Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim

Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim

Masa Başı Çalışanlara Minik Egzersiz Önerilerim

Biz masa başı çalışanlar çok iyi biliyoruz ki işe dalıp saatlerce masa başında oturduktan sonra ayağa kalkalım dediğimizde her yerimizin özellikle boynumuzun, omuzumuzun tutulmuş olduğunu anlarız. Ne kötüdür değil mi? Bir de belinde benim gibi sorununuzda varsa oh katmerli ağrı.

Ağrılarımız  yaşam kalitemizi düşürür. İş yaşamı da çoğumuzda sürekli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle kendimize iyi bakmamız gerekmektedir. Araştırmalarıma göre doktorların bir takım minik egzersiz önerileri var. Ben de bunların birkaçını size aktarmaya çalışacağım. Eğer farklı önerileri olan varsa yoruma yazsınlar lütfen. Resimdeki beyler gibi kalkın hulahop çevirin demiyorum ama en azından aşağıdaki tavsiyelere uyun yeter şimdilik 🙂

Öncelikle en çok tavsiye edileni ve kolayı her saat başında ayağa kalkıp, en azından 5 dk yürüyebilmek. Bu gerçekten vücudumuzun hiç olmazsa kan akışını sağlayabilmenin en kolay yolu. Kalkın lavoboya gidin, aynı koridordaki tuvaleti değil de başka bir katta daha varsa onu tercih edin. Mutfak varsa oraya gidin bir bardak su için, ya da koridor boyunca yürüyüş yapın. Balkon, bahçe vb açık alan varsa çıkın nefes egzerszi yapın aynı zamanda yürüyün.

Diğer önerim mutlaka ayaklarınızın altına yükseltici bir şey koymak. Ben bir ofis malzemesi satan web sitesinden  böyle birşey satın aldım. İşe yarıyor. en azından bacakların çok şişmesini önleyebiliyor. Bazen bilgisayarda bir yazı okurken bacaklarımı karşıya doğru uzatıp, sallıyorum. Bu bile hareketten sayılıyor.

Bir başkası boyun hareketi. Boynumuzu yavaşça sağa sola öne ve arkaya oynatarak esnetmek. Ayrıca omuzlarımızı da öne ve geriye yuvarlatarak açmak. Aman dikkat edin, hızlı ve hoyratça yapmayın boyun fıtığı olursunuz, karışmam. Yavaş yavaş, sakince.

Doktorların tavsiyesi günde 10.000 (onbin) adım atmak. Ancak, biz masa başı çalışanların tüm gün yoğun çalışma sonrası eve kendimizi zor atıp, yemek yedikten sonra mayışma halleri nedeniyle o onbin adım asla olmuyor. Akşam yemeklerini hafif şeyler yiyerek geçirmek de bir diğer tavsiye. Ama evde güzel yemek yapan anneniz, eşiniz varsa sonuç kaçınılmaz; ye gitsin 🙂

Tabi ki yukarıda saydığımız tavsiyeler için her saat başı 5 dk.ınızı ayırmanız gerekecek.  Ama öyle iş yerleri ve öyle yöneticiler var ki, 1 dk. ayağa kalkmayı hatta tuvalete gitmeyi bile çok görüyorlar. Böyle zihniyetleri değiştirmemiz gerekmekte. Hatta bana göre bazı at gözlüğü takmış idarecilere kapak olsun diye 4857 Sayılı İş Kanunumuza çalışanların her saat için 5 dk. hareket etme izni de eklenmeli. Çünkü git gide daha çok hastalanıyoruz. ve bu hastalıklar yeni yeni gelişen hastalıklar oluyor. Örneğin bundan 20 sene evvel karpal tünel sendromu mu vardı. Şimdi her masa başı çalışanın %70’inde bu hastalık var. Hepimiz kendi sağlığımızdan sorumluyuz. Bu nedenle bedenimize iyi bakalım.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Not: Görseller alıntıdır.

Mrs. M.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Efsane Dizi: Sherlock
Sonraki
Dostluk

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.