Raspberry Pi Modelleri

Raspberry Pi Modelleri

Raspberry Pi yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazıda Raspberry Pi modelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olacağız. Hemen konuya girelim.

Raspberry Pi 1 Model B (2012)

Raspberry Pi Modelleri

Piyasaya sürülen ilk Raspberry Pi budur. Üzerinde 700 MHz Broadcom BCM2835 SoC(Bir çipte sistem) barındırır. 15 Ekim 2012 tarihine kadar üretilen cihazlarda 256 MB ram bulunurken, 15 Ekim 2012 tarihinden sonra üretilen cihazlar 512 MB ram bulundurur. 2 USB 2.0 portu, 1 adet LAN portu, 1 ses çıkışı ve 1 adet kompozit video çıkışı içerir. Daha sonra bu çıkışlar birleştirilecektir. GPIO dediğimiz giriş/çıkış sisteminde ise 26 adet pin bulunmaktadır. Ana depolama olarak SD kart kullanmaktadır.

Raspberry Pi 1 Model B+ (2014)

Raspberry Pi Modelleri

İlk cihazın çıkışından iki yıl sonra, büyük bir revizyona gidilmiştir. Özellikleri ilk modelle aynı olup; GPIO pinleri 40’a çıkarılmış; 2 adet USB 2.0 portu eklenmiş; ses ve kompozit video çıkışları 3.5 mm’lik tek bir çıkışta toplanmıştır. SD kart bırakılıp, microSD karta geçiş yapılmıştır. Bundan sonraki çıkarılacak diğer cihazlar da bu tasarımı kullanacaktır.

Raspberry Pi 1 Model A (2013)

Raspberry Pi Modelleri

Bu model için net bir resim maalesef bulamadım. 2013 yılında çıkarılmış; gömülü projelerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir model. Model B’den farkı raminin 256 MB olması; LAN portunun olmaması; 1 adet USB 2.0 girişinin olması.

Raspberry Pi 1 Model A+ (2014)

Raspberry Pi Modelleri

Model A’nin revizyona gitmiş versiyonudur. Boyut küçültülmüş; GPIO pinlerinin sayısı 40’a çıkarılmış; ses ve kompozit video çıkışları 3.5 mm’lik tek bir çıkışta toplanmış. Ayrıca SD kart yerine microSD karta geçiş yapılmış.

Raspberry Pi 2 Model B (2015)

Raspberry Pi Modelleri

2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Broadcom’un BCM2836 SoC’una yükseltme yapılmış; cihaz 900 MHz’lik 4 çekirdekli bir işlemciye kavuşmuştur. İşlemci mimarisi de yükseltildiğinden cihaz piyasadaki bir çok Linux dağıtımını çalıştırabilir hâle gelmiştir. Ayrıca ram 1 GB’a yükseltilmiştir. İşlemci ve ram yükseltmeleri dışında diğer özellikler ilk model ile aynıdır. V1.2 sürümü ise Raspberry Pi 3’teki işlemciyle gelmektedir.

Raspberry Pi 3 Model B (2016)

Raspberry Pi Modelleri

Bu modelde ise SoC yükseltmesi yapılmış (BCM2837), cihaz 1.2 GHz’lik 64-bit 4 çekirdekli bir işlemciye kavuşmuştur. Ayrıca cihaza Bluetooth 4.1 ve Wi-Fi eklenmiştir. 64-bit desteği sayesinde 64-bit uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilir.

Raspberry Pi Zero (2015)

Raspberry Pi Modelleri

En küçük Raspberry Pi modelidir. Model B+ deki işlemciyi barındırır; 512 MB ram bulundurur. GPIO pinleri lehimlenmemiştir. 1.3 sürümünde ise bir adet kamera girişi eklenmiştir.

Raspberry Pi Zero W (2017)

Raspberry Pi Modelleri

Zero modelinden tek farkı; Raspberry Pi 3’teki Wi-Fi ve Bluetooth 4.1 modüllerinin entegre edilmesi.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Rifleman
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Cehalet Gerçekten Güzel Bir Şey mi?
Cehalet Gerçekten Güzel Bir Şey mi?

Cehalet Gerçekten Güzel Bir Şey mi?

Sonraki
En Baba Gün: Babaların Günü

En Baba Gün: Babaların Günü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.