Güzellik Mi İşkence Mi?

Güzellik göreceli bir kavramdır. Gerçekten de göreceli bir kavram mı yoksa toplumların oluşturduğu ortak bir güzellik algısına göre mi şekillendiriliyor.

Güzellik adı altında toplumların geçmişte sürdürdükleri geleneklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Çin’de tahminen 10. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar süre gelen bir gelenek: Ayak bağlama

Ayak bağlama -lotus ayak geleneği olarak da bilinir- küçük yaşta kız çocuklarının ayak kemiklerini kırarak çok küçük numaralı ayakkabılar giydirilir ve ayak numarasının büyümesi engellenir. Bu geleneğin yapılmasının sebebi ise yürüme yetisini kaybeden insanların refah seviyesinde olduğu düşünülmesi çünkü üst sınıfların yürümeye ya da çalışmaya ihtiyaçlarının olmamasıymış. Kişilerin evlenebilmesini bile etkiliyormuş. Bu geleneği yapan genç kadınlar ilerde refah seviyesi yüksek, mutlu evlilikler yapmışlar.

İşte bu yüzden güzellik algısını toplumlar oluşturuyor. Toplumların belirlediği gelenek adı altında oluşturdukları, insanlara dışlanırım korkusuyla her şeyi yaptırabiliyor.

damla-cabas
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kişiliğini Sorgulamak, Ben Kimim?
Sonraki
Kırk Beş'e 3 Kala

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.