‘Elon Musk gibi’ İllüzyonu

Zenginleri sevmemeliyiz çünkü eğer zengin değilsek zenginlere yönelik her pozitif tutumumuz bizim kendimize yönelik negatif bir tutum oluşturur.

Birçok insan kendisine idol olarak zengin ve başarılı olmuş kişileri örnek alır, çünkü sistem böyle şartlar. Bizim taa ailemizden başlayan bir şeydir bu ‘’oku da adam ol’’ derken aslında okumak veya kendini geliştirmek değil takıldıkları nokta, para kazanabilir olmamızdır.

Bu kapitalist sistemde kuşkusuz tüm başarı formatları banka hesabındaki 0 miktarına göre belirlenir, örneğin son zamanlarda milyoner falan olan elon musk örneğinde birçok kişinin ( özellikle erkeklerin) bu kişiye dair bir sempatisi ve tutukusu olduğunu fark ettim. Onun gibi olmak istiyorlar. Ve bunun için tek yapmaları gereken şeyin çok çalışıp disiplinli olmak gibi basit şeyler olduğunu sanıyorlar.

Üzgünüm arkadaşlar, bu devirde zenginlik tamamen kalıtsal bir mevzudur. Siz hela için bahçeye çıktığınız bir yaşamdan miami’de güneşlenmek gibi bir hayel kuramazsınız. Bu zaten kendi gerçekliğiyle çelişir durumun.

Bunu yapmaya devam ediyoruz tabii ki, burada siz böyle şöyle yapmayın diyorum fakat bunu en çok ben kendime yapıyorum. Başarısız, işsiz oluşumun sürekli suçlusu benmişim gibi davranıyorum. Fakat öyle değil, ama sistem bana böyle düşünmemi kodluyor. Başarısız olduğumda  başarılı olan örnekleri koyuyor önüme, ‘’ bak bunlar yaptı sen yapamadın ‘’ gibi bir tokat atıyor bana. Sırf sisteme yönelik bir eleştirim gelmesin diye. Tabii bu eleştiriyi yapsak dahi değişebilen bir şey olmayacak.

Özellikle bu aralar(son sınıfım ve mezun olacağım) en çok düşündüğüm şey not ortalamam, ne kadar zorlarsam zorlayayım maksimum 3 olabilecek gibi duruyor ve kendimi suçluyorum ‘’ bak çalışsaydın, yapan yapmış’’ diye. Ama sonra oturup düşününce ben istanbul’a kırsal bir yerden gittim, yurtlarda kaldım (süründüm), yol-iz nedir bilmedim, hatta ilk sene çalışmak zorunda kaldım. Bunlarla kendimi suçlamayı bırakacağım zaman sistem hop diye ‘’ bak bu da hem çalışıp hem okumuş ama okul birincisi’’ başka bir tokat atıyor. O kadar içselleştirmişim ki sistemin kodlarını, artık karşı koymak yerine kafa sallayıp onaylıyorum sürekli.

Velhasıl, bu dünyada zenginlik, başarı, gelecek. Sizin yaptıklarınızdan ziyade ailenizin geçmişiniziz, maddi durumunuzun bir ortalaması; not ortalamanızın değil

Elon Musk örneği vermiştim değil mi ? 😀 Merak edenler varsa elan musk’in ailesinin kim olduğunu, ne iş yaptığını, ne kadar kazandığını falan bir araştırsın derim ,Yozgat’ın 6 çocuğa sahip köylü bir ailenin ferdi değil elon musk

algidamarx
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Neden
Sonraki
Descartes’in İşaret Kuralı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.