Sinema Gecenize Renk Katacak Ailecek İzlenecek Filmler

Sinema Gecenize Renk Katacak Ailecek İzlenecek Filmler

Patlamış mısır kokuları, neşe dolu kahkahalar ya da heyecandan insanı yerinde sıçratan filmler ile aile sinema gecenize renk katacak ailecek izlenecek filmler derledim. Listemi okuyun ve hangi maceraya atılmak istediğinize karar verin.

Sinema Gecenize Renk Katacak Ailecek İzlenecek Filmler

Terabithia Köprüsü

Okulunun en uyumsuz çocuklarından olan Jesse, okulun yeni öğrencisi Leslie ile aynı sınıfa denk düşer. Birlikte sıkıcı gerçek hayattan uzakta bir dünya yaratmak isteyen bu ikili kendilerini gizem ve macera ile dolu fantastik bir ormanın içinde bulur. Fakat bu ormanda yalnız değillerdir. Ormanda periler, troller, devler, cinler ve daha birçok yaratık yaşamaktadır. Ancak bu yaratıkları sadece Jesse ve Leslie görebilmektelerdir. Yaratıcılık ve hayal güçlerinin de yardımıyla kendilerine bu ormanın içinde Terabithia adında bir yer yaratırlar. Kral ve kraliçesi oldukları Terabithia’yı acaba neler beklemektedir?

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Çikolata fabrikasının kendinden sonra yönetmesi için birini arayan Willy Wonka, sıradanlıktan çok uzaktır. Fabrikayı devredeceği kişiyi bulmak için bir yarışma düzenler ve beş şanslı çocuk seçilir. Fakir bir aileden gelen Charlie de bu çocuklar arasında yer almaktadır. Beş çocuk ve Willy Wonka’nın çikolata fabrikasının derinliklerine doğru yaptıkları bu yolculuk hayatlarının yolculuğu olacaktır.

Yönetmenliğini Tim Burton’ın yaptığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Baş rollerinde Johnny Depp, Freddie Highmore ve Anna Sophia Robb gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

Neşeli Günler

Dağlara çıkıp şarkılar söyleyen neşe dolu Maria, manastır hayatının ona uygun olmadığını fark etmektedir. Şarkı söyleme tutkusu yüzünden birçok dersi kaçıran Maria’nın durumuna çözüm arayan Baş Rahibe Peggy çözümü eşini yeni kaybeden ve yedi çocuğuyla baş başa kalan Kaptan Von Trapp’in yeni bakıcısı olarak Maria’yı işe almakta bulur. Fakat Kaptan Von Trapp’in yedi çocuğu da birbirinden haylaz olduğu için işe alınan her bakıcı kısa süre sonra işten ayrılmaktadırlar. Acaba Maria’nın sevecen mizacı ve neşesi mi yoksa çocukların bitmek bilmeyen yaramazlıkları mı kazanacak?

Togo

Alaska’daki Nome kasabası, ölümcül bir salgın hastalığın etkisindedir ve bu hastalığın tedavisi için en yakın imkân 600 mil uzaktadır. Bu 600 mil uzakta bulunan kasabadan antitoksin serumun getirilmesi gerekmektedir. Fakat zorlu Alaska şartları bunu imkansızlaştırmaktadır.

Kasaba halkı son çare olarak köpek eğitmeni Leonard Seppala’ya danışırlar ve onun yardımını isterler. Leonard Seppala ise kasaba halkının bu teklifini kabul eder ve yanına yol arkadaşı olarak yaşlı ve zayıf Togo isimli bir Sibirya kurdunu alır. Serumun bulunduğu kasabaya doğru yola çıkan Leonard Seppala ve Togo’yu -70 dereceye varan soğuk ve fırtına beklemektedir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Ailecek izlenecek filmler listesinde mutlaka olması gereken Harry Potter serisinin ilk filminde bahsedeyim. Ailesini bir trafik kazasında kaybeden Harry Potter yetim kalmıştır. Tek çaresi, tanımadığı teyzesinin yanında yaşamaya başlamaktır. Fakat teyzesi ve ailesi Harry’e iyi davranmamaktadır. 11 yaşına geldiğinde ise Harry, bir şeylerin farkına varmaya başlar. O’nda herkeste olmayan yetenekler vardır. Hayalleri ve alnındaki izin gizeminin peşinden giderken Hogwarts Büyücülük Okulu’ndan mektuplar almaya başlar. Hogwarts’tan gelen mektuplara ailesi her ne kadar mâni olmaya çalışsa da artık Harry ve hayalleri arasında  artık kimse duramayacaktır.

Dondurmam Gaymak

Büyük dondurma şirketleriyle mücadele etmeyi hedefleyen fakat Ege’nin küçük bir kasabasında yaşayan dondurmacı Ali Usta, kasaba halkının eleştirilerine maruz kalmaktadır. Hayallerinin peşinden koşan Ali Usta çektiği reklam filmlerini yerel televizyonda oynatmaktadır. Kredi ile aldığı motorun arkasına bağladığı römorkla kendi dondurma arabasını yapan Ali Usta’nın dondurma satmak için gezdiği bir gün haylaz bir çocuk çetesi tarafından motoru çalınır. Hem motoru kullanıp hem de içindeki dondurmayı yiyerek gün boyu eğlenen çocuklar ve Ali Usta’nın başından geçenlerin hem güldüren hem de düşündüren bir şekilde anlatıldığı film, 25. İstanbul Film Festival’inde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

Müzede Bir Gece

Larry Daley, eşinden yeni boşanmış ve işsiz bir adamdır. Hayal kırıklığı olarak görülen Larry, New York’ta bir müzede gece bekçisi olarak işe başladığında tüm hayatı değişecektir. Yeni emekli olan üç yaşlı güvenlik görevlisinden işi devralan Larry, daha ilk vardiyasından yeni bir maceraya atıldığını fark eder. Çünkü güneş battıktan sonra müzedeki heykeller ve tablolar canlanıp hareket ediyorlardır. Gördükleri karşısında şaşkına dönen Larry bir gece oğlu Nick’i de müzeye getirir. Fakat o gece eski güvenlik görevlileri sihirli bir taşı çalmak için müzeye geri dönerler. Larry, müzedeki tarihi karakterleri ikna edip suçluları yakalamak için bir maceraya atılır.

Shrek

Ailecek izlenecek filmler listesine çocukluğumuzun en iyi animasyonlarından Shrek ile devam edelim. Bataklığında kendince bir hayat süren dev trol Shrek’in hayatı konuşan bir eşekle tanışmasıyla değişir. Güzeller güzeli ve sırlarla dolu Prenses Fiona’yı kurtarmak için yola çıkan Eşek ve Shrek’i bu büyülü serüven hızla üçünün de unutamayacağı bir maceraya dönüşür. Türkçe dublaj olarak izlenmesi gereken nadir filmlerdendir de kendisi.

Evde Tek Başına

Ailecek izlenecek filmler listesi yapıp bir ara televizyonda rutin olarak yayınlanan Evde Tek Başına serisini unutmamak lazım. Kevin ailesi ile yılbaşı tatili için Fransa’ya gitme hazırlıkları yapmaktadır. Fakat bir karmaşa yüzünden ailesi Kevin’ı evde unutur. Durumu fark ettiklerinde ise artık çok geçtir. İlk başta paniğe kapılan Kevin zaman geçtikçe tek başına hayatının en eğlence dolu günlerini geçirmenin planını yapar. Her ne kadar annesi geri dönmeye çalışsa da bu durum ihtimal dışıdır. Ailesinden uzakta gayet mutlu olan Kevin, ise eve girmeye çalışan hırsız ile heyecan dolu bir mücadeleye girecektir.

Macaulay Culkin’in başrolünde yer aldığı film Chris Columbus tarafından yönetilmiştir.

Wall- E

Günümüze çok uzak bir gelecekte insanlığın çevreyi kirletmesinin ve doğaya zarar vermesinin sonucu olarak dünya yaşanamaz bir hale gelmiştir. İnsanlar başka bir gezegene yerleşip orada yaşamaya başlamışlardır. Wall-E ise geride çöplerle çevrili bir şekilde kalan dünyayı temizlemekle görevli bir robottur. Çöpler arasında kendi dünyasını yaratan Wall-E, yeni robot Eve ile tanışır ve aralarındaki ilişki günden güne gelişir.

Tüketim toplumunun geleceği ve insanlığın doğayla olan ilişkisini eleştiren film En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar kazanmıştır. Yönetmenliğini Andrew Stanton yapmaktadır.

Up

Çocukluk aşkları Ellie ve Carl evlendiklerinde Ellie’nin tek hayali dünyayı gezmektir. Carl’ın hayali ise Ellie’nin bu hayalini gerçekleştirmek. Tek hayalini gerçekleştiremeden hayatını kaybeden Ellie’nin arkasında Carl ise evi için savaşmaktadır. Etrafında her geçen gün yükselen gökdelenlere inat evini yıktırmamaya uğraşan Carl’ın aklındaki tek şey Elli’nin hayalini gerçekleştirmektir.

En İyi Animasyon dalında Oscar kazanan film Pixar Stüdyoları tarafından yapılmıştır. Yönetmenliğini ise Pete Docter ve Bob Peterson gerçekleştirmiştir.

İftarlık Gazoz

Ege’de bir sahil kasabasında yaşayan Adem, yaz tatilini arkadaşları gibi eğlenerek değil ailesine destek olmak için çalışarak geçirmek ister. Ailesinden bu izni zorla alan Adem Ramazan ayının başlamasıyla Gazozcu Cibar Kemal Usta’nın çıraklığını yapmaya başlar. Fakat Adem’in tek isteği bu değildir. Hoşlandığı Berna gibi oruç tutmak ve büyüklerin arasına katılmak ister. Daha 5. Sınıfa giden Adem, yaz sıcağı altında gün boyu soğuk gazoz satarken iradesi ile mücadele edecektir.

Yönetmenliğini Yüksel Aksu’nun yaptığı filmin başrollerini Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar ve Okan Avcı paylaşmaktadır.

Mrs. Doubtfire

Evliliklerindeki sorunlar gün geçtikçe büyüyen Miranda ve Daniel boşanmaya karar verirler. Miranda Daniel’i sorumsuz bulmaktadır ve Daniel mecburen boşanmayı kabullenmiştir.

Çocuklar anneye verildiği için onlardan ayrı kalmak istemeyen Daniel, çareyi dadı kılığına girip çocukların bakıcısı olarak çalışmakta bulur. Fakat aksilikler Daniel’ın peşini bırakmayacaktır.

En İyi Makyaj dalında Oscar kazanan filmin yönetmenliğini Chris Columbus yapmıştır. Baş rollerini ise Robin Williams, Sally Field ve Robert Prosky paylaşmaktadır.

Ters Yüz

Babasının işi yüzünden San Francisco’ya taşınan Riley’nin hayatı yeni okulunda hiçbir şey eski düzenindeki gibi olmayacaktır.Bu değişiklikler karşısında Riley’nin yaşadığı neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü duyguları ona tavsiyeler vermeye başlayacaktır. Fakat bu alışılmışın dışındaki durum Riley’i yeni düzenine hazırlanırken zorlayacaktır. Riley neşe duygusunu ön planda tutarak değişimlere adapte olmaya çalışsa da çeşitli zorluklarla karşılaşacaktır.

Yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı filmin senaryosu Michael Arndt’a ait. Başrollerde ise Amy Poehler, Mindy Kaling, Bill Hader,Phyllis Smith ve Lewis Black yer almakta.

Ratatouille

Diğer farelerden farklı olarak Remy, yemeğe olan tutkusu yüzünden aşçı olmanın hayalini kurmaktadır. Ve bu hedefine ulaşmak için yola çıkar. Uzun uğraşlar ve şansın da yardımıyla Remy’nin yolu Paris’in en gözde restoranına düşer. O zamana kadar hayalini kurduğu tüm yemekleri yapabileceği bir mutfakta yaşamaya başlayan Remy, insanlar tarafından istenmediği için gizli bir şekilde çalışmaya başlar.

En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan filmin yönetmenliğini Brad Bird yapmıştır. Baş rollerini  Patton Oswalt, Alfredo Linguini ve Colette Tatou paylaşmaktadır.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tesadüf Değil…🌿
Sonraki
GÖKYÜZÜ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.