Hurdalaşmış Dünya

Hurdalaşmış Dünya

Hurdalaşmış bir dünyada cehennemi yaşarken ölüm cennetti belki de.

Karanlık ve soğuk gecede gün boyu kalabalıkların çiğneye çiğneye ezdiği kaldırım taşları ile boyunca uzanan cadde asfaltı nasıl da loş, ıssız ve ürpertici görünüyordu.

Onca telaşlı ya da telaşsız farklı farklı duygu ve amaçlarla atılmış adımların toplamından daha ağır çektiğini düşündü acelesizce birbirini takip eden her bir adımının.

Hurdalaşmış Dünya

Bu gece her şeyde olduğu gibi belediyenin çöp kamyonundan da sonraya kalmıştı. Sadece bir kaç dakikalık gecikmesi bir korsanı ganimetinden etmişcesine, o saatlerde kaldırımlar üstünde yığın yığın bekleyen çöp poşetlerini kurcalamaktan ve ağzına kadar dolu büyük çöp konteynerlerini eşelemekten etmişti onu.

Bu paha biçilemez hazineyi kılpayı kaptırması yetmezmiş gibi alıştığı ve neredeyse kafa yaptığı o pis kokunun her zamanki şiddette burnundan ciğerlerine dolmaması da yoksunluk yaratmıştı üstünde. Bir garip huzursuzluk basmıştı hastalıklı bedenini sırf bu yüzden.

Öfkeye yakın hırsla çarptığı çelik kapak boş sokakta sevimsiz bir yankıyla sesini çevre sokaklara duyururken karşılanmayan beklentilerin çökerttiği omuzları düşük, kolları iki yanından sarkık ve başı eğik yürümeye başladı. Ağır, ağır.

Tek çöpünü esirgeyen bu hurdalaşmış dünyada cehennemi yaşarken ölüm cennetti. Kesinlikle cennet.

Özlem Pekcan
Okumayı sevdiği için yazar.Kısa öykülerinden bazılarını Farkındalık Yazarlığı Atölyesi Tüy Dergi'de bulabilirsiniz.Blogu: Goglar Kültür SanatFransızca ve İtalyanca bildiğinden çeviri yapmayı da sever. Çevirdiği kitapları merak eder de okumak isterseniz:Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Candide - Voltaire (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Prens - Niccolo Macihavelli (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2018)Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2017)
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Entropi Artışı, Düzenin Habercisi mi?
Sonraki
Daha Fazlası…

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Mart ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.