Gençler Nereye?

Gençler Nereye?

Gençler Nereye?

KONDA araştırma şirketi Genel Müdürü Sayın Bekir Ağırdır, gençler arasında “dindarlığın” gittikçe azaldığını ifade etmiş.

Burada, bu yazıda, rakamlarla uğraşmayacağım.

İsteyen, KONDA şirketinin web sitesinden istatistiklere erişebilir.

Dindarlık ve dindarlaşmanın gençler arasında azaldığının söylenmesi, demek ki siyasal iktidarlarca bunun bir baskı yöntemiyle empoze edilmesinin geçerliliğinin başarısızlığını göstermektedir.

—-*—-

Şu bir gerçek… Metropolleşme ve aşırı göç ile birlikte büyük kentlerin aşırı yerleşime açılmasıyla beraber, kırdan kente göç, burada yetişen gençlerin kendinden önceki kuşaklara göre çok daha farklı bir sosyal çevrede yetişmesine vesile olmaktadır.

—-*—-

Tabii genç kitlenin mikro teknolojik aygıtların yeşerdiği ve geliştiği bir dönemde, eski kuşaklarından farklı bir yaşam tarzlarının olması, yine hayata bakışlarının daha “özgür karakterli” olması, itaat ve biat gibi karakterlerine uyuşmayan davranış örüntülerini reddetmeleri, tüm bunlar gençlerin yaşam değerlerini farklılaştırmaktadır.

—-*—-

Bu bağlamda, gençlerin, İslam dininin dışında bizim kültürümüze uymayan farklı inanç alternatiflerine yönelmeleri, aralarındaki iletişimde, ilişkilerinde, davranışlarında, teknolojinin de etkisiyle daha bağımsız hareket etmelerine neden olmaktadır. Şunu da ekleyelim: Şuanki cari iktidar, İslami kodları bir hayli fazla olan bir siyasal hareket. Kendilerinden önceki partilerinden bağımsız olduklarını anlatabilmek için, kendilerinin “muhafazakâr demokrat” olduklarını ikrar etmişlerdi. Bu KONDA araştırma şirketinin verilerinden de anlaşılacağı üzere, gençler, “mahalle baskısı” olarak addedilecek dayatmalardan da, zımnen itaat ve biat’e zorlanmaktan da hoşlanmıyorlar.

kooplogger

Yazar: Erhan Salman

Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum...

Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim...

Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm...

Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim...

Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim...

Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle,

Esen kalın...

Blog YazarBlog Okurkooplogger

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

5 yorum

Yorum Yazın
  1. yobaz kafir düşüncene saygı duyuyorum ama şöyle bir sıkıntı var. Senin de bizim düşüncelerimize saygı duymak zorundasın.Okay sevmiyor olabilirsin ama az önce dediğim gibi saygı duymak zorundasın.Kusura bakma ama insanlara saygı duymadan insanlardan saygı bekleme .sorry 🙁

  2. cinsiyet ayrımacılığı tam gaz devam etmekte, eşitlik değil de pozitif ayrımcılık adı altında cinsiyet ayrımcılığı ile aile içi anarşinin, şiddetin alevlenmesinin ve ailenin parçalanmasının ve boşanmaların artmasına neden olanlar bunun kadın özgürlüğü için yapıldığını ve cinsiyet ayrımcılığının dahada artarak süreceğini söylemektedirler.Ülkemizin hemen hemen her semtinde anlık chat proğramları ile saaati 350-400 TL den telefon numarası email,face, instagram üzerinden iletişim kurarak kendini pazarlayan gencecik kızlarla doludur.kadın diyenler , pozitif diyenler malesef bu gerçeğin karşısında susmakta, hatta hemcinsleri bile görmezden gelmektedir.

  3. Din aklın Özgürlüğü nü mü engelliyormuş , din aklın kendisidir. Düşün bakalım ey gafil yobaz dinsiz yasamanın ne anlamı var , düşünmezsin çünkü aklın nefsinin esiri olmuş , aklın özgür değil

  4. din lanet bi olgu insanlığın başına gelmiş en büyük bela. aklı özgür bırakmak için dinsiz bir yaşam dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.