Örnek Alabileceğiniz 6 ”Gezgin” Modeli

Örnek Alabileceğiniz 6 Gezgin Modeli

Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava…

Orhan Veli

Ülke olarak gezmeye pek sıcak bakmıyoruz maalesef. Elaleme göre kırıp dizimizi oturmamız gerekiyor. Sigortalı bir işimiz olması gerekiyor, para kazanmamız gerekiyor, bir ev, bir iş, bir eş almamız gerekiyor.

Dünyadan bi haber, evden işe işten eve gitmemiz gerekiyor. Gezmek bir çoğu için gereksiz masraftır.
Bir de bütün bunların karşısında duran bir grup var. Birtakım ülkelerin birtakım gezmeyi seven insanlarını takip ede ede; ulan ben niye yapmıyorum diye düşünen bir tayfa. Hepsine selam olsun! Ben de o tayfaya uzun zamandır yer vermek istiyordum bir yazımda, daha doğrusu o tayfalara. Bu hafta sizlere Türkiye’deki gezgin modellerinden bahsedeceğim.

1. Seyyah

Seyyah, Arapça kökenli bir kelime olup anlamı gezgin demektir. Gezmeyi seven ve içinde biraz marjinallik taşıyan her arkadaşın instagram profilinde bu “Seyyah” kelimesini görebilirsiniz.

2. Piknikçi

Piknikçi ise adından da anlaşıldığı gibi deniz kıyılarında, deniz yoksa ormanlık alanlarda karşımıza çıkan en az gezmek kadar yemeyi de seven insan modelleridir. Onları beyaz atletlerinden tanıyabildiğiniz gibi evlerinde her zaman yedek bulundurdukları küçük tüpten de anlayabilirsiniz.

3. Turist

 

Turist, Fransızca kökenli bir kelime olmakla birlikte anlamı gezgin demektir. Yalnız bizim ülkemizde döviz bırakan, parası asla bitmeyen, sömürülmesi gereken insanlar olarak düşünülmektedir. Bir insan turist ise, o insan gezmekten ziyade eğlenmeye gelmiştir ve cebindeki bütün parayı ülkeye bırakmalıdır. Halbuki turist ve seyyah arasında bir fark yoktur.

4. Traveller

Bir insan traveller ise onu instagram profilinden ve sırt çantasından anlayabilirsiniz. Instagram profillerinde genellikle traveller yazar ve asla turist olduklarını kabul etmezler. Zaten traveller İngilizce bir kelimedir, turist Fransızca. Anlam olarak ikisinin de gezgin demek olmasi hiç kimseyi bağlamaz. Traveller’ın  turist olduğu teklif dahi edilemez! Bir Traveller’ı tanımanın diğer yolu ise yine instagram profillerindeki traveller yazısı yanındaki Freedom yazısıdır. Onlar hem özgür, hem gezgindir.

5. Yazlıkçı

Kendilerini sohbet esnasında ”yazlıktan arkadaşım” demelerinden ya da çok sık yazlık muhabbeti yapmalarından tanıyabilirsiniz. Genellikle Bodrum’da, Ayvalık’ta, Çanakkale’de kuluçlanırlar. Yazlık anılari hep eğlencelidir. Yazlıkta bir arkadaş tayfaları vardır ve hep onlardan bahsederler.

6. Gezgin

 

Türkçe kökenli bir kelime olduğu için pek tercih edilmez, çünkü havalı değildir. Traveller daha “cool”dur. Sadece komposizyon yazarken Türkçe hocası not kırmasın diye tercih edilir. Turist, seyyah, traveller ile aynı anlama gelmesi bir çok insan için bir şey ifade etmez.

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Günümüz İlişkilerine Dair

Günümüz İlişkilerine Dair

Sonraki
”Uyumsuz” İnsanların 10 Ortak Özelliği

”Uyumsuz” İnsanların 10 Ortak Özelliği

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.