Bir Efsane Dizi: Sherlock

Bir Efsane Dizi: Sherlock

     Sherlock 2010 yılında yayımlanmaya başlamış mini televizyon dizisidir. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın başrolünü paylaştığı dizinin biraz daha derinine inelim.

     Sherlock, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan yine Sherlock Holmes adlı kitaptan uyarlanan mini televizyon dizisidir. Başrollerini Benedict Cumberbatch ile Martin Freeman paylaşmıştır. Bu dizide Benedict Cumberbatch’i Sherlock karakterine hayat verirken Martin Freeman’ı da Dr. Watson karakterine hayat verirken görüyoruz. 

BENEDİCT CUMBERBATCH KİMDİR?

     Benedict Cumberbatch tam adıyla Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, İngiliz dizi, tiyatro ve sinema oyuncusudur. 19 Temmuz 1976 yılında Londra’da doğmuştur. Manchester Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Londra Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisinde eğitimine devam etmiştir. Klasik Oyunculukta Yüksek Lisans kazanmıştır. 

     Benedict Cumberbatch Sherlock dizisindeki oyunculuğuyla ‘Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Erkek Oyuncu Emmy Ödülü’nü kazandı. Buna ek olarak iki Altın Küre ve altı BAFTA adaylığı bulunmaktadır.

MARTİN FREEMAN KİMDİR?

     Martin Freeman tam adıyla Martin John Christopher Freeman, BAFTA ödülü sahibi İngiliz aktördür. 8 Eylül 1971’de İngiltere’de doğmuştur. Martin Freeman Katolik Kilisesi’ne bağlı olarak yetiştirilmiştir. 

     Martin Freeman Sherlock dizisindeki oyunculuğuyla ‘BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

     Sherlock dizisi ilk olarak 25 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanmaya başlamıştır. Sherlock dizisi; Robert Downey Jr. ve Jude Law ikilisinin başrollerinde oynadığı seri filmlerden Sherlock Holmes’ün aksine günümüz İngiltere’sinde ve modern cihazların kullanıldığı bir dönemde geçiyor. 

     Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan modern Sherlock Holmes karakteri; otomobil, cep telefonu, kredi kartı ve metro gibi günümüz araçlarını kullanmaktadır. Martin Freeman’ın hayat verdiği Dr. John Watson ise anılarını daktilo veya kağıt kalem kullanarak yazmak yerine blog adresinde online olarak yazmaktadır.

     Tesadüfi bir şekilde karşılaşan ve 221B Baker Sokağı’nda yaşamaya başlayan Holmes ve Watson ikilisi, şehirde gerçekleşen cinayetleri çözmek için uğraşırlar. Sherlock’un kıvrak zekası ve Dr. Watson’un deneyimiyle cinayetler bir bir çözülmeye başlar. Fakat diğer serilerde de olduğu gibi yolun sonu Profesör James Moriarty’ye çıkar. 

     Toplamda 4 sezonu bulunan Sherlock dizisinin 5. sezonu için onay verilmiştir. 

SHERLOCK DİZİSİ HAKKINDA BİLİNMEYEN 5 GERÇEK!

     1- Doctor Who rölü ile tanıdığımız Matt Smith Sherlock Holmes’ün kadim dostu Dr. Watson rolü için seçmelere katılmıştır. Ancak bilindiği üzere seçmeleri kazanamamıştır. Herkes bu durum için yorumda bulunsa da en çok kabul edilen genel görüş Matt Smith’in Doctor Who dizisinden önce pek parlak kariyerinin olmaması.

     2- Sherlock dizisi için aile dizisi desek çok doğru olur. Çünkü Mary karakterine hayat veren Amanda Abbington, Martin Freeman’ın aynı zamanda gerçek hayattaki eşidir. Bazı bölümlerde Sherlock’un köpeği olarak gördüğümüz köpek ise Freeman ailesinin gerçek hayattaki köpeğidir. Aynı zamanda “The Reichenbach Fall” bölümündeki avukat; Mycroft karakterini canlandıran Mark Gatiss’in de eşidir. 

     3- Benedict Cumberbatch, dizinin son sezonundaki bazı sahneler için gerçekten keman dersi almıştır. Hatta sette de gerçekten keman çalmıştır fakat daha sonrasında üzerine daha profesyonel bir kemancının müziği eklenmiştir.

     4- Sherlock dizisinin yapımcıları öncelikle az ünlü oyuncuları tercih etmiştir. Bunun sebebi Sherlock karakterinin ikonikleşmesidir. Bu çok doğru bir seçim olmuş çünkü şuan Benedict Cumberbatch’ten başka birisini Sherlock Holmes karakterini canlandırırken düşünemiyoruz. 

     5- Bilinmeyen bir diğer şey ise Sherlock dizisinin yayımlanmayan bir bölümünün daha olmasıdır. Bu bölüm pilot bölümdür. Dizinin kanal tarafından kabul edilip edilmeyeceğini belirlemiştir. Bu bölüm sadece dizinin birinci sezon orjinal dvd’sinde yer almaktadır.

boşluktanebru
Bu bloğun sahibi 19 yaşında bir üniversite öğrencisidir. Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesinde İletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümünde birinci sınıftadır. Ortaokuldan beri yazmayı çok sevmektedir. Bu yüzden bloğu bulunmaktadır. Yazdıkları tamamen kendi düşüncesidir.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Öykü: Kurtuluş
Sonraki
Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim
Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim

Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.