Bir Tren Yolculuğunda Başlayan Büyülü Hikaye: Before Sunrise

Kaynak belirtilmedi

Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight… Aşka inancı olmayanları dahi aşka inandıran, Avrupa’nın büyülü sokaklarında yolculuğa çıkaran o eşsiz film serisi. Bir aşkın doğuşu, ilerleyişi ve evlilikle yeni bir perdeye geçişini anlatan film serisinin ilki büyülü maceranın ilk adımları. Peki, bu filmi özel kılan ne?

Before Sunrise Büyüsü

Before Sunrise Sinematografisi

Julie Delpy ve Ethan Hawke ikilisini başrollerine taşıyan film genellikle tek plan çekim ile bizlere sunuluyor. Viyana sokaklarında dolaşıyormuş hissini seyirciye yaşatan çekimleri filmin akışını adeta doğal kılıyor. Viyana’nın güzelliğine oyuncuların doğallıkları da eklenince hayallerimizde kurduğumuz o büyülü aşk hikyesini izler gibi oluyoruz.

Before Sunrise Filminin Konusu 

Before Sunrise filmi Budapeşte’den Viyana’ya giden bir trende başlıyor. Trende çalışan Celine ve Jesse kısa sürede yakınlık kuruyorlar. Bu yakınlığa aşk demek doğru olabilir. Viyana’ya vardıklarında ayrılmaları gerekecektir. Fakat Jesse bir teklif yapar ve Celine’in uçağı kalkana kadar birlikte Viyana’da vakit geçirmelerini teklif eder. Celine teklifi kabul eder ve görsel şölen başlar.

Viyana’daki kiliselerin, katedrallerin büyüleyici mimarisiyle şahlanan sokaklarda yürüyen ikili romantik bir gece geçirmeye başlar. Birbirlerini dinledikleri ve anladıkları diyaloglar eşliğinde hayat, ilişkiler, dönemlerindeki olaylar ve daha birçok konu hakkında konuşurlar. Gün doğana kadar beraber vakit geçiren ikilinin diyaloglarının samimiyeti ise seyirciyi ekrana kilitleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Filmin en can alıcısahnelerinden biri ise ikilinin plak dinlediklri sahne. Kath Bloom – Come Here parçasını dinledikleri sahnede birbirlerine kaçamak bakışlar atan ikili tam o anda aşık olduklarını anlamıştır diyebilir miyiz?

Her geçen dakika hisleri kuvvetlenen ikili bir noktada duygularına karşı koyamazlar. Celine bir daha buluşmamalarını teklif etse de filmin sonunda bu teklifi uygulamak istemezler. Birbirlerine aşık olan ikili altı ay sonra aynı tren peronunda buluşmaya karar vererek ayrılır. Aynı tren peronunda buluşup buluşmadıklarını öğrenmek için serinin diğer filmlerine göz atabilirsiniz. Filmleri şu sırayla izlemelisiniz:

  1. Before Sunrise
  2. Before Sunset
  3. Before Midnight

Sizin için diğer filmlerden de kısaca bahsedeyim. Serinin diğer filmleri de tıpkı ilk film gibi harika şehirlerde geçiyor. Mükemmel manzaralarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. İkinci film Paris’te geçiyor. İkili altı ay sonra aynı peronda buluşamıyor ve Jesse Celine’i bulmak için Viyana’daki o geceyi anlattığı bir kitap yazıyor. Başarılı oluyor ve Celine Jesse’nin imza gününe katılıyor. 

Before Midnight filmi ise ikilinin ilişkilerini evlilikle taçlandırdıkları dönemi ele alıyor. Evlenen çiftin yaşamına gerçek bir bakış açısıyla yaklaşan film madalyonun bir başka yüzünü bizlere gösteriyor. 

Before Sunrise filmi ise çoğu sinemasever için serinin en sıcak filmi. Gerek diyalogları gerek Viyana’nın güzelliği filmi büyüleyici kılan faktörler arasında yer alıyor. Telefonunuzu kapatın, arkanıza yaslanın ve kendinizi Viyana’nın eşsiz sokaklarında harika bir çiftin yanına uğurlayın.

Fakat seninle beraber olmak, kendimi farklı hissetmemi sağladı. Yani, bunun farklı yolları dans, alkol ya da uyuşturucu gibi şeylerdir.

Eylül Gökdemir
Eylül Gökdemir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İnsan Olduğunu Unutma
Sonraki
Milyon Taşı: Tetrarşi Dönemi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.