Dizi Tarihinin Unutulmaz Efsanesi Küller Altında: Game Of Thrones Finali

Game Of Thrones Finali 8x6

8 sezonuyla 10 yıl süren efsane Game of Thrones Pazar gecesi son perdesini kapattı. Yayınlandığı günden beri dizi sektöründe devrim niteliğinde kararlar almaktan çekinmeyen seri, 8. Sezonu ve final bölümüyle de bütün dünyadaki hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Şahsen ben, Game of Thrones finali hakkında olumlu konuşabilen bir kişi dahi görmedim.

Game Of Thrones Finali 8x6

‘’Acı-tatlı ve diziye yakışır bir son’’ olarak bahsedilen finali izledik. Peki; nerede acı, nerede tatlı ve nerede bizim bildiğimiz o efsane Game of Thrones? Gören biri varsa bana da göstersin lütfen, çünkü yüreğimdeki acı geçmiyor. Kitapları döne döne okuduk, bölümleri izlemek için replay tuşlarını çürüttük, ne teoriler ürettik ne hane kavgaları yaptık bu seri uğruna, hani şu içinde Tyrion’a yer verme zahmetine girmeyen Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden bahsediyorum. Fakat gelin görün ki sevgili izleyiciler, sonumuz ne oldu?

George RR. Martin 5. sezonun ardından elini eteğini diziden çektiğinden beri bazı şeyler bizi senaryo bağlamında rahatsız etmeye başlamıştı aslında. Fakat yine de her şey güzel olacak umudumuz hala bizimleydi ve final bizi hala çok fazla heyecanlandırıyordu. Hepimiz, özellikle kitap okuyucuları, GRRM amcamızın birçok mevzuyu kitap serisine saklayacağını ve bu yüzden dizide pek çok şeyi görmeyeceğimizi zaten biliyorduk aslında. Sorun da değildi, yeter ki iyi bir final sezonu izleyelim. Fakat iki alık senarist parçasının bu efsane seriyi Flash TV skeçleri yapmacıklığına taşıyacaklarını nereden bilebilirdik?

O zaman, son sezonu şöyle genel bir ele aldıktan sonra finali hakkında uzun uzun yakınalım öyleyse!

Game Of Thrones Finali 8x6

Sevgili Daenerys, Ne Zaman Küllerin Kraliçesi Oldu?

Aslında Dany hep Küllerin Kraliçesiydi. Tamam tamam sakin olan çok sevgili Dany fanları, açıklayacağım! Daenerys Targaryen, deli ağabeyi tarafından yetiştirilen aslında masum bir kalbi olan bir Targaryen, her zaman da öyleydi. Daenerys’i tanıdığımız günden bu güne aslında onun bir noktada delireceğini hep biliyorduk. Dany kendini haklı görerek birçok kez insanları canlı canlı yaktı da seri boyunca. Dothraki liderlerini, köle tacirlerini, şehirlerin ileri gelen asillerini en kötü şekillerde öldürmüş bir kadın karakterdi. Fakat bu süreçlerin hiçbirinde biz seyirci olarak onu Evil Queen olarak görmedik. Çünkü öldürdüğü herkes kötü, pislik insanların tekiydiler ve biz onların bunu hep hak ettiklerini düşündük. Hâlbuki bunlar olurken Daenerys Targaryen kendi hane mottosu Ateş ve Kan sözlerine bir adım daha yaklaşıyordu. Kendini haklı gördükçe, kendisini tek lider olarak tanıdıkça öfkesi büyüdü, deliliğiyle birlikte.

7 sezon içinde baktığımızda Daenerys’in deliliğe giden yolunun kusursuz bir çizgide ilerlediğini söyleyebilirim. Tarly ailesini yakarken de biz o deliliği onda sezmiştik ve ondan korkmuştuk da. Fakat 8. sezon içerisinde neden onun bu deliliğini kabul edemedik? Evet, Dany karşısında duran insanları ejderha ateşinden geçiren bir kadındı ve kendi hakkı olanı Ateş ve Kan ile alacağını her zaman söylemişti. Fakat ayrıca bu kadın çocuk öldürdü diye kendi çocuklarını zindana kapatan vicdan sahibi, halkını düşünen de bir kadındı. Bu kadından, Küllerin Kraliçesi olup bütün şehirdeki insanları küle çeviren insana çevirmek bu kadar kötü tercihlerle mi kurulur? Kimse neden Dany delirdi diyemez bu noktada. Fakat hepimiz bu şekilde mi delirmeliydi, diyebiliriz. Kötü bir sahne tercihi, kurulan bütün hikâyeyi yıktı.

Game Of Thrones Finali 8x6

Bu Muydu Ölümün, Bu Muydu Sevdiğini Feda Edişin?

Daenerys bütün bir hayatını adadığı taht mücadelesini bütün bir şehri katlederek sonlandırdı. Bütün bu süreci kabullendik ve onun deli kraliçe oluşuna ikna olduk diyelim. Peki, hangi noktada Jon Snow’un tavırlarını kabullenebiliriz ki? Bize 7 sezon boyunca anlatılan Jon Snow ile son sezonda gördüğümüz Jon Snow arasındaki tek benzerlik Kit Harrington’ın canlandırıyor oluşu bence. Jon Snow hayran olduğu adamı öldürmek zorunda kalmış, kendi nöbetinden birine kılıç saplamış, sevdiği kızı kollarında uğurlayan bir karakter değil miydi, yoksa başka dizide mi oldu onlar?

Game Of Thrones’un Yıldızları Final Sezonu için Bir Arada

Jon Snow merhameti, adaleti ve liderliğiyle inşa edilen bir karakter değil miydi? Saf biraz, baba-dayısı gibi her şeye hemen dürüstçe atlıyor ama onurlu ve doğru bildiğinden şaşmaz diye tanımaz mıydık biz onu? Peki, kim bu ‘’Kraliçem o benim!’’ diyen adam? Kadın çoluk çocuk demeden bütün şehri yakıp yıkmış, sen buna şahit olmuşsun ve dediğin şey ‘’ Kraliçe o ama, olur böyle şeyler’’ demek mi? Kimsin sen ve Jon Snow’a ne yaptın? Böyle bir durumda benim tanıdığım Jon Snow nefret etse bile yine de halk için o tahta oturur ve adaletle yönetmeyi seçerdi, daha önce lord kumandanlıkta ve Kuzeyin Kralı olduğu zamanki gibi.

Daenerys zaten ölecekti, kimse finalde onu tahta görmeyi beklemiyordu da bir dursaydınız bir kere kızın götü bir taht görseydi! 78 dakikalık Game of Thrones finali içerisinde bu kadar önemli bir karakter kim vurduya gidiverdi saniyesinde, ondan çalınan dakikalarda da Tyrion sandalye düzeltti ve genelev konuştular. Dizinin yazarları için o “acı-tatlı” sondaki tek acı da buydu herhalde diye düşünüyorum olayların gidişatına bakınca. Peki, madem sizin için acı sahne buydu alık senarist müsveddeleri neden Flash TV sahnesi çektiniz? Türk dizilerinde bundan daha güzel ölüm sahneleri izledik biz!  Asla ısınamadığımız Jon-Dany aşkı yüreğimizi yakmadığı gibi ben, Dany ucuz oyunculukla yere düşünce güldüm, güldüm!

Game Of Thrones Finali 8x6

Özgürlüğüne Kavuşan Piç Snow

Bir ejderhanın sahnesi hepsinin sahnesine bedeldi resmen. Annesini uyandırmaya çalışması ve Jon’a olan hayal kırıklığının ardından “Her şey bu taht yüzünden oldu” dercesine tahtı yok etmesi ise Jon’un da tahta oturmayacağını gösteriyordu. Jon bu adımı atarken zaten “Tahta ben otururum” mantığında atmamıştı. Jon için hikâyenin dönüp dolaşıp Jaime gibi “Kral Katili” örgüsüne girmesi de “kaderin” cilvesi oldu.

Jon eğer tahta oturmayacaksa onun için en güzel son Özgür Halka karışması olacaktı bence de. Birçok insan bu konuya aşırı tepkili, biliyorum. Aslında bakarsanız Jon, her zaman Özgür halka hayran ve onlara kendini yakın hisseden biriydi. Özgür halkı birleştiren ilk kişi Mance Rayder, Jon Snow’un ilk hayranlık duyduğu liderlerdendi ve kendisi de onun gibi Özgür Halkı birleştiren bir lider olmuştu. Jon Snow gibi Westeros lordluğunu bir an olsun umursamayan biri için, eğer babasından gelen tahtı almayacaksa, uygun bir son bulunmuş oldu. Tabi bize anlatılan esas varis, vadedilen prens, Rhaegar Targaryen’ın oğlu vs. gibi bütün önemli hikâyeler bir hiç oluverdi ne yazık ki.

Game Of Thrones Finali 8x6

Hikâyesi Olan Sakat Kral Hikâyesi

Neymiş efendim; kral olmak için önemli olan savaş kazanmak değilmiş, önemli olan varis olmak değilmiş, önemli olan hikâyesi olmasıymış. 7 sezon kurduğunuz Jaime Lannister’ın, Jon Snow’un hikâyelerini bir çırpıda sil sonra Bran’ın hikâyesi var, diğerleri de tuzluk çünkü değil mi? Madem Jon Snow’un hikâyesi hikâye değildi neden o kadar ‘’O tahtın gerçek varisi’’ triplerine girdiniz? Bunları diyen de Bran Stark, yeni kralımız! Bu çocuğunda üç gözlü kuzgunluğu da adeta çingene falcılığı… Madem kuzgunsun kral olacağını görmedin mi? Gördüysen Jon’a gerçek kimliğini söyleyip neden ortalığı karıştırdın? Çocuk resmen ‘’Ben Winterfell Lordu değilim’’ derken krallığa oynamış sinsi sinsi. ‘’Kaos bir merdivendir’’ deyişi de boşuna değilmiş suratsızın. Tyrion’ın çiğ diyaloglarıyla Sakat Kral yaptılar çocuğu, engelli vurgusu, ne duyarlılık…

Söyleyecek ne çok şey var? Tyrion’ın el konseyindeki o manasız muhabbetler, Bronn’un varlığındaki manasızlık, Üç Gözlü Kuzgun oluşunun hiçbir işe yaramadığı Kral’ın(!) son sözlerinin ‘’Gidem de Drogon’u bulayım bari’’ olması… Filmin son sözleri ise ”Kuzey’in Kraliçesi” ne yalan söyleyeyim sevdim bunu!

İçimi size birazcık olsun döktüm, tabi düşündükçe başka şeyler geliyor ve sinirim artıyor elbet. Fakat ben Game of Thrones finali hakkındaki her şeyi beynimden silmeye karar verdim. Game of Thrones ilk 5 sezonuyla bir efsaneydi ve veda ettik. Açıklanmayan birçok şeyi kitabın lezzetinde tatmayı sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Siz de Game of Thrones finali hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda benimle paylaşın, sohbete devam edelim.

Sonlar önemli değildir çoğu zaman, yolculuk önemlidir. Bu yolculuk hatrına bu efsaneyi unutmayın! Şahane bir yolculuktu Game of Thrones, değil mi?

Game Of Thrones’taki Starbucks Bardağının Gizemi Çözüldü


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zeki Demirkubuz’dan Bir Dostoyevski Esintisi: Yeraltı
Zeki Demirkubuz’dan Bir Dostoyevskş Esintisi: Yeraltı

Zeki Demirkubuz’dan Bir Dostoyevski Esintisi: Yeraltı

Sonraki
Öfkeli Hayranlar Game of Thrones’un Finalini Yeniden Çekin Kampanyası Başlattı
Game of thrones'un finali imza kampanyası

Öfkeli Hayranlar Game of Thrones’un Finalini Yeniden Çekin Kampanyası Başlattı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.