Baharda İstanbul Keyfi Yapma Rehberi ve Az Bilinen Müzeleri

Bu yıl her ne kadar beklediğimizden geç de olsa sıcak havalar nihayet ülkemizde etkisini göstermeye başladı. Kemiklerimiz ısındı, doğa silkelenip uyandı. Bu canlanmadan elbette Türkiye’nin en kalabalık ve haraketli şehri olan İstanbul da nasibini aldı. İnsanlar boş vakitlerini, iş çıkışlarını ve tatillerini değerlendirecek opsiyonlar aramaya başladılar bile.

Biz de bu arayışlarına kulak verelim ve bir liste hazırlayalım istedik. Bahar aylarında İstanbul’da neler yapılır, neresi gezilir? Dileriz faydalı olur.

Hadi başlayalım!

Prens Adalarına Deniz Kokan Bir Yolculuk

Heybeli, Büyükada, Kınalı, Burgaz… Hepsi İstanbul’dan bir motor, bir vapur uzaklıkta. Size evinizden çok da uzaklaşmadan bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak bir yolculuk. Adalarda piknik yapabilir, yeterince cesursanız denize girebilir, bisiklet kiralayıp adayı dolaşabilir, mutlu sofralar kurabilirsiniz. Ege’de bir sahile kaçmış kadar huzur dolu olacağınıza sizi temin ederiz. Resmî tatillerde ve hafta sonları biraz kalabalık olsa da özellikle Heybeliada ve Burgaz’da attığınız her adımda romanlara ve şiirlere ilham olmuş o atmosferi soluyacağınızı garanti ediyoruz.

Parkların Tadını Çıkarın

Büyükşehirlerde yaşarken çoğu zaman doğa bizin için ulaşılabilir değildir. Ama hepimizin zaman zaman topraklanmaya ve üzerindeki negatif enerjiyi atmaya ihtiyacı var. Bunun için ise pahalı, uzun mesafe yolculukları yapmak gerekmiyor. Siz de boş vakitlerinizi parklarda geçirerek doğayla bağınızı tazeleyebilir ve temiz hava alabilirsiniz. Bunun için Anadolu yakasında Fenerbahçe Parkı’nı, Avrupa yakasında ise Yıldız Parkı’nı tercih edebilirsiniz.

Baharda İstanbul Keyfi Yapma Rehberi ve Az Bilinen Müzeler

Az Bilinen İstanbul Müzelerinde Keyifli Bir Tur

İstanbul pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir şehir olması sebebiyle pek çok müze, tarihi yapı ile çevrilidir. Bunlardan bazıları herkes tarafından bilinse de bazıları kıyıda köşede kalmış, hakkettikleri ilgiyi görememişlerdir. Ama bu onları daha az görkemli yapmaz. İşte İstanbul’da gezebileceğiniz az bilinen bazı müzeler:

  • Türkiye İş Bankası Müzesi

1924 yılında kurulan İş Bankası’nın, başarı öyküsü ve ülkenin dört bir yanından neredeyse yüz yıla yakın süre içerisinde biriktirdiği belge, resim ve evraklar sergilenmektedir. Siz de yakınlardaysanız bu serüveni muhakkak dinlemelisiniz. Müzede aynı zamanda çocuklara ve yetişkinlere yönelik dönemsel atölyeler de gerçekleştiriliyor.

Adres ve detaylı bilgi için: İş Bankası Müzesi

  • Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden esinle ortaya çıkmış müzedir. 19. Yüzyıldan kalma bir ev, romanın atmosferine ve evrenine sadık kalınarak bir müzeye çevirilmiştir. Bir de kitabı okuduysanız… Müthiş bir ziyaret olacağını garanti ediyoruz.

Adres ve detaylı bilgi için: Masumiyet Müzesi

Baharda İstanbul Keyfini Çıkarma Rehberi ve Az Bilinen Müzeler

Açık Havada Güzel Bir Kahvaltı

İstanbul sokak lezzetlerini deneyimlenmek ve güzel kahvaltı mekanları bulmak için eşsiz bir şehir. Ortaköy, Emirhan, Çengelköy gibi semtlerde çok bilindik ve kaliteli mekan ve hizmetlere ulaşmanız mümkün. Bunun yanısıra Moda, Caddebostan, Cihangir gibi semtlerde de henüz herkes tarafından keşfedilmemiş fakat annenizin kahvaltısını aratmayacak kalite ve çeşitle sizi ağırlayacak mekanlar da bulabilirsiniz. Konsepti seçin, tatil gününüzde size en uygun semtte kahvaltıya çıkın!

Dinlenmek Değil Hareket Etmek Mi İstiyorsunuz?

Belki çoğu Avrupa şehiri kadar gelişmiş değil ama İstanbul’da da yürüyüşe çıkmak, koşmak veya bisiklete binmek için parkurlar mevcut. Özellikle sahil şeritleri bunun için oldukça elverişli. Evinize en yakın veya size en ulaşılabilir lokasyonu internet üzerinden bulabilirsiniz. Kulaklığınızı takıp, vücudunuzu çalıştırdığınız ve zihninizi dinlendirdiğiniz bu aktiviteler de İstanbul’da baharı karşılamanın en güzel yollarından.

Bizim listemiz bu kadardı. Şimdi size baharın ve sıcak havanın tadını çıkarmak kalıyor!

Önerilen İçerik: İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hollanda’da Yaşamak İstiyorsan Aşk Testini Geçmelisin!
Sonraki
Yahudi Soykırımı Sırasında Yaşayan Genç Bir Kızın Instagram Hikâyelerini Takip Etmek İster Misiniz?
Yahudi Soykırımı Sırasında Yaşayan Genç Bir Kızın Instagram Hikâyelerini Takip Etmek İster Misiniz?

Yahudi Soykırımı Sırasında Yaşayan Genç Bir Kızın Instagram Hikâyelerini Takip Etmek İster Misiniz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.