Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

Eğitim yaşamının ilk basamağı olan okul öncesi eğitim, çocukların gelişim süreci açısından çok önemlidir. Araştırmalara göre, 3-5 yaş arasındaki çocukların öğrenme yeteneği, yetişkin bir profesörünkinden çok daha fazladır. Okul öncesinde alınan eğitim, çocukların hayatını son derece kolaylaştırmakta ve okula uyum sağlama süreçlerini son derece hızlandırmaktadır.

Okul öncesi eğitim esnasında çocuklar, diğer çocuklarla sosyalleşmeyi, birlikte hareket etmeyi ve paylaşmayı, öz güvenini geliştirmeyi, yeteneklerini keşfetmeyi ve öz bakım becerilerini öğrenecektir. Okulda hayati bir öneme sahip olan bu süreç, daha önce öğrenilirse hem eğitim alanında hem de sosyal alanda çocuğunuzun çok daha başarılı olmasının önü açılacaktır.

Çocukta zeka gelişiminin %70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi okul öncesi dönemindeki yaşlarda gelişiyor. Çocuğun grup etkinliklerine katılması, ilişki kurmayı öğrenmesi ve sosyalleşmesi gibi olgular bu dönemde gelişir. Okul öncesi dönemde önüne geçilmeyen sorunlar, çocuğun tüm yaşamını olumsuz etkileyebilir. Çocuk, anaokulunda edindiği arkadaşlar ile farklı kültür ve aileden gelen çocuklar ile iletişim kurmayı öğrenir. Farklılıklara saygı duymayı benimser. Anaokulunda ilköğrenime hazırlanan çocuk, okulda daha başarılı olur.

Neşeli Panda Kreş & Çocuk Evi
Neşeli Panda, Neşeli Çocuklar
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Lozan barış antlaşması zafer mi hezimet mi?

Lozan barış antlaşması zafer mi hezimet mi?

Sonraki
Okula Uyum Süreci Aileler Tarafından Nasıl Yönetilmeli?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.