Gecelerinizi Kabusa Çevirecek Dizi: American Horror Story

Bugünkü yazımda gelmiş geçmiş en korkunç antoloji dizisinden bahsedeceğim. Tamı tamına 9 sezon! 9 ayrı konu! İzledikten sonra geceleri uyuyabilir misiniz bilmiyorum. Kısa kısa her sezonun hikayesinden bahsedeceğim.

1.Sezon – Murder House (Cinayet Evi)

İlk sezon Harmon ailesi etrafında işlenir. Dr. Ben Harmon, karısı Vivien Harmon ve kızları Violet Harmon; Boston’dan Los Angeles’a taşınan bir ailedir. Vivien’in düşük yapmasından sonra ve Ben’in karısını aldatmasından sonra taşınmalarını ve evin daha önceki sahiplerinin ruhlarının eve musallat olmaların anlatır.

2.Sezon – Asylum (Deliler Hastanesi)

İkinci sezon, akıl sağlığını konu edinmektedir. Öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin yaşadıklarını ele alınmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Sert Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude’ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir. Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar suçlanmaktadır.

3.Sezon – Coven (Cadılar Meclisi)

Korku saçan cadıların bir araya gelmesi ile birlikte de üçüncüsezon oldukça ilgi çekicidir. Yeni cadıların ve diğer güçlü ve tecrübeli cadıların koca bir şehirde korku salması ile birlikte de dikkat çeken bir diğer sezonun arasında yer almaktadır. Cadıların hükmetme arzusu ve büyük güçleri her şeyi alt üst etmekte ve kan dökmektedir.

4.Sezon – Freak Show (Ucube Sirki)

Sezonun ana konusu 1952’de Jupiter, Florida’da kurulmuş son ucube gösterilerinden birindeki karakterlerin hayatta kalma mücadelesidir.

5.Sezon – Hotel (Otel)

Sezon, Los AngelesCalifornia‘daki esrarengiz bir otel olan Hotel Cortez üzerine kuruludur. Cinayet masası detektifi Bentley’nin yolunun Hotel Cortez’e düşmesi ile başlar. Cortez Otelinin sahibi; tuhaf ve garip, kan emici bir modacı olan The Countess (Kontes{Gaga})’dir. Bu sezonda On Emir‘den alıntılar yaparak cinayetler işleten ve tehditler yağdıran bir seri katilin peşine düşmüş detektif, şeytana tapmak ve otel içi kargaşalar gibi konular işlenmiştir.

6.Sezon – Roanoke (Korku Belgeseli)

Paranormal olayları konu alan My Roanoke Nightmare adlı belgeseldeki hikâye, evli Miller çiftinin başından geçen olayları anlatması ve aktörlerin de canlandırmasını anlatır. Shelby ve Matt Miller, Los AngelesKaliforniya‘dan Roanoke Adası, Kuzey Carolina‘ya taşınırlar. Matt geçici evde yokken karısı Shelby bir takım paranormal olaylar yaşamaya başlar.

7.Sezon – Cult (Tarikat)

Bu sezonda insanlığın en kötü haline dönüşümünü iliyoruz. Her şey, seçkin bir atmosferde başlıyor, son ABD seçimlerinin yapıldığı gün, Trump’un galip geldiğini ve cumhurbaşkanı olduğunu gördü. Anlaşıldığı üzere, siyaset, sezonun temel temalarından biri olacak.

8.Sezon – Apocalypse (Kıyamet)

Apocalypse. Deccal’i ve kıyameti konu alınıyor. Bu sezon Murder House ve Coven sezonlarının bir “crossover”ı.

9.Sezon – 1984 (Kamp)

Aerobik takımı ve ekibe dahil olacak birkaç kişi, güzel bir hafta geçirmek ve hevesli tatilcilere eğitim vermek için Redwood Kampına doğru yol alır. Aynı zamanda, bu kamp geçmişte büyük trajik olaylara ev sahipliği yapmıştır ve yeniden açılıyordur.

OBF
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
On planiruyet otpusk v Bodrume, Turtsiya.#
Sonraki
Çukur, Sosyoloji ve Psikoloji üçgeni

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.