişkisi ortadan kalkar. Arkadaş grubu panikleriz, herkesin kafasından başka bir ses çıkar. Bu esnada mahallede hala ışıkları yanmakta olan bir ev keşfederler. Ve belki de telefonlarını kullanabilecekleri umuduyla ışıkları yanan bu eve gitmeye karar verirler. İşte bütün kaos ve hikaye tam da bu noktada şahlanır ve sizi mükemmel bir seyir deneyimine ulaştırır.

Beyin Yakan Kurgusuyla, Efsane Film: Coherence

Bu Filmi Diğerlerinden Farklı Kılan Ne?

Film tür olarak hem bilim kurgu hem de gerilim olarak sınıflandırılmaktadır. Ve bence bu filmin tüm yapısına mükemmel bir akışkanlık sağlıyor. Bir yanda insani meseleler, sırlar, kıskançlıklar, ihanetler, aşklar var… Bir yanda ise belkide tüm bu insani meseleleri anlamsızlaştıracak bir hayatta olma, yaşama, içinde yaşadığımız dünyanın gerçek olup olmadığını anlama yolculuğu var. Karakterler kendileri ile alakalı meseleleri çözmek istiyorlar ama bir yandan da kendilerinin gerçek olup olmadığını bile anlamıyorlar. İşte işin can sıkıcı tarafı da bu: filme başladığınızda takip etmeye başladığınız gerçeklik filmi bitirirken takip etmeye başladığımız gerçeklikle farklı olabilir mi? İşte Coherence, bize bu soruyorum sorduruyor.

Kuyruklu yıldızın kaydı gece, bu gök olayı bazı akıl almaz olayların yaşanmasına sebep oluyor. Gök olayının, on yıllar önce yaşandığında da buna benzer şeylere sebep olduğunu anlayan karakterler bu olayların peşine düşmeye karar veriyor. Bu Yolculukları esnasında, pek çok gerçeklikte yeniden kendileriyle ve kendi yaşantılarıyla karşılaşıyorlar. Bir evden çıkıp mahallenizdeki diğer eve gitmek için yürüdüğünüz yol ne kadar uzun olabilir? Belki mesafe uzun olmaz ama geri döndüğünüzde aynı insan olmayabilirsiniz. Üstelik birebir aynı gözükseniz de.

Coherence, gerilim ve bilim kurgu sevenlerin mutlaka şans vermesi gereken bir film. İzlerken beyninizin alev alacağını garanti ediyoruz!

Önerilen İçerik: Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oluyor, Telepati Hayatımıza Giriyor

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Akım Haline Dönüşen FaceApp Ne Kadar Güvenli?
Akım Haline Dönüşen FaceApp Ne Kadar Güvenli?

Akım Haline Dönüşen FaceApp Ne Kadar Güvenli?

Sonraki
İnfoglog | 2. Bölüm | En Zeki İnsan
İnfoglog | 2. Bölüm | En Zeki İnsan

İnfoglog | 2. Bölüm | En Zeki İnsan

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.