Peaky Blinders Dizisinin Sigara Tiryakisi Tommy Shelby Kimdir?

Peaky Blinders dizisi yayına başladığı 2013 yılından beri dizi severlerin gönlünde taht kurmayı başardı. Bu başarıda en büyük pay ise şüphesiz Tommy Shelby rolüne hayat veren Cillian Murphy’ye ait. Bu rol için dizinin yaratıcısı Steven Knight, ilk olarak Jason Statham ile anlaşmışken son anda rolü Cillian Murphy almıştır.

Tommy Shelby

Steven Knight, Esquire’a vermiş olduğu röportajında Tommy Shelby rolü için Los Angeles’ta hem Cillian Murphy ile hem de Jason Statham ile görüştüğünü ve rol için Statham’ı seçtiğini söyledi. Jason Statham’ın Fast & Furios 7, The Expandables, The Transporter gibi filmlerde rol alması sebebiyle ve fiziki görünümü ile role en uygun aday olduğunu düşünmüş.  Ardından Murphy tarafından telefonuna gelen bir mesaj ile bütün fikrini değiştirmiştir. Mesajda ‘Unutma, ben bir aktörüm.’ yazıyordu.  Bu onun kendisini rolüne çok rahat bir şekilde dönüştürebileceğinin kanıtıydı. Ve böylelikle rolü almış oldu.

Thomas Shelby Kimdir?

Tommy Shelby ve Peaky Blinders

Thomas Shelby, Peaky Blinders isimli İngiliz dizisinin başrol oyuncusudur. Dizi, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İngiltere’nin Birmingham şehrinde faaliyet gösteren “Peaky Blinders” adlı çete yapılanmasını anlatan suç-drama konulu televizyon dizisidir. Dizinin senaryosunu Steven Knight, yapımcılığını ise Caryn Mandabach ve Tiger Aspect Yapımcılık yürütmektedir. Dizinin büyük bir kısmında Cillian Murphy tarafından canlandırılan, Tommy Shelby liderliğindeki çeteyi ve yeni atanan dedektif arasındaki olayları konu almaktadır.

Çetenin yaptığı son soygun Müfettiş Chester Campbell’in dikkatinden kaçmaz ve dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Winston Churchill’in emriyle bu soygunu araştırmak üzere Birmingham, şehrine gönderilir. Chester’ın hedefinde çeteler, gangsterler, komünistler ve diğer suçluları vardır. Chester’ın görevi şehri bu yapılanmalardan temizlemektir. Bu görevi yapmak için daha evvel Belfast’ta yer alan ekibini de yanına toplayıp çalışmalarına başlar. Winston Churcill’ı dizide Andy Nyman ve Richard McCabe tarafından canlandırılmıştır.

Dizinin baş karakteri Tommy Shelby  dizide özellikle yaptığı işlerin yanı sıra sigara içmesiyle de ön plandadır. Öyle ki Cillian Murphy dizinin bir sezon çekimlerinin tamamlanması sırasında 3000’e yakın sigara içmektedir. Ve dönemin modasını yansıtan şapkası ile oldukça ön plandadır.

Tommy Shelby sigara içiyor.

Tommy Shelby Gerçekte Kimdir?

Tommy Shelby ve ailesinin esinlendiği çete

Peaky Blinders adında bir çete 1890’larda kısa denilecek bir süre içerisinde var olmuştur. Bu çete dizedeki gibi aynı ailenin mensuplarından oluşan bir yapı değilmiş. Bunlar kendi hallerinde takılan bisiklet çalan küçük dükkanları yağmalayan bir çeteymiş. Hatta etkin oldukları Small Heath’te bile kimsenin böyle bir çetenin varlığından haberi yok. Bilinen şu ki Birmingham’da Birinci Dünya Savaşı’nın ardından bu tarz küçük ölçekli çeteleşme faaliyetleri artmıştır. Ve bunların genel adına Birmingham Çeteleri denmiştir.

Thomas Shelby Filmleri

Thomas Shelby’e hayat veren Cillian Murphy‘nin şanı bir bakıma Peaky Blinders ile yürümüş olabilir. Lakin Murphy sadece bu diziden ibaret değildir. Onun rol aldığı bazı  yapımlara da bir göz atalım.

Anthropoid

Film İkinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere’de sürgünde olan Çekoslovak hükümetinin onayı ile hazırlanan Anthropoid isimli bir operasyonu konu alıyor. İki özel eğitimli asker olan Jozef Gabčík ve Jan Kubiš paraşüt ile ülkeye giriş yapıyorlar ve sonrasında oluşturdukları ekip ile bölgede bulunan Reich Ana Güvenlik Ofisi Genel Başkanı Reinhard Heydrich‘e bir suikast düzenleyerek öldürüyorlar. Yaşanmış bir hikayeye dayanan film de Murphy oyunculuğunu yine döktürmüştür.

Inception

Christopher Nolan‘ın yönetmen koltuğunda yer adlığı film de Nolan- Murphy birlikteliği devam etmektedir. Rüya görme olayı üzerine kurgulanan yapımda olaylar yetenekli zihin hırsızı Dom Cobb’un etrafında seyretmektedir. Dom Cobb karakterine can veren Leonardo Di Caprio‘ya Cillian Murphy ve Tom Hardy gibi isimler eşlik etmektedir.

Free Fire

Film 70’li yılların sonlarında  Boston’da geçmektedir. Yönetmen koltuğunda Ben Wheatley vardır. İki çetenin bir araya gelmesiyle başlayan bir çatışma ve bu çatışmadan kurtulma mücadelesi anlatılmaktadır. Murphy, hayat verdiği Chris rolüyle alışılmışın dışında bir bir çete lideri imajı ile karşımıza çıkmaktadır.

Anna

Film kim olduğu ve nereli olduğu hakkında hiçbir şey bilinmeyen suikastçi Anna Poliatova’nın yaptıkları ile ilerlemektedir. Filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson oturmaktadır. Usta oyuncular Helen Mirren ve Luke Evans, Cillian Murphy’ye  eşlik etmektedir.

Arthur Shelby

Tommy Shelby nin abisidir

Arthur Shelby, çetenin istifini bozmayan agresif ve oldukça sinirli olan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Dizide ana karakterimiz Tommy Shelby’nin abisidir. Onu diğer karakterlerden ayıran en büyük özelliği ise 20. yüzyıla has olan bıyıklarıdır. Karaktere aktör Paul Anderson can vermektedir.

Jhon Shelby

Tommy Shelby'nin haşarı kardeşidir.

Jhon Shelby, Shelby ailesinin en haşarı belaya koşan üyesidir. Nerede bir bela var Jhon kesin orada. Bu tarzı dizi dışı yaşantısında da var mı? bilemiyoruz ama dizide ki rolü için gayet uğraş verdiği aşikardır. Tommy’nin kardeşidir.

 

Röntgen Sabri
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ayasofya'nın kalabalığı
Sonraki
Aşk biter mi? 🙄

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.