İlişkide Doğru Bilinen Yanlışlar

   Her ne kadar bir psikiyatr, ilişki koçu olmasam da sizlere bildiğim tüyoları paylaşmak isterim.  Her ne kadar sorunsuz ilişkiler yaşamak istesek de kusursuz hiçbir ilişki yoktur. İlk önce bunu beynimize kodlamamız gerekiyor. Gelin ilişkilerimizi az da olsa yoluna koyalım. Ama partnerimiz doğru insan değilse veya değişime açık değilse bu yol sizin için biraz daha uzun olacak. Şunu bilin ki size değer vermeyen, sizi kaybetmekten korkmayan birine tutunmaya çalıştığın her an kendinden vazgeçersin. Önceliğiniz kendinize değer vermek olsun. Hep ilk planda iz olun, özgüveninizi hiç yitirmeyin. kadar öğüt vermek yettiyse asıl meseleye geçebiliriz. Gelin doğru bildiğimiz yanlışlara göz atalım.

1)Kusurlarını değiştirmeye çalışmak

Az öncede bahsettiğim gibi kusuruz insan yoktur. Ya partnerinizin kusurlarını kabullenin ya da onun kabullenişi üzerinden birlikte değişime uğrayın. Size veya çevrenize zararlı davranışları yoksa onu değiştirmeyin. Çünkü bu ona haksızlık olur. Siz hala üstüne gidereniz o sizden kaçacaktır.

2) Hayatını partnerine göre değiştirmek

Unutmayın ilişkinizden önce izin hayatınız, düzeniniz var. Sakın ola bu düzeni alt üst edip hayatınızı parterinize göre ayarlamayın. Çünkü bu hayat zamanla izi tüketir. dengenizi bozar. Bu hayatı ilişkinizin bir zorunluluğu gibi görüyorsunuz. Oysa ilişkiler zorunluluk değil bir seçimdir.

3)Her şeyi beraber yapmak

 İnsanlar ilişkilerin ilk başlarında beraber vakit geçirmek istesek de bunu bağımlılık haline getirmemeliyiz. İlişkinizin her anında kendi özel zamanınız olmalı. Hiçbir zaman arkadaşlarınızdan, ailenizden, hobi ve zevklerinizden, sizi mutlu eden şeylerden hiçbir zaman vazgeçmeyin.

4) Beklentileri zirvede tutmak

 Biliyorum herkes gibi siz de ilişkilerinizin mükemmel olmasını istiyorsunuz. Çünkü sosyal medyadan böyle öğrendik. Sakın bunlara aldırmayın. Partnerinizden size verebileceği kadarını beklemelisiniz. Her insan sevgisini farklı şekilde farklı dozda gösterir. Göstermediği sevmediği anlamına gelmez.

 5)Geçmişe takılı kalmak

 Birçok insanın yaptığı en büyük hatadır. Her ilişki içerisindeki bireyin geçmişte ataları vardır. Bakın geçmişte diyorum! Sonuçta bitmiş, gitmiş, geçmiş… Hala güm yüzüne çıkarmanız ilişkinize zarar verir. Önemli olan hatasından ders çıkarıp çıkarmadığıdır. Affettiyseniz bunun sorumluluğunu yerine getirmelisiniz.

6) Değerlerine saldırmak

 Eğlenme amaçlı söylenen argo sözler zamanla tartışma içerisinde hakarete dönüşür. Tartışmalarda bağırmaktan agresifleşmekten hakaretten kaçının. Unutmayın kırıcı değil yapıcı olun.

7) Sorunları dile getirmek

Sorunlarla kendiniz baş etmek yerine doğru ortam ve zamanda partnerinizle paylaşın. Aksine sorunların hemen çözülmemesi ilerleyen dönemde çok daha büyümesine neden olacaktır. Unutmayın her sorunun bir çözümü vardır.

8) Haklı-Haksız savaşı yapmak

%100 haklı olmak mümkün değildir. Sizin de haklı olduğunuz taraflar olduğu gibi partnerinizin de haklı tarafları vardır. Önemli olan sorunlara  haklı-haksız diye bakmadan sorunu çözmeye odaklanmak. Haksız olduğunuz durumlarda da özür dilemekten kaçınmayın. Özür dilemek zayıflık değil erdemliktir.

Bizi takip etmeyi UNUTMAYIN…

Lavinia Bloggers
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Farkındalık Günlüğüm
Sonraki
Geçmişimiz neden bu kadar önemli?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.