Cehaletin Güzel Bir Şey Olduğu Gerçeği

 Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta bir bar taburesi üzerinde filozofluğunu ilan eden değerli bir bilge arkadaşım şöyle demişti; “Cehalet ne güzel lan her şeyi biliyorsun.” Düşündükten sonra hak verdiğim bir söylem oldu. Baktım etrafa; gerçekten tadından yenmeyen bir şey. O gün karar verdim; büyüyünce cahil olacaktım. İşte 10 maddede cehaletin ne kadar güzel bir eylem olduğu gerçeği.

1. Merak etmiyorsun

Merak etmek gibi bir duygudan yoksunsun. Kafan rahat, kendine yeni bir şeyler katmıyorsun. Dünya sana güzel.


2. Bilgi yok

Herkeste bilgi olacak diye bir şey yok. Ülkenin bilgisiz insana da ihtiyacı var. Hatta az bilgin olsa o bile yeter sen onu çok gibi satarsın.


3. Huzur

Huzur herkesin aradığı hasretini çektiği bir duygu olunca ona ulaşılma kanalları da çok önemli. Cehalet en güzel yöntem.


4. Mutlusun

Mutlusun, çünkü kendinden eminsin, edindiğin azıcık bilgiyle tatmin oluyorsun üzerine o bilgiyi allayıp pullayabiliyorsun.


5. Kafan rahat

Kendini geliştirmek gibi bir çaban olmadığı için kafan rahat. Sen mutlu ve huzurlusun, daha ne olsun!


6. Tek doğru kendi doğrun

Tabii ki sahip olduğun azıcık bilgiyle bu dünyanın en wikipedik insanı sensin. Tabii ki sen şaşmaz, yanılmaz şahane bir insansın.


7. Çelişmezsin

Bir kere senin kendinle çelişebilmen için yeni fikirlere açık olman, eleştiri yapman lazım. Aman ne gerek var, sen zaten en iyisini biliyorsun.


8. Her tartışmayı kazanırsın

Pardon da sen kütüphaneleri devirmiş insan, sen mi benim engin bilgilerimle yarışacaksın! Sen kimsin?! Ben girdiğim her tartışmanın  galibiyim.


9. İnatçısın

Tabii ki inatçılık kuru kuru değil; Sahip olduğum bilgiler sayesinde benim ruhuma işlemiş. Kendimden eminim çünkü bilge ruhum var.10. Körü körüne bağlanırsın

Körü körüne değil aslında, kendi bilgi ve aklımın bana verdiği yetkiye dayanarak. Ne hikmetse bu yetki genelde az düşünmektir.Bonus: Stresten uzaksın

Stres sahibi olmayız. Az bilgimiz çok mutluluğumuz vardır. İsviçreli bilim adamları bile hayret eder bizim bu güneş batmayan cehalet imparatorluğumuza.


kooplog.com kurucu ortağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş