Okula Uyum Süreci Aileler Tarafından Nasıl Yönetilmeli?

Okula Uyum Süreci Aileler Tarafından Nasıl Yönetilmeli?

Okula başlamak hem çocuk hem de aile için büyük bir yenilik ve değişimdir. Bu önemli başlangıç için çocuğun hazır olması ilerideki başarısını da etkileyecektir. Çocuk için okul, hiç tanımadığı bir ortam, öğretmenler, yeni arkadaşlar, uymak zorunda olduğu kuralları içeren yeni bir sosyal çevredir.

Her çocuk farklıdır ve hiçbiri bir diğerine benzemez. Bu nedenle, her çocuğun okula uyum süreci farklıdır. Çocuğunuz, okula başladığı ilk günde uyumlu davranışlar sergileyebilir ya da hiçbir tepki vermeyebilir. Bazı çocuklar da çok açık şekilde uyumsuzluk tepkileri gösterebilir. Merak etmeyin hepsi okula alışacak, yeter ki siz rahat olun.

Çocuğun okula başlaması, önemli bir olaydır. Ancak bunu çocuğunuzu kaygılandıracak şekilde abartırsanız, çocuğunuzun uyumunu zorlaştırırsınız. Sizin kaygılarınız, korkularınız onları başka çocuklarla kıyaslayan cümleleriniz çocuklarınızın okula uyum sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Okula uyum süreci sadece çocuk için değil, aynı zamanda aile içinde yeni bir deneyimi içerir. Çünkü çocuklar okula, o zamana kadar ailesi ve yakın çevresiyle olan etkileşimleri ile edindikleri deneyimler, alışkanlıklar ve beceriler ile başlarlar. Temel yaşamsal deneyimlerin edinebilmesi bakımından ailenin tutumu, çocuğun okula uyumu sürecinde oldukça etkilidir. Aile ortamında bağımlılıktan bağımsızlığa doğru sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olunan, yaş ve gelişim özelliklerine uygun sorumlulukları üstlenmesine ve yerine getirmesine izin verilen, oyun ve arkadaş deneyimi olan bir ortam, çocukların bu yeni duruma da kolay uyum sağlamalarına fırsat verecektir.

Neşeli Panda Kreş & Çocuk Evi
Neşeli Panda, Neşeli Çocuklar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?
Sonraki
Machine a brique manuelle

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.