İkinci Dil Öğrenmek ve Geliştirmek İsteyenler İçin 4 Etkileyici Taktik

İkinci Dil Öğrenmek ve Geliştirmek İsteyenler İçin 4 Etkileyici Taktik

Bugün bilindiği üzere birçok işveren yabancı dil olarak İngilizceyi artık yeterli görmemekte. Herkes İngilizce biliyor ve konuşabiliyor. Bu yüzden de artık bir ayrıcalık olmaktan çıkmış durumda. Bu sebeple İngilizceden ziyade ikinci bir yabancı dil bilmeniz gerek iş hayatında gerekse özel hayatınızda öğrenebilmeniz size bir adım öne çıkarıyor diyebiliriz. Peki, ikinci yabancı dilinizi nasıl geliştirebilirsiniz bir kaç taktik önerisinde bulunabiliriz.

İkinci Dil Öğrenmenin Yolları

Yabancı Dilde Müzik Dinleyin

 İkinci yabancı dilinizi native speaker yani yerel bir insanınki kadar doğal ve akıcı bir şekilde olmasını istiyorsanız eğer, öğrenmek istediğiniz dilde müzik dinleyin ya da podcastlere abone olun. Başlangıç olarak tabi ki de zor parçaları seçmemeniz sizin faydanıza olabilir. Kalıcı olarak öğrenmek açısından dilerseniz ders çalışır gibi yazarak da çalışabilirsiniz. Böylece öğrenmiş olduğunuz kelime sözcük öbeklerini pekiştirmiş de olacaksınız. Ayrıca şarkıyı söylerken de telaffuzunu da olumlu yönde etkileyecektir. Bilmediğiniz kelimeye takıldığınızda ise minik sözlüğünüze ya da online yabancı sözlüklere bakarak öğrenmiş olduğunuz anlamı şarkı defterinize yazabilirsiniz.

Müzik dinlerken bilmediğiniz kelimeleri araştırmanız kelime hafızanızı da kuvvetlendirmiş olacak böylece. Öğrenmek istediğinizi ikinci yabancı dil hangi dil ise hiç fark etmez, hem kulağınızı hem de okumanızı kolaylaştıracaktır. Yabancı diliniz İtalyanca ise A1 seviyesinde ise geliştirmek pratik yapmak amacı ile Andrea Bocelli amcamızın şarkılarını dinleyebilirsiniz. Andrea Bocelli gibi bir sanatçının parçaları hoşuna gidip gitmemesi de hiç önemli değil aslında. Burada önemli olan husus favori sanatçınız her kim ise müziği öğretici bir araç olarak kullanabilmenizdir. İkinci yabancı dilinizi müzik ile zevk alarak geliştiriyor olacaksınız böylece ve buda kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Orijinal Altyazılı TV Showları İzleyin

TV yapımları kullanmasını doğru bildiğinizde çok harika bir araç. Aynı müzik gibi size bilmediğiniz kelimeleri öğretebilir. Kelime dağarcınızı TV programlarını izleyerek hafızanızı geliştirebilir ve de dil telaffunuzu da ilerletebilirsiniz. Orjinal dilde izlerken ingilizce altyazılı yaparsanız diyalogları anlamanız kolaylaşacaktır, işi birazcık ilerlettikten sonra ise altyazısız da izlemeye başlayacaksınız o zaman havanıza hava katacaksınız. İlgi duyduğunuz kültürün dilini öğrenirken yalnızca kelime dağarcınız gelişmeyecek ayrıca o kültür hakkında o toplum hakkında fikir de edinmiş olacaksınız ki bu da o kültüre karşı duyduğunuz sempatiyi arttıracak.

 Farklı Kültürden İnsanlar ile Arkadaş Ol

 Bende tıpkı sizler gibi ikinci yabancı dilimi geliştirebilmek adına birkaç sosyal platform sitesi araştırdım ve paylaşmak istedim. İtalki , Hinative , Speaky paylaşmış olduğum bu üç siteden ikisini android ve Iphone’da uygulama bulabilirsiniz. Bu üç siteden birine katılarak native speaker insanlar ile tanışabilir, pratik yapabilirsiniz. Böylece ikinci yabancı dilinizi geliştirirken hem yeni insanlar tanımış olacaksınız hem de kapılarınızı bir gıdımcık da olsa yeni kültürlere açacaksınız. Bir nevi kazan kazan politikası aslında. İkinci yabancı dilinizi geliştireyim derken böylece insan ilişkilerinizi de geliştirmiş olacaksınız. Öğrenirken eğleniyor da olacaksınız zaten en güzel öğrenme biçimi eğlenerek zevk alarak öğrenmek çünkü öğrendiğiniz bilgileri hafızanızda kalıcı bir şekilde yer almasını sağlıyor.

Yabancı Dilde Kitap Okuyun

Yabancı dilde hikâye kitapları okumanız da bir hayli faydalı olabilir. Hikâye kitapları okuyarak gramerinizi geliştirebilir öğrendiğiniz yeni kelimeler ile kurduğunuz cümleleri geliştirebilirsiniz. Ama eğer İkinci yabancı dilinizin satın alabileceğiniz bir kitapçısı olmayabilir ama buna çözüm olarak internet imdadımıza yetişiyor. Benim an itibari ile bulmuş olduğum ve çok da yararlı olduğunu düşündüğüm site Lingua  üzerinden pratik yaparak günlük okumalar yapabilirsiniz. Okuduğunuz metinlerde karşılaştığınız yeni kelimeler, yeni tanıştığınız bir insanmış gibi gelecek gözünüze o kelimeyi tanıyacak öğreneceksiniz. Bir dili en verimli şekilde öğrenmenin bir metodu şüphesiz ki okumadır. Metinlerde karışılacağınız her bir yeni kelime ise kuracağınız cümlelere ayrı bir katkı sağlayacaktır.

O zaman bu kadar metot sıralamış iken daha ne duruyorsunuz harekete geçmenizin tam zamanı bilgi sizinle olsun değerli okurlar. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Önerilen İçerik: Uygulamalı İngilizce Öğrenme Yazılımı: DynEd Hakkında Her Şey

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
1 Mayıs İşçiye ve Emekçiye Nasıl Armağan Edildi: 1 Mayıs Nedir, Nasıl Doğdu?

1 Mayıs İşçiye ve Emekçiye Nasıl Armağan Edildi: 1 Mayıs Nedir, Nasıl Doğdu?

Sonraki
Hollanda’da Yaşamak İstiyorsan Aşk Testini Geçmelisin!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.