Geçmişimiz neden bu kadar önemli?

Geçmiş peşimizi ne zaman bırakacak? Ya da peşimizi bırakacak mı? Hayatımıza yön veren, o iç güdü aslında ne? İç güdülerimizin kontrolü kimde?

Eminim bu soruları kendinize sormuşsunuzdur. Daha sormadınız mı? O zaman daha farkında değilsiniz.

Bazen kendi davranışlarımızı kendimiz bile anlamayız. “Ya burda niye böyle bir tepki verdim” ya da “nasıl bu kadar ani, sanki refleksmişcesine tepki verebildim?” diye bilirsiniz. İşte tüm bunlar geçmişinizin izleri.

Geçmiş peşinizi asla bırakmayacak. Hep sizin gölgeniz olarak kalacak. Şöyle de diyebiliriz iç güdüleriniz nasıl asla yok olmuyorsa bunu kontrol eden geçmiş de hep sizinle olacak. Şimdi de gelelim geleceğe hatta şuana. Öncede bahsettiğim gibi hareketlerinizi yaşanmışlıklarınız belirliyor. Yani geçmişiniz geleceğinize yön veriyor.

Geçmişiniz  aslında hayatınızı belirliyorsa demek ki bu yüzden önemli. Bir psikiyatıra bile gidince sizin ilk geçmişinize inmiyor mu zaten. Sonra da geçmişin sizi nasıl etkilediğini anlamak için verdiğiniz tepkilere bakıyor.

Şimdi düşünelim ipleri nasıl elimize alıcaz? Nasıl olucakta bazen verdiğimiz tepkilerden pişman olmayacağız? Bunu şöyle yapıcaz pişman olduğunuz bir davaranışta bulunduğunuz an kendimize ve geçmişimize sorular sorucaz. Neden bu durumda böyle bir tepki verdim?İlk ne zaman başladı? …

Sorularımiza cevap bulduktan sonra şimdi de çözmek kaldı. Geçmişinizdeki sorununuz her neyse onu çözmeniz lazım. Sorun bazen bir kişiyle ilgili olabilir. Bu durumda o kişiyle konuşmak size iyi gelebilir. Eğer o kişiyle konuşamıyorsanız sizi dinleyebilecek birine derdinizi anlatmak yetecektir.

Geçmişinizi belki değiştiremeyebilirsiniz ama düzeltebilirsiniz. Yeter ki siz isteyin. Unutmayın isteyipte başaramayacağınız hiçbir şey yok.

Daha fazla böyle bloglar için bizi takip etmeyi Unutmayın…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.