Ajan Filmleri: En İyi Casus Filmleri

Ajan Filmleri En İyi Casus Filmleri

Heyecandan koltuğunuza yapışacağınız, film boyunca “Acaba şimdi ne olacak?” diye düşünmekten kendinizi alamayacağınız, belki de kendinizden bile şüphe duyacağınız en sürükleyici 10 ajan filmini bu yazımda sizinle paylaşıyorum.

Seçtiğim En Yeni Casus Filmleri

Bu bölümde seçtiğim en iyi ajan filmlerini sizinle paylaşacağım. Kaliteleri sebebiyle en yeni casus filmlerini de bu listemde bulabilirsiniz.

The Departed

Boston’ın en tehlikeli mafya lideri Frank Costello’yu yakalamak için Massachusetts Eyalet Polisi örgüt içine ajanlarını sızdırmak istemektedir. Costello ise polis teşkilatının bir sonraki adımını öğrenmek için kendi casusunu kullanmayı planlar. Böylece polis telkilatı ve mafya arasında aksiyonu bol ve sürükleyici bir istihbarat savaşı başlar.

“Taxi Driver”, “Goodfellas” ve “The Wolf of Wall Street” gibi daima izlenen filmerin yönetmeni Martin Scorsese tarafında yönetilen filmin senaryosu William Monahan imzalı. Baş rollerinde ise Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg gibi başarılı oyuncular yer almakta.

Kızıl Serçe

Red Sparrow – Jennifer Lawrence

Baleye tutku ile bağlı olan Dominika Egorova, geçirdiği talihsiz kaza sebebiyle hayallerine veda eder. Ancak yerle bir olan hedefleri kendisi gibi üstün yeteneklerin istihbarat edinmek için eğitildiği Sparrow School’a katılması ile yeni ideallere dönüşecektir. Zorlayıcı bu eğitimin ardından programı başarıyla tamamlar. Eğitiminin sonunda Dominika okulun bugüne kadar yetiştirdiği en tehlikeli öğrencisi haline gelmiştir. Fakat bu güç, aksiyon dolu bir mücadeleyi de beraberinde getirecektir. Kapana kısılan Dominika, güvenebileceği tek kişi olan Amerikalı casus Nathaniel Nash’e inanacak mıdır?

2018 yapımı filmin yönetmenliğini Açlık Oyunları serisi ve “I am Legend” gibi filmler de de çalışmış olan Francis Lawrence yönetmektedir. Baş rollerinde Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts ve Charlotte Rampling gibi başarılı oyuncular yer almaktadır. Maalesef Red Sparrow yani Kızıl Serçe Netflix’te bulunmuyor.

The English Patient

The English Patient

İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen film, Laszlo Almays isimli bir harita yapımcısının hayatını ele alır.  Laszlo Almays’ ın geçirdiği bir uçak kazasında vücudu yanar. Yatağa düşen Almays ile Hana isimli bir hemşire ilgilenmektedir. Unuttuğu gizemlerle dolu geçmişini eski bir manastırdan dönüştürülen hastanede tedavi gördüğü günlerde hatırlamaya başlar ve olaylar gelişir.

1996 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Anthony Minghella’yı görmekteyiz. 1992 yılında Michael Ondaatje tarafında yayınlanan romandan uyarlanan film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Film Kurgusu dallarında Oscar sahibidir. Baş rollerini Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Juliette Binoche ve Willem Dafoe paylaşmaktadır.

Atomic Blonde

Film, ustalık gerektiren kaçış yöntemleri ve yakın dövüş becerileriyle ün salan MI6 ajanı Lorraine Broughton’ın Soğuk Savaş yıllarında öldürülen bir casusun cinayeti hakkında bilgi toplaması için Berlin’e gönderilmesi ile başlar. Berlin’de eksik ajanları da araştırmak için görevlendirilen Lorraine, çok geçmeden Berlin istasyon şefi ile iş birliği yapar. Şef David Percival ile kendini gerilim dolu bir maceranın içinde bulan Broughton’ın kendisine kurulan tuzağı fark etmesiyle birlikte çıktığı bu yolculuk bir ölüm kalım mücadelesine dönecektir.

2017 yılı yapımı olan film, “V for Vendetta”, “John Wick” gibi filmlerde de imzası bulunan David Leitch tarafından yönetilmiştir. Atomic Blonde filminin senaryosu, Anthony Johnston ve Sam Hart tarafından yazılan “The Coldest City” kitabından Kurt Johnstad tarafından uyarlanmıştır. Filmin beyaz perdeye uyarlanması ile baş roller Charlize Theron, James McAvoy, Sofia Boutella ve John Goodman gibi başarılı oyunculara verilmiştir.

North By Northwest

Roger Tornhill, başarılarıyla övünen ve yaptığı işlerle prestij sahibi olmuş bir reklamcıdır. Fakat hayatı bir yanlış anlaşılma sebebiyle her yerde aranan casus George Kaplan ile karıştırılmasıyla alt üst olur. İki casus tarafından kaçırılan Tornhill, Kaplan olmadığını ve ortada bir yanlış anlaşılmanın olduğunu anlatmaya çalışsa da başarılı olamaz ve kendisini kaçıran ajanlar tarafından bir uçurumdan aşağıya bırakılır. Buradan sağ salim kurtulmayı başaran Roger Tornhill, karıştırıldığı casus George Kaplan’ın izini sürmeye başlar. Ancak macera daha yeni başlamıştır.

1959 yılında yapılan filmin yönetmen koltuğunda kült yönetmen Afred Hitchcock oturmakta. Senaryosu Ernest Lehman’a ait olan filmin En İyi Özgün Senaryo dalında bir Oscar adaylığı bulunmaktadır. Baş rollerini ise Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason ve Martin Landau paylaşmaktadır.

En İyi Ajan Aksiyon Filmleri

Casusluk konusunu aksiyon sahneleriyle harmanlayan en iyi ajan filmlerini sizlerle paylaşacağım. Listemde hiç bilmediğiniz veya az bilinen ajan filmlerini bulabilirsiniz. Hazırsanız aksiyon ajan filmleri listeme başlıyorum.

Snowden

Snowden

Edward Snowden, Amerikan Hükümeti’nin çeşitli izinlerle bilgisayar kamerasından cep telefonuna gelen mesajlara hatta kredi kartı harcamalarına kadar her bilgiye ulaşabildiğini ve bunu halk güvenliği için yapmadığını fark eder. Bunu öğrenen Edward Snowden, 2013 yılı haziran ayında dünyaya durumu duyurur. Yaptığı şey ile toplulukları polarize eden Snowden kimi kesimler tarafından vatan haini ilan edilirken diğerlerince pelerinsiz bir kahraman ilan edilecektir.

Yönetmen koltuğunda 3 Oscar sahibi Oliver Stone’un oturduğu filmin senaryosu Oliver Stone ve Kiernan Fitzgerald’a aittir. 2016 yapımı filmin baş rollerinde Joseph Gordon- Levitt, Shaliene Woodley, Nicholas Cage, Melissa Leo, Tom Wilkoinson ve Zachary Quinto bulunmakta.

Başkalarının Hayatı

Alman sinemasının kültleşen filmlerinden olan “Das Leben der Anderen”, ülke yönetiminde kalabilmek için yöneticiler tarafından kurulan istihbarat servisini konu alır. Bu istihbarat servisinde çalışan Yüzbaşı Gerd Wiesler, Bakan’ın emriyle bir tiyatro yazarının hayatını takip etmeye başlar. Sanatçıyı takip ettiği bu süreçte, yazarın hiçbir şüpheli faaliyetten bulunmadığını anlayan Gerd, hem gözlediği sanatçının hem de kendi hayatının üzerinde oyunlar oynandığını anlamaya başlar. Kendisine verilen görevi sorgulamaya başlayan Gerd, fark etmeden yazarın hayatına dokunmaya başlar.

Yönetmenliğini Florian Henckel von Donnersmarck’ın üstlendiği 2006 yapımı filmin senaryosu da yönetmen tarafından yazılmıştır. Filmin baş rollerde ise Ulrich Mühe, Martina Gedeck, Sebastian Koch ve Ulrich Tukur yer almakta.

Zwarteboek

İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçen film, Almanya’dan kaçmaya çalışan Yahudi şarkıcı Rachel Stein’ın hikayesini konu almakta. Bir bot yardımıyla Hollanda’ya gitmek üzere yola çıkan Rachel’in yolculuğunun bir tuzak olduğunu öğrenmesi ve bottaki herkesin Almanlar tarafından öldürülmesi bir olacaktır. Fakat şans Rachel’dan yanadır. Bottan sağ çıkan tek kişi olan Rachel, direnişçilere katılır ve kod adı Ellis de Vries ile hem grubun kaderinde hem de kendi kaderine yön verecektir.

Hollanda’nın gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli filmi unvanına sahip Kara Kitap filminin yapımı için 17 milyon dolardan fazla para harcanmıştır. Filmin yönetmenliği Total Recall, Temel içgüdü gibi filmleri de yöneten Paul Verhoeven’e aittir. Baş rolleri Carice van Houten, Sebastian Koch, Halina Reijn, Thom Hoffman ve Waldemar Kobus paylaşmakta.

Casuslar Köprüsü

Soğuk Savaş yıllarında geçen film, Sovyetler Birliği tarafından esir alınan Amerikalı bir pilotun iadesi için gerçekleştirilen pazarlık görüşmelerini anlatıyor. Bu görüşmeleri yapmak için James Donovan isimli bir sigorta avukatının seçilmiş olması ise filmin gerilim seviyesini yükseltiyor.

Dramatik temaları gerilim yoluyla işleyen filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg bulunmakta. Senaryosu Coen Kardeşler tarafından yazılan film, Fox Pictures- Dream Works ortak yapımı. Baş rollerini ise Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan ve Alan Alda paylaşmakta.

The Lady Vanishes

Ülkesine dönmek için yola koyulan genç bir kadının tren yolculuğu, teknik bir sorun yarım kalır. Iris Henderson isimli kahramanımız ile aynı durumda olan diğer yolcular, trendeki sorun giderilene kadar yakınlardaki bir kasabanın oteline yerleştirilirler. Ancak tuhaf olaylar serisi daha yeni başlamaktadır.

Kaldıkları otelde Bayan Froy isimli yaşlı bir kadınla tanışan Iris, yolculuğuna devam etmek için trene döndüğünde Bayan Froy’u bulamaz. Her ne kadar Bayan Froy’u diğer yolculara sorsa da bir cevaba ulaşamayan Iris, kayıp kadının kıyafetlerini giyen bir yolcunun da trende olduğunu fark eder ve gizemi su yüzüne çıkarmak için işe koyulur.

Filmin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock oturmaktadır. Baş rolleri ise Margaret Lockwood, May Whitty ve Michael Redgrave paylaşmaktadır.

Düzenli olarak paylaştığım film ve diziler için lütfen beni takip etmeyi unutmayın. Yeni film ve dizi serilerinde görüşmek üzere. Okuduğunuz için teşekkürler.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Yapılır?

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Yapılır?

Sonraki
Anime Film Önerileri: En İyi Anime Film Listesi
Anime Film Önerileri En İyi Anime Film Listesi

Anime Film Önerileri: En İyi Anime Film Listesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.