”Uyumsuz” İnsanların 10 Ortak Özelliği

”Uyumsuz” İnsanların 10 Ortak Özelliği

Bazı insanlar vardır ki çevresindeki herkesin saygısını ve sevgisini kazanmışlardır. Ne bir kültüre, ne bir topluma aittirler. Her gittikleri kültüre adapte olmakla kalmaz orada da sevilirler. Herkesleştiremezsiniz onları, çünkü onlar zaten herkesten bir parçadır. Peki kimdir bu herkesleştiremediklerimiz? İşte  10 maddede herkesleştiremediklerimiz.
 

1. Yeniliğe açıktır 

 
Yenilikten asla korkmazlar. Yeni bir arkadaş, yeni bir kültür, yeni insanlar asla korkutamaz onları. Zaten onlar yeniliği seven insanlardır. Nerede yenilik, orada onlar.

2. Seyahat etmeyi severler

Öyle kırayım dizimi evde oturayım, vay efendim benim orada ne işim var demezler. Mümkünse gidip görmeyi her şeyi yerinde yaşamayı severler.  Öyle ki seyahat onlar için nefes gibidir.

3. Hayallerinin peşinde giderler 

Hayallerinin peşinden gitmeyi asla bırakmazlar. O hayali gerçekleştirmeyi kafaya koydular mı, onlar yapar. Bir şeyi yapmadıkları için pişman olmaktansa yaptıktan sonra pişman olmayı tercih ederler.

4. Saygı duyarlar

Fikirlerine zıt giden hiç kimseyi, hiç bir şeyi yadırgamazlar. Herkesin fikri kendine! Saygı duydukları için saygı görürler. Yaşamak bir ağaç gibi hür bir orman gibi kardeşcesine derler. (Nazım Hikmet dizesinde buluştuğumuz herkese selamlar olsun.)

5. Yaşamı severler

Karşılarına çıkan onca kötülüğe karşı yaşamayı, savaşa rağmen barışı severler. Karşılarına çıkan herkesten bir şeyler öğrenirler. Hayatın tadını çıkarmayı bilirler. Yaşam sevgileriyle bilinirler. Sevmeyi severler!

6. Doğaldırlar

Asla iki yüzlülüğü sevmezler. Kendilerini olduğu gibi gösterirler. Toplumun onlara dayattığı kurallara içlerinden gelmediği sürece uymazlar.

7. Değişmeyen tek şey değişimdir

Fikirler değişir, davranışlar değişir. Onlar için bunlar çocuk oyuncağıdır. Değişmekten korkmazlar.

8. Bilgiye açtırlar

Ne yaparlarsa yapsınlar ne kadar çok okurlarsa okusunlar ne kadar çok gezerlerse gezsinler asla yeterli değildir.  Hiçbir zaman yeterli olamayacaklarını bilirler.

9. Eksiklerini bilirler

Eksiklerini çok iyi bilirler. Bunu kapatabilmek için kendilerini geliştirmekten korkmazlar. 25 yaşından sonra gitar kursuna gitmeye ya da 30 yaşından sonra tango kursuna gitmeye karar verebilirler. Eğer iyi bir tango yapmak onun için eksikse bunu ne olur olsun kapatırlar.

10. Başkalarının düşüncelerini umursamazlar

“Aman elalem ne der?” diye asla düşünmezler. Bu hayat onların ve onlar bu hayata bir defa geldiğinin farkındadırlar. Hayat kısaysa ve kuşlar uçuyorsa, onlar da uçmalılar. Kanatlarımız yok diye asla düşünmezler, çünkü kanatları cesaretleridir.

Toplumun onlara direttiği hayaller, onlara direttiği kurallar onlar için önemli değildir. Onlar bilinçlerini çoktan açmışlardır. Onlarla her şeyi konuşabilirsiniz. Mutlaka fikirleri vardır. Çünkü herkesi anlayabilirler. Herkesleştiremediğimiz insanlar bu yüzden hep sevilirler.


 

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Örnek Alabileceğiniz 6 ”Gezgin” Modeli

Örnek Alabileceğiniz 6 ”Gezgin” Modeli

Sonraki
Kitap Okumanın Size Kazandıracağı 9 Şey
Kitapları Rafa Kaldırmanın Zamanı Geldi mi?

Kitap Okumanın Size Kazandıracağı 9 Şey

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.