Hollanda’da Yaşamak İstiyorsan Aşk Testini Geçmelisin!

Hollanda’da Yaşamak İstiyorsan Aşk Testini Geçmelisin!

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre; dünyanın en yaşanılası 10 ülkesi listesinde Hollanda 7’nci sırada yer alıyor. Pek çok kişi, Hollanda’da yaşamanın yollarını arıyor.  Bu yollardan biri de Hollanda vatandaşı olan biriyle evlenerek ülkeye taşınmak.

Bu sebeple Hollanda’da sahte evliliklerin sayısı da arttı. Hollanda Televizyonu’nun (NOS) haberine göre, her yıl sahte ilişkisi bulunan yaklaşık 100 çift, oturma izni için başvuru yapıyor. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu’nun (IND), sahte evliliklerin önüne geçmek için çiftlere “aşk testi” yapmaya karar verdi. Bundan sonra IND’nin evlilik kriterlerine uyan kişilere Hollanda’da oturma izni verilecek.

Uygulanan testte, çiftlerin birbirlerini ne zamandır tanıdıklarını, gün, ay ve yıl olarak söylemeleri talep ediliyor. Aradaki mesafeye rağmen ilişkilerini nasıl sürdürdüklerini açıklamaları isteniyor. Çiftlerin, ilişki boyunca birbirlerine gönderdikleri mektup, e-posta, fotoğrafları ve ilişkileri süresince sık sık görüştüklerini ispatlayacak uçak biletlerini de yetkililere vermeleri gerekiyor. Testte, çiftler arasındaki yaş farklılıklarına, ortak bir dili konuşup konuşmadıklarına ve dini inanç konusunda farklılıklarına da dikkat ediliyor.  Teste verilen yanıtlar Hollanda makamlarını tatmin etmezse çiftler IND tarafından 3 saatlik bir görüşmeye çağrılıyor. Görüşmede, çiftlerin ifadelerinde çelişkiler bulunursa oturma izni verilmiyor.

Hollanda’da Yaşamak İstiyorsan Aşk Testini Geçmelisin!

Uzmanlar Testi Eleştirdi: Aşık Olmak İçin Aynı Dünyaların İnsanı Olman Gerekmez

Hollanda Hükümeti tarafından yeni başlatılan bu uygulama, hukukçular ve göç uzmanları tarafından eleştiriler aldı. Uzmanlara göre; başvuruda iki ayrı kişiyle muhatap olunduğundan ve herkesin ilişkiye bakışında farklılıklar bulunduğundan bazen çiftler arasında ilk kimin kimi baştan çıkardığı konusunda bile görüş ayrılığı yaşanabiliyor. Bu nedenle çelişkili cevap vermeleri doğal. Ayrıca,  çiftler kültür-din farklılığı olmasına ve ortak bir dili iyi konuşamamalarına rağmen birbirlerine aşık olabilir. İki kişi birbirini sevmek için aynı özelliklere sahip olmaları da gerekmiyor. Bu nedenle hükümetin aşk testi bilimsel olmadığından her zaman doğru sonuç vermeyebilir.

Önerilen İçerik: Hollanda’da Selfie Vandallığına Karşı Lale Bariyeri

 

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.