Öfkeli Hayranlar Game of Thrones’un Finalini Yeniden Çekin Kampanyası Başlattı

Game of thrones'un finali imza kampanyası

ABD’li yazar George RR Martin‘in romanından ekrana uyarlanan ve son dönemin en popüler yapımlarından birisi olan Game of Thrones’un (Taht Oyunları) 8’inci sezonunun birinci bölümü 14 Nisan’da yayınlanmıştı. Amerikan TV kanalı HBO’da yayınlanan dizinin 8’inci sezonu aynı zamanda final sezonu olduğu için büyük bir heyecanla karşılanmıştı.

*Dikkat spoiler içerir!

Ancak, 2 yıldır büyük titizlikle çekilen ve her bölümü için 10 milyon dolardan fazla para harcanan dizi gerek karanlık çekim tekniği gerekse kurgusal eksiklikler nedeniyle tüm dünyada hayal kırıklığı yaratmıştı. Dizinin “The Bells” adlı 5’nci bölümünün geçen Pazar yayınlanmasıyla izleyicilerdeki hayal kırıklığının yerini öfke aldı. Emilia Clarke’ın canlandırdığı “Daenerys Targaryen” karakterinin, bir zamanlar Westeros’un kurtarıcısı olarak görülürken, son bölümde babasının izinden giderek “Deli Kraliçe” olması izleyiciler tarafından öfkeyle karşılandı. İzleyicilerin çoğu, Daenerys karakterinin duygusal değişimlerinin etkili bir şekilde yansıtılmadığını ayrıca son bölümdeki pek çok olayın absürt olduğunu söyledi.

Game of thrones'un finali imza kampanyası

1 Günde 678 Bin İmza Toplandı

Dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss’e olan eleştiriler sosyal medyada çığ gibi büyürken dün ilginç bir gelişme yaşandı. Dizinin hayranlarından Dylan D., imza toplama sitesi “change.org”da kampanya başlattı. Kampanyada 19 Mayıs’ta 6’ncı ve son bölümüyle ekranlara veda edecek olan dizinin son sezonunun senaryosunun tekrar yazılıp çekilmesini HBO’dan talep etti. Kampanyanın sayfasında “David Benioff ve D.B. Weiss, sırtlarını dayayacakları bir kaynak materyal (örneğin kitaplar) olmadığında yetersiz yazarlar olduklarını ispatladılar. Bu dizi anlamlı bir final sezonunu hak ediyor. Beklentilerimi boşa çıkart ve bunu gerçekleştir, HBO!” ifadesi kullanıldı. Dünya genelinde büyük destek toplayan kampanyaya 1 günde 678 bin kişi imza attı. Hedef, 1 milyon imzaya ulaşmak.

Senaristleri Google’da Rezil Ettiler

Senaristler David Benioff ve D.B. Weiss’e olan öfke sadece bununla da kalmadı. Game of Thrones hayranları ikiliyi Google’da pek de istemeyecekleri bir şekilde birinci sıraya çıkarttı. Reddit isimli sitede organize olan bir grup, ikilinin fotoğraflarını “kötü yazar” anlamına gelen “bad writers” anahtar kelimesiyle yüzlerce kez internete yükledi. Bu sayede Google’da bu aramada ilk çıkan fotoğraf ikilinin fotoğrafları oluyor.

Game of thrones'un finali imza kampanyası

Khaleesi’nin Ebeveynleri Öfkeli

Dizi nedeniyle hüsrana uğrayan bir diğer grupsa çocuklarına Game of Thrones’daki karakterlerin isimlerini veren ebeveynler oldu. ABD Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, 4 bin 500’den fazla bebeğin ismi, Game Of Thrones karakterlerinden seçildi. Bu bebeklerden 560’ına Khaleesi, 163’üne de Daenerys adı verildi. 6 yaşında Khaleesi adlı çocuğu olan Estrada adlı bir kadın, Amerikan haber sitesi The Daily Beast’e yaptığı açıklamada, dizinin son bölümünü izlediğinde şoka uğradığını belirterek şöyle dedi: “Khaleesi ismi çok güçlü bir isim. Ama yaşananlarla birlikte her şey değişti. Daenerys’ın güç oyununu devralışı, benim için hayal kırıklığı oldu. Hiç güzel değildi.” Final sezonunun 5’inci bölümünün yayınlanmasıyla eleştiri oklarına direkt hedef olan ve tüm dünyada öfke uyandıran dizinin senaristleri ile HBO’dan henüz konuyla ilgili açıklama gelmedi. Öte yandan, imza kampanyasının 1 milyon imzaya ulaşması halinde yetkililerin ne yapacağı bilinmiyor.

Game Of Thrones’taki Starbucks Bardağının Gizemi Çözüldü

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dizi Tarihinin Unutulmaz Efsanesi Küller Altında: Game Of Thrones Finali
Game Of Thrones Finali 8x6

Dizi Tarihinin Unutulmaz Efsanesi Küller Altında: Game Of Thrones Finali

Sonraki
Elektrikli Araç Satışı 2040’da Geleneksel Otomobil Satışlarının Önüne Geçecek
Elektrikli Araç Satışı 2040'da Geleneksel Otomobillerin Önüne Geçecek

Elektrikli Araç Satışı 2040’da Geleneksel Otomobil Satışlarının Önüne Geçecek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.