En İyi Üçleme: Alien | Predator | Prometheus

En İyi Üçleme: Alien | Predator | Prometheus

Prometheus (2089-2093)

21. yüzyıl sonlarında doğru, birkaç antik kültürün eserleri arasında keşfedilen yıldız haritaları Prometheus mürettebatının ilgisini çekmektedir. İnsanlığın kökeni arayan mürettebat farklı bir gezegene gelerek insan ırkının yok olmasına neden olabilecek bir tehdidi keşfeder.

Promethus – Alien:Covenant (2104)

Prometheus’taki olaylardan 11 yıl sonrasını anlatıyor. Koloni gemisi Covenant’ın mürettebatı galaksinin oldukça uzak bir köşesinde, bir gezegene bağlı keşfedilmemiş cennet olarak varsaydıkları bölgenin aslında karanlık ve çok tehlikeli bir yer olduğunu anlarlar. Buradan kaçışın bir yolunu bulmalıdırlar. Gezegendeki yegane canlı lanetli Prometheus’un keşfinden sonra hayatta kalan ‘sentetik’ David’dir.

Alien (2122)

Nostromo ticari uzay gemisinin bir yardım isteği çağrı sinyali almasıyla indikleri gezegende, Ellen Ripley ile beraber bütün mürettebat hayatlarında görecekleri en korkunç şeyle karşılaşacaklardır  Prometheus ve Covenant’ta kökenlerini öğrendiğimiz Xenomorph yaratık mürettebatın karşısına çıkar.

Aliens(2179)

2122’deki ilk filmde bahsi geçen gezegen kolonileştirilmiştir. Kolonideki insanlarla irtibat kesildiğinde, yaklaşık 50 yıllık kroyojenik uykusundan yeni uyanan ve ortama uyum sağlamaya çalışan Ellen Ripley’in yardımına başvurulur. Ordu güçleriyle beraber, yaratıkların istila ettiği düşünülen koloniye bir kurtarma operasyonu düzenlenir.Ripley bu macerada sadece yaratıklarla değil, bu yaratıkların muhteşem öldürücü gücünü savaş endüstrisinde kullanmak isteyen şirket yapılarıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Alien 3(2179)

Ripley, Bishop ve Newt uzay marinlerinin de yardımıyla uzaylı yaratıklardan kurtulmayı başarmış ve kendilerini dondurarak bir uzay gemisi ile yola çıkmışlardı. Bu filmde, gemileri Fiorina 161 isimli hapishane gezegenine varır. Çarpışmadan Newt ve Bishop sağ çıkamazlar oysa Ripley’in yanısıra, en büyük kabusu tüm yolculuk boyunca onlara gizlice eşlik etmiştir.

Alien:Resurrection(2379)

Ripley’in ölümü üzerinden 200 yıl geçmiştir ve Usm Auriga isimli bir tıbbi araştırma tesisinde,Ripley’in kan örneğinden klonunu yapacaklardır ve içinden kraliçe yaratığı çıkarmayı başaracaklardır

En İyi Üçleme: Alien | Predator | Prometheus

Alien’den bağımsız seri;

The Predator (1987)

Dutch ve komandoları CIA tarafından bir Güney Amerika cangılında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda tuhaf bir av partisinin kurbanı olurlar.

The Predator 2 (1990)

Teğmen Harrigan hunharca öldürülen insanların katilinin uzaydan gelen avcı predator olduğunu anlar ve bu kez şehirde kovalamaca başlar.

The Predators (2010)

Royce  yabancı bir ormana paraşütle düşerken uyanır ve kendini bilmediği bir ortamda bulur az sonra aynı şekilde gelen birkaç kişiyle de karşılaşır. Aralarında yakuzaların, dövüş ustalarının, paralı askerlerin yer aldığı bu  birlik, en az kendileri kadar acımasız uzaylılarla çarpışmak zorundadırlar.

The Predator (2018)

Predator, tehdit altında olan insan ırkını, ölümcül Predator ırkından korumaya çalışan bir ekibin mücadelesini anlatıyor. Küçük bir çocuğunun yaptığı yanlışlık, evrenin en ölümcül avcıları olan Predator ırkının gezegene geri dönmesine neden olur.

Alien ve Predator’un karşılaşması;

Alien vs Predator

İnsanlığın yaratıklarla olan mücadelesinde Predator’ın yardımını alması konusu üzerine kuruludur. Alien serisinin devamı olarak çekilmiştir.

Alien vs Predator 2

İlk filmin kaldığı yerden devam eden film bu sefer iki ırkın savaşını Colorado’daki bir kasabaya taşıyor.

Sinem Gümüş
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yanlış Cinsellik Algısı

Yanlış Cinsellik Algısı

Sonraki
Türkiye’de, Dindarlar(!) Ve Feministler Arasında “Kadın” Olmak

Türkiye’de, Dindarlar(!) Ve Feministler Arasında “Kadın” Olmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.