DEĞİŞTİRİLMEDİN. DEĞİŞTİN

İnsan, hayatına biri girince kendisi değişmeye başlıyor. Kıyafetinize, saçınıza, oturup kalkmanıza, nasıl göründüğünüze dikkat ediyor, dişlerinizi daha sık fırçalıyor, temiz ve iyi görünmeye çalışıyorsunuz. Daha düzenli, daha iyi konuşan, daha bilmem ne insan olmaya çalışıyorsunuz. Karşınızdakini etkilemek için başladığınız değişme süreci, sevdiğiniz için yaptığınız değişikliklerle sürer.

O istiyor diye öyle davranırsınız, o sevmiyor diye o renk kazak giymezsiniz, o beğensin diye saçlarınızı onun dediği yaparsınız. O görünce olumsuz düşünmesin diye evinizi, çantanızı, masanızı vs.eşyalarınızı derli toplu tutmaya başlarsınız. Toz zerreciklerinin varlığı o yanınızdayken sizi daha çok rahatsız eder. “Bu da nerden çıktı şimdi? İyi temizleyemedim mi?” demeye başlarsınız. O sizinleyken onun istediği gibi olmak için çalışırken, zamanla ilişkininizin sürmesi için size ait olmayan, sonradan kazandığınız davranışları sürdürmeye devam edersiniz.

Tek başına ya da ilişkiniz olmadan önceki vurdum duymazlık, umarsızlık yoktur artık. Yediğiniz içtiğinize dikkat eder, spora başlarsınız. Daha hoş görünmek ve daha güzel kokmak için yeni giysiler, yeni kozmetik ürünler alır, daha sık duşa girersiniz. Ertelemez, boş vermez, unutmaz, istenilenleri yapmaya başlar hale gelirsiniz.

“Evlenince çok değişti” ya da “karısı adamı değiştirdi” sözlerine kanmayın. Bunları diyenler belki de sizdeki olumlu değişimi kıskanan insanlardır. Onları adam edecek, kendilerine bakmalarını sağlayacak, mutlu bir ilişkileri olmadığı için böyle diyorlardır. Bir ilişkiniz varsa dışardan gelecek olumsuz sözlere kulaklarınızı tıkamanız lazım. Kimse siz istemedikten sonra yılların sizi olan birini değiştiremez. Çocuk değilsiniz ki eğitilesiniz.

Hem değişmek o kadar da kötü değildir ki. Birisi için değiştiniz diye o ilişki bittiğinde eski siz olmanız zor gelir ve bocalarsınız. Onun için yaptığınız değişiklikler hayatınıza öylesine yerleşmiştir ki, o gitse bile bazı alışkanlıkları o varmış gibi sürdürmeye devam edersiniz. Onun size kazandırdığı yeni özelliklerinizden o gitse de kopamazsınız. O yüzden zor gelir ayrılıklar. Değişim yaşadığınız için eski halinize dönene kadar bocalarsınız. Olsun. Fena mı?

Sevgi ve sevgili uğruna değişim güzeldir gerçekten sevince.

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, eğitmen, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile onun eşi Editör, kitap ve gazete köşe yazarı Ayşegül Toker Odabaşı yaşadıklarını, yaşadıklarınızı, yaşadıklarımızı, hepimizi, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları kendi tecrübeleri ile burada sizinle paylaşmak istiyorlar. Bize katılır mısınız?
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
yeni
Sonraki
KIRMIZI ODA’DA PEMBE GİYMİŞ OKB
KIRMIZI ODA'DA PEMBE GİYMİŞ OKB

KIRMIZI ODA’DA PEMBE GİYMİŞ OKB

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.