SAKLI CENNET

Merhabalar bugün sizlere ülkemiz de bulunan yeryüzünde ki cennetlerin bir tanesinden bahsedicem . Gerek ailemizin kökenlerinin dayandığı yer olduğundan dolayı daha yakın tanımaktayım.  Güney Anadolu’nun sular altında kalan saklı cenneti halfeti. Birecik barajının yapılmasıyla asırlık konaklar , evler, camiler, sular altında kalmış olsa da güzellikleriyle insanı büyülemeye devam etmektededir.Son zamanlar da daha çok tanınmakta ve turizim de yer edinmiştir. En büyük sebebi çekilen dizilerdir. Kesinlikle  listenizde ki gidilmesi gereken yerlere eklemelisiniz. Çok fazla ilgi görmekte olan bu saklı cennetee sabah erken gidip 1 tekne turu yapamınızı mutlaka tavsiye ederim. Halfeti’nin etkileyici manzaralrını , eski taş evlerini, kalenin kalıntılarını ve sular altında kalan tarihi yapıları bu tekne turu sayesinde keşfedibilirsiniz.Bölgede bulunan Rum kaleye kesinlikle gitmelisiniz (Yohannes’in bir süre Rumkale’de yaşadığı ve İncil’in bir kopyasını buradaki mağaralarda sakladığı ve Hristiyanlık dinini buradan yaydığı düşünülmekteymiş. ) Bunları keşfederken harika lezzetleriyle de büyüleneceğinize şüphem yok . Göl çevresinde bulunan lokantaları kesinlikle denemelisiniz şabut balığı ve patlıcan kebabının tadına bakmadan evinize dönmeyin derim .

Bu saklı cennetin hikayesini yaptığınız konforlu tur beraberinde daha detaylı öğreniceksiniz . Bu yeryüzünde ki cennetin  en önemli ve benim en sevdiğim özelliği ise karagül illaki duymuşsuzdur karagül sadece halfetide açan bir gül çeşididir. Başka topraklarda hatta hatta oraya en yakın köylerinde bile açmamaktadır . Nasıl biz  sadece bir  insana aşık oluyorsak  ve bir insan için  özel oluyorsak bu karagül de halfetinin gizli aşığı bence. O öyle bir aşk ki sadece onun toprağında çiçek açıyor.

İnanın benim burda bu saklı cenneti anlatmama kelimeler yetmez. Tarihi yerleriyle gerek yemekleriyle gerek kendine has özellikleriyle aşık olmamak inanın mümkün değil. Eğer bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

Şimdiden iyi yolculuklar…

Gönül
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sadece erkek değil aynı zamanda kız futbolu
Sonraki
Ya tekrar başlama şansın olsaydı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.