ANTİKAHRAMANINA SAHİP ÇIK

Kaynak belirtilmedi

 

 Kadınlar olarak, sanırım artık, içimizde bir sürü başka kadın olduğunu biliyoruz, değil mi? Hepsi birbirinden farklı birçok kadınla yaşadığımızı… Ve aslında hepsinin birleşiminin ‘’sen’’ olduğunu…

Sevgili, anne, çocuk, abla, kardeş, dost…

İş kadını, ev hanımı, sanatçı…

Hümanist, karamsar, hayalperest, maddeci…

İçe dönük, dışa dönük, soğuk nevale, cilveli, fahişe…

Gelenekçi, açık fikirli…

Hepsi benim. Hepsi sensin. Bütün bu kadınlarla ve daha fazlasıyla birlikte yaşıyoruz.

Hepsini ayrı ayrı seviyorum. Ya da tamam, sevmeye çalışıyorum diyelim. Hepsinin kendi içinde şahsına münhasır olduğunu biliyorum ama içlerinden biri benim için daha özel ve size biraz o kadından bahsetmek istiyorum.

Toplumun değimiyle ‘’kötü çocuk’’, benim değimimle ‘’antikahraman’’ olan kadın!

Aslında onu hepiniz biliyorsunuz. Hani şu, kiminizde cılız kiminiz de daha yüksek sesle size sürekli bir şeyler söylemeye çalışan ama onu dinlerseniz toplum tarafından dışlanacağınızı bildiğiniz, sizi ‘’iyi insan’’ kategorisinden çıkartacağınıza inandırıldığınız o sesten bahsediyorum.

Size, bencil olmanız gerektiğini söylediğini biliyorum. Önünüze çıkan her engelle son gücünüze kadar savaşmanızı söylediğini de… Yolunuza çıkan herkesi acımadan ezmenizi söylüyor. Biri size seçenek sunduğunda, ona kötü kötü bakmanızı ve bütün seçenekleri istemenizi söylüyor. Hepsini almanız gerektiğini söylüyor.

Asla azla yetinmiyor, hep daha fazlasını istiyor, biliyorum. Çünkü size bunu hak ettiğinizi düşünüyor. Size en iyisi olduğunuzu söylüyor. Git, savaş ve kazan diyor. Sen kazanana kadar seni oyunda tutmak istiyor. Sen, iyi olan kazansın dediğinde, sana, saçmalama sen kazanacaksın, diyor.

Çevrendeki kimseyi umursamıyor. Sana hepsinden daha değerli ve önemli olduğunu söylüyor.

Evet, kulağa biraz korkunç geliyor değil mi? Çünkü buna inandırıldık. Çünkü bize onun kötü, olduğunu söylediler. Onu susturmamızı istediler.

Ben ise size bu sesin sizin kahramanınız olduğunu söylüyorum. Yaşamanızı ona borçlu olduğunuzu söylüyorum. Tekrar ediyorum, yaşamanızı. Nefes almanızı değil…

Hadi ama, onun sayesinde o işi kaptığını biliyor olmalısın. Onun sayesinde yapamayacağını söyledikleri şeyi yaptığını, onun sayesinde hayallerini gerçekleştirdiğini biliyor olmalısın.

Onun sayesinde sana belki daha mesafeli ama hayran hayran baktıklarını biliyor olmalısın. Sana daha fazla saygı duymalarının ya da senin farklı olduğunu düşünmelerinin sebebinin o olduğunu biliyor olmalısın. Daha az ama daha özel insanlarla çevrili olmanın sebebinin o olduğunu biliyor olmalısın. O toksik ilişkiden seni kurtaranın o olduğunu biliyor olmalısın.

Ben sana o sese daha fazla kulak vermeni öneriyorum. Volümü yükseltmeni öneriyorum.

Tamam, belki biraz anti bir ses kabul ama aynı zamanda onun bir kahraman olduğunu unutma.

Senin kahramanın.

O, senin içindeki antikahraman!

Kimsenin onun sesini kısmasına izin verme.

Antikahramanına sahip çık.

Bırak senin için savaşsın.

Yagmur Çelik
Okur Yazar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Biz kimden kaçıyorduk anne

Biz kimden kaçıyorduk anne

Sonraki
Bir yuvanın dağılmasına sebep oldum ve şu an çok mutluyum

Bir yuvanın dağılmasına sebep oldum ve şu an çok mutluyum

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.